Dermoskopia chorób skóry

Dermoskopia w dzisiejszych czasach odgrywa coraz większą rolę, docelowo skupia się na ocenie struktur w obrębie naskórka i skóry właściwej, aby precyzyjnie przeprowadzić badanie diagnostyczne zmian skórnych. 
 
Eczema 

Dermoskopię warto stosować nie tylko do oceny zmian melanocytowych. Jedną z nich może być wyprysk (eczema), którego cechą charakterystyczną jest obecność rumienia oraz efekt złuszczania, w pewnych sytuacjach występują naczynia typu kropek lub linijne, rozmieszczone regularnie w formie ściśle przylegających skupisk bądź w większych, ograniczonych obszarach. Mając na uwadze chorobę skóry jaką jest eczema, na ogół stwierdza się dodatkowo towarzyszącą żółtawą łuskę (ryc. 1.) wraz z pojedynczymi krwistymi strupkami. W zmianach o charakterze wyprysku pienia?z˙kowatego z silnym sączeniem, dochodzi do zasychania na powierzchni ogniska żółtawych, szorstkich strupów nazwanych w dermoskopii „objawem żółtych grudek”. Hiperkeratotyczne zapalenie skóry dłoni i stóp (dermatitis tyloticum) – w obrazie dermoskopowym dominuje złuszczanie, pogrubienie naskórka wyrażone żółtawym podłożem zmiany oraz widoczne są liczne linijne rozpadliny i pęknięcia. 
 
luszczyca krostkowa 

Zmiany łuszczycowe również mogą podlegać ocenie dermoskopowej. Przykładem może być łuszczyca krostkowa (psoriasis pustulosa), której obraz dermoskopowy koreluje z klinicznym, uwidaczniając liczne, dobrze odgraniczone krostki barwy żółtawej, zlokalizowane na rumieniowo-złuszczeniowym podłożu (ryc. 2.).Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową. 

Nowe obiektywy FotoFinder. Szerszy zakres możliwości kamery medicam 1000s

Obiektyw D-Scope III - NOWOŚĆ!
Dermoskopia wysokich powiększeń
Do rodziny obiektywów FotoFinder dołączył innowacyjny obiektyw D-Scope III, otwierający nowy rozdział obserwacji zmian skórnych w powiększeniu optycznym do 400x. Technologia dermoskopii wysokich powiększeń działa w połączeniu z kamerą wideodermoskopową FotoFinder medicam® 1000s.Nowy obiektyw sprawdza się także w kapilaroskopii, ułatwiając analizę nieprawidłowości mikronaczyniowych. Doskonale widoczne są nawet komórki krwi przepływające przez naczynia włosowate. 

Trychologia kosmetyczna - inna strona kosmetologii

Coraz więcej osób ma problem z wypadaniem włosów lub dolegliwościami ze strony skóry głowy. Część szuka rozwiązania na własną rękę testując produkty z drogerii czy z apteki, niektórzy leczą się u dermatologa, a inni szukają pomocy u trychologa.