Diagnostyka przedniego odcinka oka Część pierwsza: Tomografia

Autor: Dariusz Łagan

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/67/2020

Badanie OCT umożliwia obrazowanie struktur przedniego odcinka oka z ultramikroskopową dokładnością. Dzięki tej metodzie można dokonać kompleksowej oceny przedniej komory, rogówki, soczewki, tęczówki oraz twardówki. Ponadto jest ona nieocenioną pomocą w diagnostyce i monitorowaniu urazów, jaskry, dystrofii rogówki, stożka rogówki czy zmian nowotworowych. Tomografia przedniego odcinka jest wykorzystywana w planowaniu i ocenie wyników zabiegów chirurgicznych: przeszczepów rogówki, chirurgii refrakcyjnej, chirurgii jaskrowej, chirurgii zaćmy.
Firma Heidelberg Engineering z dumą prezentuje platformę ANTERION® opartą na zoptymalizowanym źródle światła OCT swept-source (SS-OCT). Aparat jako jedyny na rynku posiada aktywny eye tracker ze śledzeniem ruchu gałki ocznej w czasie rzeczywistym. Opatentowany układ śledzenia jest kluczowym elementem determinującym jakość badania.
 
Podstawową funkcją aparatu jest obrazowanie struktur, którą bezkonkurencyjnie realizuje moduł Imaging App.
ANTERION® pozwala na uzyskanie szerokokątnych obrazów OCT wolnych od zniekształceń i artefaktów. Do dyspozycji jest kilka rodzajów skanów: liniowe oraz łukowe, skany volume – obrazujące obszar za pomocą sekwencji, skany radialne. Przykładowe obrazy zarejestrowane z użyciem OCT platformy ANTERION®, a udostępnione dzięki życzliwości autorów i producenta prezentujemy poniżej:
 
Wysokiej jakości obrazy OCT swept-source gwarantują dokładne pomiary przedniego odcinka oka
Descemet’s Stripping Automated Endothelial Keratoplasty (DSAEK) Image courtesy: Kieren Darcy, MD, BM, MRCS(Eng), CertLRSF, RCOphth, MBA, Bristol, UK
Severe keratoconus Image courtesy: Kieren Darcy, MD, BM, MRCS(Eng), CertLRSF, RCOphth, MBA, Bristol, UK
 Keratoplasty, anterior synechia, pseudophakic eye with contact lens Image courtesy: Tobias Duncker, MD, Halle, Germany
 Descemet’s Membrane Endothelial Keratoplasty (DMEK) Image courtesy: Tobias Duncker, MD, Halle, Germany
Bullae due to hydrops Image courtesy: Kieren Darcy, MD, BM, MRCS(Eng), CertLRSF, RCOphth, MBA, Bristol, UK 
 
 
Jeden system wiele możliwości
Modułowa budowa urządzenia pozwala na zastąpienie nim kilku maszyn. Aparat można rozbudować o moduły: mapowanie rogówki oraz biometr laserowy. Wszystkie moduły bazują na najnowszej technologii OCT swept-source, wspieranej przez aktywny eye tracker, dając użytkownikowi największą dokładność pomiarową i wiarygodność kliniczną. W kolejnych wydaniach CX News zaprezentujemy możliwości obrazowania pozostałych rozwiązań aparatu. ♦ 

Więcej informacji na temat anterion, heidelberg, diagnostyka okulistyczna, oct oka znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Heidelberg EngineeringOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Astronauta Alexander Gerst testuje możliwości diagnostyczne urządzenia SPECTRALIS® w kosmosie

Współpraca z naukowcami z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA przynosi coraz większy rozgłos niemieckiej firmie Heidelberg Engineering, której specjaliści tworzą unikalne rozwiązania diagnostyczne w skali światowej. Ich sprzęt wykorzystywany jest nie tylko w klinikach okulistycznych w zakresie wczesnej diagnostyki chorób oczu, ale także w celach badawczych.

Aplikacja do planowania laserowej terapii siatkówki – NAVIGATE APP firmy OD-OS

Placówki naukowe, ze względu na sytuację związaną z COVID-19, coraz intensywniej korzystają z możliwości prowadzenia wykładów i kursów on-line. Ale czy obecna rzeczywistość daje możliwość poszerzania wiedzy w zakresie nowych technologii w laseroterapii? Firma OD-OS GmbH (Teltow, Niemcy), producent jedynego na świecie lasera do nawigowanej terapii siatkówki Navilas®, prezentuje ciekawe rozwiązanie.

Moje doświadczenia z firmą Oertli

W latach 1974-75 przebywałem na stypendium w Klinice Okulistycznej Uniwersytetu w Gandawie, kierowanej przez prof. François. Pewnego dnia zostaliśmy zaproszeni do Kliniki w Antwerpii, gdzie obserwowaliśmy nowatorskie operacje wykonywane przez prof. Rudolfa Klöti z Uniwersytetu w Zurichu (uznany był za pioniera w Europie). Były to witrektomie głównie w krwotokach do ciała szklistego i wszyscy byliśmy zszokowani możliwościami tej metody. Prof. Klöti, we współpracy z firmą Oertli Instrumente AG, opracował pierwszy mechaniczny witrektom w 1971 roku (w tym samym roku prof. Machemer opublikował podstawy witrektomii przez pars plana), a aparat do witrektomii VitroCat w 1974 roku