Digital Diagnost 3.0

Autor: Piotr Wawrzyńczyk

Kategoria: Diagnostyka obrazowa Artykuł opublikowano w CX News nr 3/37/2011

Dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas 10 lat produkcji i prac badawczych nad cyfrowymi systemami kostno-płucnymi, holenderscy inżynierowie dokonali kolejnego przełomu w diagnostyce obrazowej. Firma Philips wprowadza właśnie na rynek nową generację cyfrowego aparatu kostno-płucnego – Digital Diagnost 3.0. 
 
Wersja 3.0 daje użytkownikowi możliwość wyboru 1 z 5 wyjściowych konfiguracji. Każda z nich może być rozbudowana, np. o dodatkowe detektory cyfrowe. Wszystkie zestawy posiadają lampę RTG na zawieszeniu sufitowym, co pozwala na wykonywanie zdjęć w każdym miejscu pracowni, utrzymanie czystości oraz łatwy dostęp do pacjenta. Lampa ta została wyposażona w nowy wyświetlacz LCD, pozwalający na podgląd parametrów ekspozycji oraz sterowanie systemem. Każda z dostępnych lamp posiada system ognisk pośrednich (Variofocus), dzięki któremu wielkość ogniska jest dobierana automatycznie spośród 5 możliwych wartości. Rozwiązanie to pozwala na zwiększenie żywotności lampy oraz podwyższenie jakości pozyskiwanych obrazów. W aparatach Digital Diagnost 3.0 wykorzystuje się dwa typy detektorów: detektor stacjonarny o rozdzielczości matrycy 3000 x 3000 i wielkości piksela 143 µm oraz detektor bezprzewodowy o matrycy 3000 x 2372 i wielkości piksela 144 µm. Parametry detektorów umożliwiają uzyskanie doskonałej jakości obrazów, nawet przy dużych powiększeniach. Każdy z systemów został wyposażony w stację przeglądową ELEVA oraz zaawansowane oprogramowanie do przetwarzania obrazów UNIQUE, znacznie ułatwiające proces diagnostyki. Urządzenie posiada również, znany z poprzedniej wersji systemu, przycisk w uchwycie lampy, zwalniający hamulce wszystkich jej ruchów.
 
High Performance Room
W tym zestawie znajdują się dwa detektory – jeden umieszczony w stole, drugi w stojaku płucnym. Istnieje możliwość wyboru detektora bezprzewodowego, który może zastąpić detektor stały w stole lub może zostać użyty do zdjęć wykonanych w dowolnej pozycji. Stół do zdjęć kostnych posiada elektromechaniczną regulację wysokości oraz pływający blat. Stojak płucny może być opcjonalnie wyposażony w mały ekran, wyświetlający informacje dotyczące pacjentów oraz pilot do zmiany położenia detektora. System posiada wiele nowoczesnych rozwiązań, m. in.: funkcja tracking, umożliwiająca podążanie lampy za detektorem. Dodatkowo aparat można wyposażyć w funkcję stitching, odpowiedzialną za automatyczne wykonanie zdjęć długich kości (całego kręgosłupa, kości udowej). High Performance Room powstał z myślą o dużych ośrodkach medycznych, wykonujących bardzo dużą ilość zdjęć.
 
 digital diagnost
 
Flex Room
Jest to bardzo wszechstronna konfiguracja aparatu, umożliwiająca wykonywanie pełnego spektrum badań. System wyposażony został w jeden detektor umieszczony w ruchomym i uchylnym stojaku płucnym oraz jednostronnie podparty stół. Dzięki możliwości przemieszczenia stojaka płucnego istnieje możliwość wykonania zdjęcia bezpośrednio na wózku pacjenta. W standardowej wersji tej konfiguracji znajduje się funkcja tracking – podążanie lampy za detektorem. Opcjonalnie system może zostać wyposażony w dodatkowy, bezprzewodowy detektor oraz funkcję stitching. Flex Room powstał z myślą o ośrodkach medycznych, gdzie wykonywana jest duża ilość zdjęć.
 
Value Room
Zestaw składający się z dwóch stanowisk: stołu kostnego oraz statywu do zdjęć płucnych oraz jednego detektora bezprzewodowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu za niewielkie pieniądze otrzymujemy zaawansowaną pracownię RTG kostno-płucną. 
Wykorzystując technologię komunikacji bezprzewodowej w detektorze,  możemy w łatwy sposób wykonywać zdjęcia w dowolnej pozycji - także na łóżku pacjenta. Opcjonalnie system może zostać wyposażony w stiching, podążanie lampy za detektorem / detektora za lampą. System ten został zaprojektowany z myślą o średniej wielkości ośrodkach medycznych oraz szpitalach z mniejszym budżetem. W przyszłości aparat ten może zostać rozbudowany do najwyższej wersji poprzez zakup dodatkowych detektorów. 
 
Emergency Room
System przeznaczony jest na SOR. Zestaw składa się z zawieszonej na suficie lampy RTG oraz bezprzewodowego detektora wraz ze specjalnym uchwytem. Dzięki niemu wszystkie  niezbędne projekcje możemy wykonać bez konieczności przemieszczania pacjenta. 
 
Chest Room
Zestaw składa się ze ścianki płucnej oraz lampy na zawieszeniu sufitowym. Poprzez rozbudowę o wózek jezdny, niewielkim kosztem uzyskuje się w pełni cyfrowy, jednodetektorowy system kostno-płucny. Opcjonalnie pracownię można wyposażyć w dodatkowy detektor bezprzewodowy do wykonywania zdjęć na wózku pacjenta.
 
Pragnąc spełnić najwyższe wymagania Klientów, firma Philips przygotowała grupę cyfrowych aparatów RTG o nazwie Digital Diagnost Release 3.0 z możliwością dalszej rozbudowy. Dzięki zastosowaniu detektorów o największych dostępnych na rynku, rozmiarach matrycy, najmniejszych wielkościach pikseli oraz oprogramowaniu do poprawy obrazów UNIQUE®, uzyskiwane obrazy posiadają najlepszą jakość i najwyższą wartość diagnostyczną. Całość tworzy solidny i ergonomiczny system, który sprosta wszystkim, nawet najtrudniejszym postawionym przed nim zadaniom.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Diagnostyka obrazowa:

„Ferrari” w GMM

General Medical Merate (GMM) jest na rynku medycznym już ponad 65 lat, czyli od roku 1953. Ze względu na wiek, plasuje się zatem między Lamborghini a Ferrari...

Elektroniczna dokumentacja medyczna czyli jak ugryźć ucyfrowienie RTG – nowości Rayence

Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.

Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów radioterapii

Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze. 

Leczenie zaburzeń pracy serca - gwarancja bezpieczeństwa z systemem Epoch

Będąc dystrybutorem firmy Stereotaxis na Polskę bardzo nam miło jest przedstawić wyniki badań udostępnione przez Uniwersytet Medyczny Paracelcus na temat korzyści płynących ze stosowania systemu Niobe.