Czy na pewno widzisz wszystko? Urządzenia SLO marki Optos

Autor: Kamil Środa

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/69/2021

„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, w ten sposób Antoine de Saint-Exupéry w „Małym Księciu” uczył nas, by na ludzi patrzeć sercem. Gdyby jednak nieco zmienić perspektywę i przeanalizować te słowa całkowicie dosłownie? Wtedy moglibyśmy stwierdzić, że patrząc, nie dostrzegamy tego, co jest najbardziej istotne. Taka sytuacja ma szczególne znacznie w diagnostyce medycznej. Przeoczenie danego symptomu może mieć konsekwencje dla zdrowia pacjenta. W 1990 r. przekonał się o tym pięcioletni wówczas Leif, syn Douglasa Andersona, założyciela firmy Optos. Chłopiec, mimo regularnych badań u okulisty, stracił wzrok w jednym oku z powodu zbyt późnego wykrycia odwarstwienia siatkówki. Ta tragiczna historia miała jednak pozytywny dalszy ciąg. Przyczyniła się bowiem do skonstruowania nowego typu urządzenia, które miało szybko i dokładnie obrazować obszar siatkówki zdecydowanie większy, niż w innych wtedy stosowanych sprzętach. Owocami pracy Douglasa Andersona są współczesne skaningowe laserowe oftalmoskopy (SLO) firmy Optos.

 

Aparaty marki Optos korzystają z przełomowej technologii optomap, pozwalającej na skanowanie dna oka wiązką laserową w zakresie aż 200 stopni, co odpowiada 82% powierzchni siatkówki! Dla porównania, klasyczne funduskamery non-mydriatic pozwalają na wykonywanie zdjęć w zakresie 45 stopni, co odpowiada zaledwie 15% powierzchni siatkówki. Mówimy o przełomie w tym obszarze. Nie jest to jednak jedyna zaleta tej technologii. Dzięki wykorzystaniu światła laserowego o bardzo małej średnicy emitowanej wiązki, pełnozakresowe skany mogą być wykonywane przy wąskiej źrenicy bez zakrapiania oczu. Samo badanie trwa zaledwie 0,4 sekundy. Efektem jest błyskawiczny ultraszerokokątny skan dna oka.

Ultraszerokokątne skany uzyskane za pomocą urządzenia Daytona

Aparaty Optos, w zależności od wersji, wykorzystują kilka długości światła laserowego odpowiadających barwie czerwonej, zielonej, podczerwonej i niebieskiej. Ze względu na różną penetrację poszczególnych długości fal istnieje możliwość odseparowania obrazów uzyskanych za pośrednictwem poszczególnych laserów. Za pomocą wiązki lasera zielonego otrzymujemy skan siatkówki oraz osobny obraz warstwy RPE. Wiązka czerwona obrazuje natomiast naczyniówkę oka. W wersji California dodatkowo wykorzystywany jest laser niebieski do angiografii fluoresceinowej, jak i podczerwony do angiografii indocyjaninowej.

Optomap - ultraszerokokątne obrazowanie

Techniczne możliwości urządzeń Optos wspierane są przez zaawansowane oprogramowanie. Dzięki technologii ProView zdjęcia optomap przedstawione są w spójnej geometrycznie formie, odpowiadającej anatomicznemu obrazowi siatkówki. Takie rozwiązanie umożliwia pomiary w jednostkach SI i porównywanie progresji zmian w czasie. 

 

Liczne publikacje medyczne potwierdzają, że założenie, przyświecające konstruktorom Optosa, udało się zrealizować. Powstałe urządzenia w znaczącym stopniu zwiększają wykrywalność schorzeń występujących na peryferiach siatkówki. Technologia optomap pozwala użytkownikom dostrzec to, co z początku było „niewidoczne dla oczu”. ♦

Więcej informacji na temat SLO, Daytona, Optos, Optomap, funduskamera znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Optos



Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.

W CX News nr 1/69/2021 opublikowano również: