Diagnostyka VX650. Wywiad z użytkownikiem

Autor: dr Jean-Pierre Rozenbaum

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/72/2022

Dlaczego zdecydowali się Państwo na instalację urządzenia Visionix VX650 w swoim gabinecie?
Wraz z rozwojem technologii obrazowania, automatyki pomiarowej i wprowadzeniem telemedycyny nastąpiły zasadnicze zmiany w sferze obsługi pacjentów podczas konsultacji. Moim zdaniem VX650 jest obecnie jedynym wszechstronnym, wysokowydajnym urządzeniem dostępnym na rynku, które jest w stanie się do nich dostosować. Jednocześnie można nim przebadać stale rosnącą liczbę pacjentów. W mgnieniu oka, za pomocą jednego urządzenia przeprowadza się kompleksowe badanie przedniego odcinka oka, bardziej kompletne niż to wykonywane podczas typowej konsultacji.

Jakie dane można uzyskać za pomocą VX650?
Po zakończeniu badania, VX650 generuje wyczerpujący, wysokiej jakości protokół. Wykorzystując aberrometrię mierzy obiektywną refrakcję, rogówkowe i/lub całkowite aberracje niższego/wyższego rzędu, umożliwiając analizę dziennej i nocnej refrakcji. VX650 wykonuje również topografię przednią i tylną z wykrywaniem stożka rogówki. Obrazowanie Scheimpfluga zapewnia pomiar głębokości komory przedniej, pachymetrii, pomiar kątów tęczówkowo-rogówkowych, średnicy rogówki (WTW) oraz kąta kappa. Obejmuje również obrazowanie dna oka, tonometrię i badanie suchego oka. Dzięki jakości obrazów i szybkości uzyskiwania wszystkich danych, lekarz dostaje większą niż dotychczas ilość informacji potrzebnych do ustalenia diagnozy bez wydłużania czasu konsultacji.

Jakie są Państwa wrażenia z użytkowania?
VX650 jest całkowicie zautomatyzowany, a jego obsługa jest łatwa dla umiarkowanie przeszkolonego personelu. W mojej codziennej pracy specjalisty od zaćmy i chirurgii refrakcyjnej, VX650 zapewnia mi precyzję przy wyborze implantów wewnątrzgałkowych i umożliwia selekcję pacjentów, którzy kwalifikują się do operacji refrakcyjnej. Urządzenie to daje możliwość wyświetlenia wyników na końcu badania w postaci podsumowania z sekcjami, które można rozwinąć w celu uzyskania bardziej szczegółowych danych. Jest to niezwykle pomocne, ponieważ ułatwia rozmowy z pacjentem i skraca czas potrzebny na omówienie wyników, szczególnie w przypadku wskazań chirurgicznych.

Jaką rolę widzą Państwo dla VX650 w przyszłym rozwoju gabinetów i przychodni?
We Francji telemedycyna pojawiła się w sytuacji, w której nastąpił już nowy rozwój w zakresie pracy wspomaganej, do czego przyczyniły się niedawne przepisy prawne. Umożliwiały one ortoptystom wykonywanie zabiegów, które wcześniej wymagały obecności okulisty. Aparat VX650, który został zaprojektowany z myślą o skróceniu czasu badań i ułatwieniu delegowania obowiązków pracownikom, może być wykorzystany w odpowiedzi na rewolucję w zarządzaniu przepływem pacjentów i w dostępie do opieki zdrowotnej w obszarze okulistyki, zapewniając niezawodność diagnostyki, ograniczenie konieczności przemieszczania się pacjenta i lepszą organizację czasu. ♦

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki VisionixOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

INDOK. Aktualne rezultaty projektu

Już od ponad roku w firmie Consultronix realizowany jest projekt INDOK dofinansowany z programu POIR 1.1.1. Projekt prowadzony we współpracy z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Wyższą Szkołą Technik Komputerowych i Telekomunikacji w Kielcach zakłada opracowanie systemu teleinformatycznego wspomagającego diagnostykę chorób na podstawie skanów OCT oraz jego komercyjne wdrożenie. 

Flex, SPECTRALIS®. Elastyczna diagnostyka OCT

Elastyczna diagnostyka obrazowa jest możliwa dzięki modułowi Flex, SPECTRALIS. Głowica obrazująca jest zintegrowana z ruchomym, dobrze wyważonym ramieniem. Unikalny system montażu i kontroli położenia daje możliwość dostosowania aparatu do indywidualnych potrzeb. Precyzyjna regulacja oraz brak konieczności trzymania głowicy w trakcie badania znacznie podnosi wygodę pracy operatora. Z kolei pacjenci, którzy nie mogą być badani klasycznym OCT (tj. w pozycji siedzącej), dzięki ruchomej głowicy są dokładnie i wygodnie diagnozowani bez poświęcania jakości obrazu. Co istotne, elastyczność ramienia Flex umożliwia również badanie w pozycji półsiedzącej. Jest to ogromne ułatwienie zarówno w badaniu dzieci, jak i dorosłych. Opcjonalnie moduł Flex zawiera akumulator zapasowy z 20-minutową autonomią, która pozwala uniknąć przerw podczas przenoszenia systemu między gniazdami zasilania. Moduł Flex jest dostępny we wszystkich trybach obrazowania platformy SPECTRALIS, od OCT do laserowego skanowania dna oka i angiografii. Zintegrowanie metod obrazowania przy jednoczesnym wykorzystaniu różnych technik, pomaga uzyskać lepszy ogląd poszczególnych zmian patologicznych.

Flex, SPECTRALIS®. Elastyczna diagnostyka OCT - OKIEM EKSPERTA

Obrazowanie okulistyczne u noworodków i dzieci zawsze było trudnym zadaniem w codziennej praktyce okulistyki dziecięcej. Koherentna tomografia optyczna (obrazowanie OCT) bardzo zmieniła nasze postrzeganie patologii oka, pozwalając na lepsze zrozumienie i precyzyjne określenie jego morfologii. Jako, że liczne nieodłączne zaburzenia metaboliczne są powiązane z dystrofiami siatkówki, zastosowanie systemu OCT SPECTRALIS z modułem Flex było na przestrzeni czasu ważnym krokiem w diagnostyce i monitorowaniu patologii oka w naszych klinikach

Laser diodowy. Sposób na jaskrę oraz terapię schorzeń siatkówki

Jaskra to choroba oczu, która początkowo rozwija się w ukryciu nie dając niepokojących sygnałów. Nieleczona lub leczona nieprawidłowo prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku. Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia jaskra, zaraz po zaćmie, jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku. Na szczęście istnieje coraz więcej skutecznych możliwości leczenia, opierających się na farmakoterapii, chirurgii laserowej oraz laseroterapii.

Laser żółty z funkcją mikropulsów. Zastosowanie w Klinice WAM

Od kilku miesięcy w Klinice Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM - CSW w Łodzi mamy przyjemność użytkować laser Valon TT. To laser szwajcarskiej firmy Meridian Medical o długości fali 577 nm, przeznaczony do fotokoagulacji siatkówki.

W CX News nr 1/72/2022 opublikowano również: