Diagnostyka refrakcji na nowo - Eye Refract™

Autor: Kamil Środa

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/62/2018

Francuska marka Visionix kojarzy się na rynku medycznym głównie z multifunkcjonalnymi stacjami diagnostycznymi. Urządzenia te znalazły sporą grupę sympatyków dzięki swoim atutom, z których kluczowe to pełna automatyka i wszechstronny tryb pracy. Należy podkreślić, że dotychczas najpopularniejsza wersja urządzenia – VX120 – wykonuje automatycznie badania takie, jak: refrakcja, keratometria, aberrometria, pachymetria, tonometria bezkontaktowa, topografia, analizy przedniej komory z wykorzystaniem kamery Scheimpfluga, retroiluminacja i pupilometria. Przeprowadzenie wszystkich procedur na obojgu oczach trwa zaledwie 90 sekund. Wybór stacji diagnostycznej VX120 to nie tylko oszczędność czasu, ale również miejsca, gdyż duże możliwości funkcjonalne zamknięto w kompaktowej formie.
Fot. 1. Kompletny zestaw diagnostyczny Eye Refract™
 
Nadszedł jednak czas, aby zrobić kolejny krok naprzód. Dlatego już niebawem premiera nowego urządzenia Eye Refract™, łączącego w sobie cechy autorefraktometru i foroptera elektronicznego. Aparat w założeniu ma w pierwszej kolejności mierzyć refrakcję, a następnie automatycznie dobierać i ustawiać odpowiednią korekcje w wbudowanym foropterze. W kolejnym kroku, nie odchodząc od urządzenia, będzie miał możliwość sprawdzenia ustawionej korekcji dzięki wyświetlanym optotypom (na zewnętrznym wyświetlaczu lub wbudowanym ekranie do bliży).

Prowadzący badanie będzie miał pełny wpływ na dobór korekcji, sterując urządzeniem za pomocą zintegrowanego tabletu (podobnie jak w klasycznym foropterze elektronicznym). Sam pomiar jest obuoczny i dokonywany za pomocą aż dwóch głowic aberrometrycznych. Visionix korzysta w tym aspekcie z technologii Wavefront (analiza czoła fali), gwarantującej dokładne pomiary.

Urządzenie będzie można oglądać po raz pierwszy w Polsce już w trakcie najbliższego kongresu PTO 7-9 czerwca w Katowicach. Serdecznie zapraszamy na stoisko Consultronix, aby zobaczy jak wygląda przyszłość urządzeń do diagnostyki refrakcji.

Więcej informacji na temat eyerefract, visionix znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Visionix



Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.