Czym zaskoczy nas nowy Visionix? – stacja diagnostyczna VX130

Autor: Kamil Środa

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/56/2016

Pod koniec lutego w Atenach odbyła się tegoroczna, wiosenna edycja kongresu ESCRS. Wśród wielu wystawców nie mogło zabraknąć francuskiej firmy Visionix, która przygotowała dla uczestników małą niespodziankę. Była nią premiera nowej wersji okulistycznej stacji diagnostycznej. Aparat ten to młodszy brat znanego już na naszym rynku urządzenia VX120 – stacji posiadającej niezwykle szeroki zakres możliwości diagnostycznych obejmujących badania refrakcji, keratometrii, aberrometrii, topografii, tonometrii, pupilometrii, pachymetrii oraz analizę przedniego odcinka na podstawie zdjęcia z kamery Scheimpfluga. Czy VX130 może zaskoczyć nas czymś jeszcze? Okazuje się, że tak! 
 
 VX 130

Inżynierowie firmy Visionix, mimo iż zupełnie niedawno wprowadzili na rynek nowy aparat, wyposażony w pełny zakres badań diagnostycznych, znaleźli pewne obszary, które opracowali i rozwinęli. W udoskonalonej wersji urządzenia rozbudowie uległy dwa tryby: topografii i pachymetrii. Moduł topografii obejmuje kilka typów map: osiową, elewacji i tangencjalną. Model VX130 pozwala na przygotowanie wspomnianych map z perspektywy nie tylko przedniej, ale i tylnej powierzchni rogówki, co zdecydowanie zwiększa ich wartość i znaczenie diagnostyczne. 

Drugą z nowości są pełne mapy pachymetryczne. Dotychczas grubość rogówki określana była na podstawie analizy obrazów z kamery Scheimpfluga. Odnosiła się więc do jednego przekroju. Natomiast platforma VX130 oferuje pełne mapy pachymetryczne! Są one możliwe do uzyskania dzięki nowej technologii, która wykorzystuje ruch pionowy głowicy urządzenia, przesuwający szczelinę światła wykorzystywaną przy otrzymaniu obrazów z kamery Scheimpfluga. W taki sposób powstają szczegółowe mapy grubości rogówki. 
 
Kamera Scheimpfluga 

Warto podkreślić, że zmiany te nie spowodowały znacznego wydłużenia badania. Trwa ono zaledwie kilka sekund dłużej, niż w przypadku wersji VX120. Należy zaznaczyć, iż mowa tu o rewelacyjnym czasie, obejmującym zaledwie 90 sekund, w trakcie których zostają wykonane wszystkie możliwe pomiary na obojgu oczach, przy pełnej automatyzacji badania. 
 
 Mapa_HOA

Drodzy Państwo, możemy dziś spokojnie przyznać, że nadeszły czasy, gdy niemal całą aparaturę diagnostyczną gabinetu można zmieścić na jednym stoliku! I to w jakości jeszcze do niedawna zarezerwowanej tylko dla dużych centrów chirurgii refrakcyjnej. Dziś, dzięki aparatom Visionix, nawet małe gabinety mogą cieszyć się diagnostyką na najwyższym poziomie. Patrząc na tempo rozwoju rodziny stacji diagnostycznych Visionix, jak i na jakość wprowadzanych zmian, możemy przypuszczać, że to jeszcze nie koniec „Visionixowej rewolucji”…

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki VisionixOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Czas na zmiany! Lasery okulistyczne Meridian Medical

U nas też zmiany – lasery Ellexa zastąpiły urządzenia szwajcarskiej firmy Meridian Medical.

Komentarz producenta - Oertli

The name Oertli stands for Swiss quality of the highest precision and reliability. We develop and produce our products exclusively in Switzerland, in the St. Gall Rhine Valley. These values are also very important to our business partners. For instance, we have been working for several years with the Swiss laser manufacturer Meridian Medical, which provides us with the Endo laser module in OS 4. 

Współpracujemy tylko z najlepszymi!

Miło mi podzielić się z Państwem dobrą wiadomością. Consultronix, od listopada 2020 r., jest przedstawicielem szwajcarskiej firmy Meridian Medical. Tym samym poszerzył i uzupełnił swoją ofertę laserów okulistycznych. 

Czy na pewno widzisz wszystko? Urządzenia SLO marki Optos

„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, w ten sposób Antoine de Saint-Exupéry w „Małym Księciu” uczył nas, by na ludzi patrzeć sercem. Gdyby jednak nieco zmienić perspektywę i przeanalizować te słowa całkowicie dosłownie? Wtedy moglibyśmy stwierdzić, że patrząc, nie dostrzegamy tego, co jest najbardziej istotne. Taka sytuacja ma szczególne znacznie w diagnostyce medycznej. Przeoczenie danego symptomu może mieć konsekwencje dla zdrowia pacjenta. 

Okiem eksperta - urządzenia Optos

Badanie z urządzeniem Optos pozwala na uwidocznienie oraz utrwalenie w formie fotografii barwnej szczegółów dna oka. Jest to bardzo cenne narzędzie, dzięki któremu można diagnozować, śledzić efekty wdrożonej terapii oraz przede wszystkim rozpoznawać obecność patologii obwodu oka. Wynik badania można uzyskać bez potrzeby rozszerzania źrenic.