Czym zaskoczy nas nowy Visionix? – stacja diagnostyczna VX130

Autor: Kamil Środa

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/56/2016

Pod koniec lutego w Atenach odbyła się tegoroczna, wiosenna edycja kongresu ESCRS. Wśród wielu wystawców nie mogło zabraknąć francuskiej firmy Visionix, która przygotowała dla uczestników małą niespodziankę. Była nią premiera nowej wersji okulistycznej stacji diagnostycznej. Aparat ten to młodszy brat znanego już na naszym rynku urządzenia VX120 – stacji posiadającej niezwykle szeroki zakres możliwości diagnostycznych obejmujących badania refrakcji, keratometrii, aberrometrii, topografii, tonometrii, pupilometrii, pachymetrii oraz analizę przedniego odcinka na podstawie zdjęcia z kamery Scheimpfluga. Czy VX130 może zaskoczyć nas czymś jeszcze? Okazuje się, że tak! 
 
 VX 130

Inżynierowie firmy Visionix, mimo iż zupełnie niedawno wprowadzili na rynek nowy aparat, wyposażony w pełny zakres badań diagnostycznych, znaleźli pewne obszary, które opracowali i rozwinęli. W udoskonalonej wersji urządzenia rozbudowie uległy dwa tryby: topografii i pachymetrii. Moduł topografii obejmuje kilka typów map: osiową, elewacji i tangencjalną. Model VX130 pozwala na przygotowanie wspomnianych map z perspektywy nie tylko przedniej, ale i tylnej powierzchni rogówki, co zdecydowanie zwiększa ich wartość i znaczenie diagnostyczne. 

Drugą z nowości są pełne mapy pachymetryczne. Dotychczas grubość rogówki określana była na podstawie analizy obrazów z kamery Scheimpfluga. Odnosiła się więc do jednego przekroju. Natomiast platforma VX130 oferuje pełne mapy pachymetryczne! Są one możliwe do uzyskania dzięki nowej technologii, która wykorzystuje ruch pionowy głowicy urządzenia, przesuwający szczelinę światła wykorzystywaną przy otrzymaniu obrazów z kamery Scheimpfluga. W taki sposób powstają szczegółowe mapy grubości rogówki. 
 
Kamera Scheimpfluga 

Warto podkreślić, że zmiany te nie spowodowały znacznego wydłużenia badania. Trwa ono zaledwie kilka sekund dłużej, niż w przypadku wersji VX120. Należy zaznaczyć, iż mowa tu o rewelacyjnym czasie, obejmującym zaledwie 90 sekund, w trakcie których zostają wykonane wszystkie możliwe pomiary na obojgu oczach, przy pełnej automatyzacji badania. 
 
 Mapa_HOA

Drodzy Państwo, możemy dziś spokojnie przyznać, że nadeszły czasy, gdy niemal całą aparaturę diagnostyczną gabinetu można zmieścić na jednym stoliku! I to w jakości jeszcze do niedawna zarezerwowanej tylko dla dużych centrów chirurgii refrakcyjnej. Dziś, dzięki aparatom Visionix, nawet małe gabinety mogą cieszyć się diagnostyką na najwyższym poziomie. Patrząc na tempo rozwoju rodziny stacji diagnostycznych Visionix, jak i na jakość wprowadzanych zmian, możemy przypuszczać, że to jeszcze nie koniec „Visionixowej rewolucji”…

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki VisionixOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.