Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Czym się chwalić?

Autor:
Witold Bereś

Czy Polacy zawsze na pytanie co słychać, będą odpowiadać: „Stara bida panie, stara bida”? A może czas wreszcie nadszedł, aby starać się zachowywać po amerykańsku: „How are you?”. „Oh great, I’m fine, everything’s OK”?

Kiedy wraz z przyjaciółmi rok temu rozpoczynaliśmy Plebiscyt „20latRP.pl/POCHWALMY_SIĘ!”, który miał służyć podsumowaniu sukcesów dwudziestolecia III RP, marzyliśmy również o tym, by zmieniać – niech będzie, zwolna – polską mentalność opartą o cierpienie, porażkę i narzekanie.

Nie wiem, w jakim stopniu, ale coś pozytywnego udało się zrobić. Już to, że przez kilka miesięcy na naszej stronie www.20latRP.pl padło ponad 380 000 oddanych głosów z całej Polski – tak, z tym już można się pokazać :). A kiedy jeszcze w ostatnim tygodniu stycznia do zabawy finałowej włączył się najpotężniejszy portal Onet.pl i wspólnie wybieraliśmy „Sukces sukcesów wolnej Polski”, to wreszcie udało się pokazać największy sukces wolności – zmieniającą się twarz Polaków. Już nie dziwi, że wedle badań opinii publicznej, należymy do jednego z najbardziej zadowolonych społeczeństw Europy, a zagraniczni turyści coraz częściej opisują nas jako ludzi uśmiechniętych.

Teraz, wspólnie, udało się nam ułożyć bardzo ciekawą i chyba reprezentatywną dla Polski listę „stu sukcesów wolności” – a więc ludzi, dzieł, otoczenia, a tak-że zjawisk społecznych – którymi można się pochwalić przed światem. Lista jest zróżnicowana i bardzo reprezentacyjna: są na niej i małe ośrodki (Uzdrowisko Nałęczów), i uznane oczywistości (rozwój Trasy Turystycznej w Kopalni Soli w Wieliczce), artyści (Leszek Możdżer), przedsiębiorcy (Jan Szynaka), politycy (Lech Wałęsa), ludzie sukcesów sportowych (Bogdan Wenta), odrestaurowane zamki (np. Piastów w Brzegu), przyrodnicze raje, o które w minionym 20-leciu dbali samorządowcy (Kraina Wielkich Jezior), czy tak spektakularne zjawiska polityczne jak wejście Polski do Unii Europejskiej.

Zresztą już zestaw zwycięzców w poszczególnych kategoriach pokazuje ciekawą Polskę.

Sukcesem Sukcesów RP.pl (a przy okazji „Otoczeniem Polski Sukcesów”) została Kraina Wielkich Jezior Mazur-skich (najwięcej głosów we wszystkich kategoriach: 6584). Człowiekiem Polski Sukcesów – Leszek Balcerowicz (najwięcej głosów w kategorii „Człowiek”: 4169). Dziełem Polski Sukcesów – Muzeum Powstania Warszawskiego (najwięcej głosów w kategorii „Dzieło”: 5764), a tuż za nim, uplasował się sklep internetowy Allegro, co dowodzi, że w Polsce liczy się nie tylko historia, ale i najnowsza technologia.

Oczywiście, wiele wspaniałych inicjatyw, mnóstwo ciekawych postaci i jeszcze więcej – niepowtarzalnych, pięknych miejsc z całej Polski, przegrało i siłą rzeczy nie znalazło się na liście „stu sukcesów”. Ale dlatego też nie kończymy zabawy – już wkrótce startujemy z programem nowo powołanej Fundacji „Świat ma Sens”, programem nie przez przypadek zwanym po naszych doświadczeniach z „sukcesami wolności” – Polska ma sens. Tu będą się spotykać ci, którzy patrząz optymizmem i uśmiechem, tu będziemy wspierać tych, którzy choćby żyli na dalekiej polskiej prowincji, mają w sobie żar i talent, aby działać i tworzyć. Będziemy im pomagać.Niech ci, którzy wierzą w siłę pozytywnego spojrzenia na życie, mogą nadal trzymać się razem!

Witold Bereś – niezależny publicysta, producent filmowy („Anioł w Krakowie”, „Dowódca Edelman” – szczegóły: www.BeresBaron.com), autor bądź współautor kilkunastu książek, w tym bestsellera „Kapuściński: nie ogarniam świata”, a ostatnio „Nasza historia_20latRP.pl”.

Autorzy
Witold Bereś