Dermoskopia cyfrowa w PPWSZ

Autor: Przemysław Zachura

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/48/2014

Badania dermoskopowe w zakresie prewencji raka skóry możliwe w nowym laboratorium kosmetologii w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej (PPWSZ) w Nowym Targu.

9 maja br. w PPWSZ w Nowym Targu oficjalnie otworzono nowe laboratorium kosmetologii. Wstęgę przecięli JM Rektor PPWSZ prof. dr hab. n. med. Iwon Grys, wraz z Dyrektor Instytutu Kosmetologii PPWSZ dr n. med. Małgorzatą Lis oraz Burmistrzem Miasta Nowy Targ Markiem Fryźlewiczem. Studenci Instytutu Kosmetologii już w dniu otwarcia nowego laboratorium mogli testować sprzęt, o który wzbogaciła się uczelnia w ramach wyposażania laboratorium. Urządzenie, o którym mowa to połączenie dwóch systemów Vexia i Adonia firmy FotoFinder służących do badań dermoskopowych w zakresie prewencji raka skóry oraz profesjonalnej dokumentacji fotograficznej z dokładną diagnostyką. Używając powtarzalnych obrazów, studenci PPWSZ dzięki wsparciu doświadczonej kadry wykładowców mogą uczyć się jakie zastosować terapie zabiegowe wspomagające leczenie, mające na celu poprawę kondycji skóry. Urządzenie to umożliwia ocenę przebarwień, zmian naczyniowych, zmarszczek, a także tekstury skóry. Następnie porównuje te wyniki z wynikami pacjentów z tej samej grupy wiekowej. Urządzenie pozwala na kompleksową analizę stanu skóry. Dzięki, bardzo dobrej jakości fotografiom oraz specjalistycznemu oprogramowaniu można omówić każdy przypadek z pacjentem i wybrać, najlepszą dla niego, terapię. Zastosowane procedury są następnie zestawiane w raporcie i drukowane na życzenie pacjenta.

Laboratorium oprócz funkcji dydaktycznej dla studentów będzie pełnić również rolę użytkową dla mieszkańców Podhala. Uczelnia rozważa możliwość świadczenia usług komercyjnych dla mieszkańców regionu, dlatego w tym celu zostały przygotowane i wyposażone dodatkowo gabinety lekarskie mieszczące się tuż obok laboratorium. Z kadrą medyczną nie będziemy mieć żadnego problemu, gdyż naszymi wykładowcami są wysoko wykwalifikowani lekarze o różnych specjalizacjach mający wieloletnie doświadczenie w zawodzie – dodaje Rektor PPWSZ prof. dr. hab. n. med. Iwon Grys. Należy podkreślić, iż nowa inwestycja jest dopełnieniem do powstałego w tym roku akademickim kierunku kosmetologia w PPWSZ. Studenci, którzy zdecydowali się na ten rodzaj studiów, mogą dokształcać się w dwóch specjalizacjach: kosmetologia medyczna oraz odnowa biologiczna welness i SPA. Jak zauważa dr n. med. Izabela Załęska-Żyłka (zastępca Dyrektor Instytutu Kosmetologii PPWSZ) - dla mnie, jako dla praktyka, kosmetologa, osoby, która prowadzi tu zajęcia, to spełnienie marzeń, bo wiem, że mogę studentki dobrze przygotować na tak profesjonalnym sprzęcie jaki obecnie posiada Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Dodatkowo uważam, że ten kierunek ma przyszłość w związku z pogłębiającym się kultem zdrowia i piękna.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Zastosowanie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej w diagnostyce czerniaka skóry

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM) to nowoczesna, nieinwazyjna metoda obrazowania skóry. Pozwala zwizualizować tkanki w rozdzielczości porównywalnej do tej uzyskiwanej w klasycznym badaniu histopatologicznym. Podczas badania skóry można zobrazować: naskórek wraz z jego warstwami oraz skórę właściwą - warstwę brodawkowatą i górną część warstwy siateczkowatej, a także przydatki skóry. Zdjęcia uzyskane techniką RCM - tzw. przekroje optyczne - odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości, a jej maksymalna wartość w tej technice wynosi około 200-300 μm. Jest to największe ograniczenie tej metody obrazowania, szczególnie w przypadku zaawansowanych zmian nowotworowych. Naciekające głęboko guzy lub towarzyszące im zgrubienia naskórka uniemożliwiają prawidłowy wgląd w głębsze warstwy podczas badania RCM. 

Nowoczesne zarządzanie leczeniem pacjentów z wypadaniem włosów

Co słyszy pacjent z problemem nadmiernego wypadania włosów, gdy zadzwoni do kliniki, żeby umówić się na konsultację? Jeśli najbliższy termin jest jutro lub pojutrze, nie ma problemu. Co, jeśli konsultacja może się odbyć najwcześniej za tydzień lub - co gorsza - za miesiąc? Mając to na uwadze, współpracę z pacjentem warto rozpocząć już w trakcie oczekiwania na konsultację dermatologiczną. 

Testymonial

Osoby, które mają problemy ze skórą głowy i nadmiernym wypadaniem włosów, są bardzo wrażliwymi pacjentami. Tym bardziej doceniają kompleksową opiekę i przejrzystość informacji oraz ekspresowe wdrożenie leczenia. Warto też podkreślić, że zoptymalizowany proces diagnostyczny pozwala na zwiększenie efektywności pracy lekarza. ♦

Vexia - nowa odsłona klasyki

26 maja 2021 r. weszło w życie rozporządzenie UE dotyczące wyrobów medycznych 2017/745, zastępujące dotychczasową dyrektywę Rady Europejskiej 93/42/EWG. Tym samym, firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą urządzeń medycznych na europejskim rynku zostały zobowiązane do działania zgodnie z nowymi wytycznymi. Spowodowało to niemałe zamieszanie wśród producentów z branży, a ogrom dokumentacji i kontroli przerósł niejedną znaną markę. 

Studium przypadku - trichoskopia

45-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu kilku ognisk łysienia wielkości do 1 cm, które były zlokalizowane w okolicy wierzchołka głowy i którym towarzyszył silny świąd (fot. 1.). W obrębie zmian obecne były rzadkie i krótkie łodygi włosów. Wywiad chorobowy był kilkumiesięczny.