Depilacja laserowa

Autor: dr n. med. Paweł Kołtowski

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/24/2008

Gładka i jedwabista skóra to marzenie a powoli też i standard wśród większości kobiet a nawet mężczyzn. Szczególnie dzisiaj za nieestetyczne uważa się posiadanie widocznego owłosienia, zwłaszcza, jeżeli problem ten dotyczy damskiej twarzy czy nóg. Gabinety kosmetyczne od dawna oferują zabiegi usuwania włosów, dopiero jednak rozwój techniki laserowej pozwolił na epilację, którą można uznać za permanentną, czyli nie pozwalająca na odbudowę włosa przez minimum kilka lat.

Użycie laserów w dermatologii bazuje na zjawisku selektywnego niszczenia niepożądanych elementów skóry jak cebulki włosów, naczynia krwionośne czy skupiska barwnika. Dodatkowo laserowe usuwanie włosów wykorzystuje cykl wzrostu włosa, korelując czasy przerw pomiędzy zabiegami z fazą anagenu czyli wzrostu włosa, kiedy jest on najbardziej podatny na zniszczenie.

Epilacja laserowa polega więc na likwidacji cebulki włosa bez uszkodzenia otaczającej ją skóry, w fazie aktywnego wzrostu. Możliwe to jest dzięki zastosowaniu długości światła, dobrze absorbowanej przez elementy włosa – oscylującej pomiędzy 650 a 1064 nm, w zależności od wybranego systemu. Za każdym razem jednak bazuje na wysokiej absorpcji w melaninie, stąd wielkim przeciwwskazaniem jest opalenizna, bądź ciemna skóra, które konkurują z włosem i niepotrzebnie będą skupiały energię na naskórku. Załóżmy jednak, że pacjent jest dobrze przygotowany do zabiegu, nie opalał się i zalicza się do któregoś z pierwszych czterech fototypów. Energia laserowa omija barierę naskórka, przenika w głąb skóry aż domieszka włosowego, w którym pochłaniana jest przez melaninę i zamieniana w ciepło, które nieodwracalnie niszczy cebulkę.

Oto cały sekret permanentnego usuwania włosów, skąd w takim razie różnice w działaniu wielu systemów, inne odczuwanie dyskomfortu i różna skuteczność zabiegów?

Nie są do końca uczciwe reklamy mówiące, że konkretny, używany przez kogoś laser jest najlepszy. Istotne znaczenie ma doświadczenie wykonującego zabieg, odpowiednie przerwy między zabiegami i sama staranność jego wykonania. My do laserowej depilacji używamy od lat lasera aleksandrytowego Epixan oraz jego młodszego brata Ariona.

Oba systemy są laserami aleksandrytowymi, o długości światła 755 nm. Mają bardzo wysoką absorpcję w melaninie, głównym składniku włosa. Dla porównania światło lasera diodowego mające długość fali ok. 900 nm jest gorzej absorbowane przez melaninę. Dlatego dla uzyskania tego samego efektu trzeba używać wyższej energii – zabiegi są mniej skuteczne i bardziej bolesne. Ponieważ używaliśmy w Naszej Klinice wszystkich laserów oraz IPL z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić że laser aleksandrytowy Arion jest w tej chwili najszybszymi najskuteczniejszym urządzeniem do depilacji. Zdanie to podzielają również nasze pacjentki, które miały robione zabiegi innymi laserami. Dla komfortu pacjenta systemy te, każdy dostarczany impuls dzielą na kilka „pod pulsów” – skorelowanych z czasem relaksacji termicznej melaniny. Nie jest to zauważalne gołym okiem, natomiast odczuwalne przez skórę pacjenta, którama czas na oddanie części ciepła, jednocześnie nie pozwalając na oddanie temperatury mieszkowi włosowemu.

Przebieg zabiegu. Każdy zabieg jest inny – zależy to od rodzaju skóry, depilowanej powierzchni, ilości, gęstości i koloru włosów oraz wrażliwości pacjenta. Zabieg poprzedzony jest testem w celu dobrania optymalnej skutecznej energii. Impulsy odczuwane są jak delikatne uszczypnięcia lub pieczenie, a sam czas trwania zabiegu zależy od epilowanej powierzchni. Depilacja obu łydek to czas około 40 minut, a zabieg na twarzy to zaledwie kilkanaście minut. Skóra w czasie zabiegu chłodzona jest nawiewem lodowatego powietrza – zmniejsza to objawy uboczne, a zabieg jest prawie bezbolesny nawet w tak wrażliwych okolicach jak linia bikini.

Bezpośrednio po zabiegu nie dzieje się nic specjalnego, można zaobserwować zaczerwienienie, lekkie pieczenie bądź przesuszenie skóry, aby cebulka uwolniła włos, potrzeba czasu. Najczęściej część włosa tkwiąca w zniszczonej cebulce w naturalny sposób, w ciągu kilku dni wysunie się na zewnątrz. Tak więc w większości przypadków pojawienie się bezpośrednio po zabiegu, na początkowo gładkiej skórze, ostrych włosków nie jest „odrostem”, ale „wychodzeniem” kikutów włosów z martwych cebulek. Depilacja laserem jest trwała – dotyczy to aktualnie rosnących włosów, ponieważ ich cebulki ulegają zniszczeniu. Należy pamiętać jednak o tym, że w skórze są cebulki w stanie „uśpienia”, które w czasie zabiegu nie są likwidowane. Dlatego też zabieg trzeba powtarzać kilkakrotnie w odstępach od 6 tygodni do 6 miesięcy. Z góry nie da się określić ilości koniecznych zabiegów. Zależy to w dużej mierze od rodzaju skóry i włosów oraz depilowanej okolicy. Pojawiające się po zabiegu nowe włoski są zwykle słabsze i mniej widoczne.

Przeciwwskazania i zalecenia. Na około tydzień przed zabiegiem należy zaprzestać innych metod depilacji. W pielęgnacji po zabiegu można normalnie myć skórę wodą i mydłem oraz stosować dotychczasowe kosmetyki. Bezwzględnie, o czym była już mowa powyżej skóra w czasie zabiegu nie może być opalona (dotyczy to opalenizny słonecznej, solarium i samoopalaczy). Opalenizna zmniejsza skuteczność depilacji i powoduje możliwość wystąpienia oparzeń i przebarwień.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

PREMIERA: FotoFinder studio – czyli dermoskopia, estetyka, trichoskopia w jednym urządzeniu

Nowe rozwiązanie zaproponowane przez firmę FotoFinder łączy w kompleksowym urządzeniu narzędzia trichoskopowe wspomagające przeszczepy włosów, mapowanie znamion oraz technologię dedykowaną do estetyki twarzy.