Diatermia w mikrochirurgii oka

Autor: Anna Migdał

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/49/2014

Wykonanie wielu skomplikowanych zabiegów możliwe jest jedynie dzięki zastosowaniu metod elektrochirurgii. Cięcie z wykorzystaniem prądu o wysokiej częstotliwości, jako swego rodzaju alternatywa dla tradycyjnego cięcia skalpelem, zapewnia odpowiednią widoczność operowanej okolicy, dzięki czemu zabieg trwa krócej, a pacjent odczuwa mniejsze dolegliwości pooperacyjne. Z tych właśnie powodów diatermia chirurgiczna zdobywa coraz większe grono zwolenników, co przyczynia się bezpośrednio do udoskonalania sprzętu oraz technik zabiegowych z wykorzystaniem prądów wielkich częstotliwości.

Diatermia wykorzystywana jest do cięcia, koagulacji, dewitalizacji oraz termofuzji tkanek. Ze względu na rozmieszczenie elektrod i mechanizm działania rozróżniamy diatermię bipolarną i monopolarną. W przypadku elektrochirurgii monopolarnej prąd wysokiej częstotliwości płynie w obwodzie zamkniętym, od urządzenia do instrumentu, przez ciało pacjenta do elektrody neutralnej i stamtąd z powrotem do urządzenia, dlatego konieczne i niezbędne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa osoby poddawanej zabiegowi. W diatermii bipolarnej układ elektryczny zostaje zamknięty dzięki dwóm elektrodom: czynnej i biernej, które znajdują się blisko siebie. Przepływ prądu między tymi elektrodami wywołuje efekt w postaci cięcia lub koagulacji. Elektrodami są ostrza nożyc bipolarnych bądź pęsety. Zastosowanie techniki bipolarnej jest wyjątkowo korzystne w przypadku procedur wymagających szczególnej ostrożności i precyzji, takich jak zabiegi neurochirurgiczne, mikrochirurgiczne oka, czy chirurgiczne wymagające minimalnej inwazyjności.
 
Znacznik

 
Wychodząc naprzeciw wysokim oczekiwaniom lekarzy mikrochirurgów firma Beaver-Visitec International rozszerzyła swoją ofertę elektronarzędzi o pęsety bipolarne Wet-Field. Zostały one zaprojektowane tak, aby zapewnić delikatną koagulację bez zachodzenia wyładowań łukowych pomiędzy gładkimi końcówkami instrumentów. Zapewnia to minimalną inwazyjność koagulacji. Izolowane ostrza pęsety mają za zadanie zmniejszenie możliwości porażenia prądem podczas operacji. Szeroki wachlarz dostępnych typów urządzenia daje możliwość różnorodnego zastosowania. Z kolei solidne końcówki i stałe napięcie podczas zabiegu zapewniają najwyższy poziom wykonania procedury przy każdym użyciu. Pęsety Wet-Field służą do wielokrotnego użytku i są kompatybilne z różnego typu aparatami do fakoemulsyfikacji.

Nowością jest również Osher ThermoDot Marker, śródoperacyjny bipolarny znacznik przeznaczony do tworzenia dobrze widocznych punktów odniesienia bez konieczności stosowania markującego tuszu (fot. 1). Punkty te są widoczne w trakcie całego zabiegu. Znacznik może być stosowany również przy wszczepie wewnątrzgałkowej soczewki torycznej. Dodatkowo użycie Osher ThermoDot Marker niweluje odczucie dyskomfortu pacjentów, odczuwalnego podczas stosowania klasycznych znaczników.

W ofercie elektronarzędzi mikrochirurgicznych firma Beaver- Visitec International oferuje również szeroki wybór końcówek Accu-Temp® Cauteries przeznaczonych do specjalistycznych kauteryzacji w zabiegach okulistycznych, jak również w przypadkach intensywnych krwawień przy zabiegach plastyki powiek. Końcówki wyposażane są w kapturki bezpieczeństwa, które pozwalają zablokować tryb pracy w pozycji „off” kiedy nie są w użyciu. Accu-Temp® są sterylnymi instrumentami jednorazowego użytku. Posiadają specjalnie dedykowane dwa typy uchwytów wielorazowego użytku do użytku w niskich (454°C- 649°C) i wysokich temperaturach (1205°C). Pozwalają one na bezprzewodowe używanie koagulatorów.
 
Accu-Temp Cauteries
 
Beaver-Visitec International oferuje również szereg specjalistycznych instrumentów Wet-Field Eraser dedykowanych do procedury witreoretinalnej, chirurgii jaskry i zaćmy. Narzędzia te zapewniają precyzyjną, bezpieczną koagulację przy znacznym obniżeniu ryzyka urazu tkanek i komórek obwodowych. Wet-Field Eraser są dostępne w rozmiarach 18-25G i o zakończeniu płaskim, stożkowym lub ściętym. Końcówki mogą być wygięte pod kątem 45°, 135° i 150°. W bardziej specjalistycznej wersji narzędzia posiadają dodatkowy kanał pasywno-aktywny aspiracyjny z refluksem. Wet-Field Eraser zostały zaprojektowane, tak aby ograniczyć potrzebę wymiany narzędzi podczas zabiegu.

Udoskonalony sprzęt firmy Beaver-Visitec International w dobie, w której elektrochirurgia stała się koniecznym elementem najnowocześniejszych opcji terapeutycznych, a w szczególności technik chirurgicznych o minimalnej inwazyjności zapewniają szybkie cięcie i prawidłowe gojenie rany pooperacyjnej, większą odporność na zakażenia oraz mniejsze pooperacyjne dolegliwości bólowe.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Beaver-Visitec



Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.