Diagnostyka przedniego odcinka oka Część pierwsza: Tomografia

Autor: Dariusz Łagan

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/67/2020

Badanie OCT umożliwia obrazowanie struktur przedniego odcinka oka z ultramikroskopową dokładnością. Dzięki tej metodzie można dokonać kompleksowej oceny przedniej komory, rogówki, soczewki, tęczówki oraz twardówki. Ponadto jest ona nieocenioną pomocą w diagnostyce i monitorowaniu urazów, jaskry, dystrofii rogówki, stożka rogówki czy zmian nowotworowych. Tomografia przedniego odcinka jest wykorzystywana w planowaniu i ocenie wyników zabiegów chirurgicznych: przeszczepów rogówki, chirurgii refrakcyjnej, chirurgii jaskrowej, chirurgii zaćmy.
Firma Heidelberg Engineering z dumą prezentuje platformę ANTERION® opartą na zoptymalizowanym źródle światła OCT swept-source (SS-OCT). Aparat jako jedyny na rynku posiada aktywny eye tracker ze śledzeniem ruchu gałki ocznej w czasie rzeczywistym. Opatentowany układ śledzenia jest kluczowym elementem determinującym jakość badania.
 
Podstawową funkcją aparatu jest obrazowanie struktur, którą bezkonkurencyjnie realizuje moduł Imaging App.
ANTERION® pozwala na uzyskanie szerokokątnych obrazów OCT wolnych od zniekształceń i artefaktów. Do dyspozycji jest kilka rodzajów skanów: liniowe oraz łukowe, skany volume – obrazujące obszar za pomocą sekwencji, skany radialne. Przykładowe obrazy zarejestrowane z użyciem OCT platformy ANTERION®, a udostępnione dzięki życzliwości autorów i producenta prezentujemy poniżej:
 
Wysokiej jakości obrazy OCT swept-source gwarantują dokładne pomiary przedniego odcinka oka
Descemet’s Stripping Automated Endothelial Keratoplasty (DSAEK) Image courtesy: Kieren Darcy, MD, BM, MRCS(Eng), CertLRSF, RCOphth, MBA, Bristol, UK
Severe keratoconus Image courtesy: Kieren Darcy, MD, BM, MRCS(Eng), CertLRSF, RCOphth, MBA, Bristol, UK
 Keratoplasty, anterior synechia, pseudophakic eye with contact lens Image courtesy: Tobias Duncker, MD, Halle, Germany
 Descemet’s Membrane Endothelial Keratoplasty (DMEK) Image courtesy: Tobias Duncker, MD, Halle, Germany
Bullae due to hydrops Image courtesy: Kieren Darcy, MD, BM, MRCS(Eng), CertLRSF, RCOphth, MBA, Bristol, UK 
 
 
Jeden system wiele możliwości
Modułowa budowa urządzenia pozwala na zastąpienie nim kilku maszyn. Aparat można rozbudować o moduły: mapowanie rogówki oraz biometr laserowy. Wszystkie moduły bazują na najnowszej technologii OCT swept-source, wspieranej przez aktywny eye tracker, dając użytkownikowi największą dokładność pomiarową i wiarygodność kliniczną. W kolejnych wydaniach CX News zaprezentujemy możliwości obrazowania pozostałych rozwiązań aparatu. ♦ 

Więcej informacji na temat anterion, heidelberg, diagnostyka okulistyczna, oct oka znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Heidelberg EngineeringOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.