Depilacja laserowa

Autor: dr n. med. Paweł Kołtowski

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/24/2008

Gładka i jedwabista skóra to marzenie a powoli też i standard wśród większości kobiet a nawet mężczyzn. Szczególnie dzisiaj za nieestetyczne uważa się posiadanie widocznego owłosienia, zwłaszcza, jeżeli problem ten dotyczy damskiej twarzy czy nóg. Gabinety kosmetyczne od dawna oferują zabiegi usuwania włosów, dopiero jednak rozwój techniki laserowej pozwolił na epilację, którą można uznać za permanentną, czyli nie pozwalająca na odbudowę włosa przez minimum kilka lat.

Użycie laserów w dermatologii bazuje na zjawisku selektywnego niszczenia niepożądanych elementów skóry jak cebulki włosów, naczynia krwionośne czy skupiska barwnika. Dodatkowo laserowe usuwanie włosów wykorzystuje cykl wzrostu włosa, korelując czasy przerw pomiędzy zabiegami z fazą anagenu czyli wzrostu włosa, kiedy jest on najbardziej podatny na zniszczenie.

Epilacja laserowa polega więc na likwidacji cebulki włosa bez uszkodzenia otaczającej ją skóry, w fazie aktywnego wzrostu. Możliwe to jest dzięki zastosowaniu długości światła, dobrze absorbowanej przez elementy włosa – oscylującej pomiędzy 650 a 1064 nm, w zależności od wybranego systemu. Za każdym razem jednak bazuje na wysokiej absorpcji w melaninie, stąd wielkim przeciwwskazaniem jest opalenizna, bądź ciemna skóra, które konkurują z włosem i niepotrzebnie będą skupiały energię na naskórku. Załóżmy jednak, że pacjent jest dobrze przygotowany do zabiegu, nie opalał się i zalicza się do któregoś z pierwszych czterech fototypów. Energia laserowa omija barierę naskórka, przenika w głąb skóry aż domieszka włosowego, w którym pochłaniana jest przez melaninę i zamieniana w ciepło, które nieodwracalnie niszczy cebulkę.

Oto cały sekret permanentnego usuwania włosów, skąd w takim razie różnice w działaniu wielu systemów, inne odczuwanie dyskomfortu i różna skuteczność zabiegów?

Nie są do końca uczciwe reklamy mówiące, że konkretny, używany przez kogoś laser jest najlepszy. Istotne znaczenie ma doświadczenie wykonującego zabieg, odpowiednie przerwy między zabiegami i sama staranność jego wykonania. My do laserowej depilacji używamy od lat lasera aleksandrytowego Epixan oraz jego młodszego brata Ariona.

Oba systemy są laserami aleksandrytowymi, o długości światła 755 nm. Mają bardzo wysoką absorpcję w melaninie, głównym składniku włosa. Dla porównania światło lasera diodowego mające długość fali ok. 900 nm jest gorzej absorbowane przez melaninę. Dlatego dla uzyskania tego samego efektu trzeba używać wyższej energii – zabiegi są mniej skuteczne i bardziej bolesne. Ponieważ używaliśmy w Naszej Klinice wszystkich laserów oraz IPL z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić że laser aleksandrytowy Arion jest w tej chwili najszybszymi najskuteczniejszym urządzeniem do depilacji. Zdanie to podzielają również nasze pacjentki, które miały robione zabiegi innymi laserami. Dla komfortu pacjenta systemy te, każdy dostarczany impuls dzielą na kilka „pod pulsów” – skorelowanych z czasem relaksacji termicznej melaniny. Nie jest to zauważalne gołym okiem, natomiast odczuwalne przez skórę pacjenta, którama czas na oddanie części ciepła, jednocześnie nie pozwalając na oddanie temperatury mieszkowi włosowemu.

Przebieg zabiegu. Każdy zabieg jest inny – zależy to od rodzaju skóry, depilowanej powierzchni, ilości, gęstości i koloru włosów oraz wrażliwości pacjenta. Zabieg poprzedzony jest testem w celu dobrania optymalnej skutecznej energii. Impulsy odczuwane są jak delikatne uszczypnięcia lub pieczenie, a sam czas trwania zabiegu zależy od epilowanej powierzchni. Depilacja obu łydek to czas około 40 minut, a zabieg na twarzy to zaledwie kilkanaście minut. Skóra w czasie zabiegu chłodzona jest nawiewem lodowatego powietrza – zmniejsza to objawy uboczne, a zabieg jest prawie bezbolesny nawet w tak wrażliwych okolicach jak linia bikini.

Bezpośrednio po zabiegu nie dzieje się nic specjalnego, można zaobserwować zaczerwienienie, lekkie pieczenie bądź przesuszenie skóry, aby cebulka uwolniła włos, potrzeba czasu. Najczęściej część włosa tkwiąca w zniszczonej cebulce w naturalny sposób, w ciągu kilku dni wysunie się na zewnątrz. Tak więc w większości przypadków pojawienie się bezpośrednio po zabiegu, na początkowo gładkiej skórze, ostrych włosków nie jest „odrostem”, ale „wychodzeniem” kikutów włosów z martwych cebulek. Depilacja laserem jest trwała – dotyczy to aktualnie rosnących włosów, ponieważ ich cebulki ulegają zniszczeniu. Należy pamiętać jednak o tym, że w skórze są cebulki w stanie „uśpienia”, które w czasie zabiegu nie są likwidowane. Dlatego też zabieg trzeba powtarzać kilkakrotnie w odstępach od 6 tygodni do 6 miesięcy. Z góry nie da się określić ilości koniecznych zabiegów. Zależy to w dużej mierze od rodzaju skóry i włosów oraz depilowanej okolicy. Pojawiające się po zabiegu nowe włoski są zwykle słabsze i mniej widoczne.

Przeciwwskazania i zalecenia. Na około tydzień przed zabiegiem należy zaprzestać innych metod depilacji. W pielęgnacji po zabiegu można normalnie myć skórę wodą i mydłem oraz stosować dotychczasowe kosmetyki. Bezwzględnie, o czym była już mowa powyżej skóra w czasie zabiegu nie może być opalona (dotyczy to opalenizny słonecznej, solarium i samoopalaczy). Opalenizna zmniejsza skuteczność depilacji i powoduje możliwość wystąpienia oparzeń i przebarwień.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Diagnostyka wieloobiawowej choroby uwarunkowanej genetycznie. Doświadczenie z pracy na systemie vexia

Jestem użytkownikiem FotoFinder od 15 lat. Obecnie pracuję na modelu vexia z kamerą medicam 800. Każdy pacjent z chorobami skóry i przed zabiegami medycyny estetycznej ma wykonywaną pełną dokumentację w systemie FotoFinder, która pozwala ocenić przebieg terapii.

Okno w głąb skóry. Nieinwazyjna histopatologia XXI wieku w zasięgu ręki

Historia histologii sięga XVII wieku. Barwniki, parafina, kriostaty, pierwsze mikroskopy – wszystko to doprowadziło do tego, gdzie obecnie jesteśmy. Momentu, gdy na podstawie niewielkiego wycinka tkanki specjaliści decydują o rozpoznaniu rzutującym na przyszłość każdego zaniepokojonego swoim stanem pacjenta. 

Dołącz do rodziny FotoFinder. Zapraszamy do akcji partnerskiej

FotoFinder podczas 30 lat działalności dowiódł, że liczy się dla niego nie tylko jakość produkowanych urządzeń lecz także wymiar edukacyjny, dzięki czemu skupił wokół siebie światowej klasy specjalistów. Utrzymując rodzinny charakter, firmie udało się zbudować współpracującą ze sobą społeczność posiadaczy marki. Z FotoFinder jesteśmy związani od ponad 15 lat. Przez ten czas wspólnie wprowadziliśmy na polski rynek kilkaset urządzeń. Muszę podkreślić, że nawet te najstarsze wciąż funkcjonują i dobrze spełniają swoje zadanie, co potwierdza, że jakość i niezawodność są ważnymi zaletami tej marki. Pierwszy wideodermoskop FotoFinder powstał w niewielkiej niemieckiej miejscowości jako efekt pracy rodzinnej firmy. Od tamtej pory nieustanny rozwój technologii szedł w parze z konsekwentnym rozbudowywaniem społeczności użytkowników tej marki. Imponujący jest ogrom pracy, jaki zespół FotoFinder włożył w stworzenie sieci edukacyjnej. Doświadczeni specjaliści dermoskopii nieodpłatnie i rzetelnie dzielą się wiedzą z każdym, kto chce być częścią tej wyjątkowej grupy. Zarówno wykłady prowadzone w trakcie międzynarodowych kongresów, jak i comiesięczne piątkowe spotkania on-line w ramach FotoFinder Academy, sprawiły, że tysiące lekarzy z całego świata otrzymuje stałe wsparcie w pogłębianiu wiedzy i w samym procesie stawiania diagnozy.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego - Orit Markowitz MD

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.