Diagnostyka VX650. Wywiad z użytkownikiem

Autor: dr Jean-Pierre Rozenbaum

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/72/2022

Dlaczego zdecydowali się Państwo na instalację urządzenia Visionix VX650 w swoim gabinecie?
Wraz z rozwojem technologii obrazowania, automatyki pomiarowej i wprowadzeniem telemedycyny nastąpiły zasadnicze zmiany w sferze obsługi pacjentów podczas konsultacji. Moim zdaniem VX650 jest obecnie jedynym wszechstronnym, wysokowydajnym urządzeniem dostępnym na rynku, które jest w stanie się do nich dostosować. Jednocześnie można nim przebadać stale rosnącą liczbę pacjentów. W mgnieniu oka, za pomocą jednego urządzenia przeprowadza się kompleksowe badanie przedniego odcinka oka, bardziej kompletne niż to wykonywane podczas typowej konsultacji.

Jakie dane można uzyskać za pomocą VX650?
Po zakończeniu badania, VX650 generuje wyczerpujący, wysokiej jakości protokół. Wykorzystując aberrometrię mierzy obiektywną refrakcję, rogówkowe i/lub całkowite aberracje niższego/wyższego rzędu, umożliwiając analizę dziennej i nocnej refrakcji. VX650 wykonuje również topografię przednią i tylną z wykrywaniem stożka rogówki. Obrazowanie Scheimpfluga zapewnia pomiar głębokości komory przedniej, pachymetrii, pomiar kątów tęczówkowo-rogówkowych, średnicy rogówki (WTW) oraz kąta kappa. Obejmuje również obrazowanie dna oka, tonometrię i badanie suchego oka. Dzięki jakości obrazów i szybkości uzyskiwania wszystkich danych, lekarz dostaje większą niż dotychczas ilość informacji potrzebnych do ustalenia diagnozy bez wydłużania czasu konsultacji.

Jakie są Państwa wrażenia z użytkowania?
VX650 jest całkowicie zautomatyzowany, a jego obsługa jest łatwa dla umiarkowanie przeszkolonego personelu. W mojej codziennej pracy specjalisty od zaćmy i chirurgii refrakcyjnej, VX650 zapewnia mi precyzję przy wyborze implantów wewnątrzgałkowych i umożliwia selekcję pacjentów, którzy kwalifikują się do operacji refrakcyjnej. Urządzenie to daje możliwość wyświetlenia wyników na końcu badania w postaci podsumowania z sekcjami, które można rozwinąć w celu uzyskania bardziej szczegółowych danych. Jest to niezwykle pomocne, ponieważ ułatwia rozmowy z pacjentem i skraca czas potrzebny na omówienie wyników, szczególnie w przypadku wskazań chirurgicznych.

Jaką rolę widzą Państwo dla VX650 w przyszłym rozwoju gabinetów i przychodni?
We Francji telemedycyna pojawiła się w sytuacji, w której nastąpił już nowy rozwój w zakresie pracy wspomaganej, do czego przyczyniły się niedawne przepisy prawne. Umożliwiały one ortoptystom wykonywanie zabiegów, które wcześniej wymagały obecności okulisty. Aparat VX650, który został zaprojektowany z myślą o skróceniu czasu badań i ułatwieniu delegowania obowiązków pracownikom, może być wykorzystany w odpowiedzi na rewolucję w zarządzaniu przepływem pacjentów i w dostępie do opieki zdrowotnej w obszarze okulistyki, zapewniając niezawodność diagnostyki, ograniczenie konieczności przemieszczania się pacjenta i lepszą organizację czasu. ♦

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki VisionixOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.

W CX News nr 1/72/2022 opublikowano również: