Dobry lekarz i szczypta Berberysu

Autor: Anna Majorek

Kategoria: Kultura i nauka Artykuł opublikowano w CX News nr 4/30/2009

Pani w szkole zapytała: „Dzieci, co robi lekarz?”, a cała klasa odpowiedziała chórem: „Leczy!”

Wydaje się, że najmłodsi wykazali znacznie więcej rozsądku niż pewne instytucje, które za wszelką cenę starają się obarczyć lekarzy dodatkowymi obowiązkami administracyjnymi, zapominając, jak cenny jest ich czas, jak wielką wartość ma ich wiedza i jak wiedzę tę należy spożytkować. Rzeczywistość jest jednak brutalna i nawet gdyby owych instytucji nie było, lekarze i tak musieliby część swojej energii poświęcać na bardzo przyziemne czynności. Rozwiązaniem problemu jest oczywiście sprawny i kompetentny personel pomocniczy, jednakże personel taki kosztuje, i to całkiem sporo… Jak więc sprawić, by lekarz mógł spokojnie leczyć, a przychodnia nie musiała zatrudniać całego tłumu rejestratorek? Odpo-wiedź jest prosta: należy wdrożyć odpowiedni system informatyczny!

W poprzednich artykułach opisywaliśmy takie oprogramowanie – System Berberis, wspomagający funkcjonowanie firmy. Nie pisaliśmy jednak nic o placówkach medycznych… A przecież są one bardzo specyficznymi przedsiębiorstwami. Czy jest więc możliwe, aby oprogramowanie, które sprawdza się w zakładzie produkcyjnym, specjalistycznej hurtowni, firmie usługowej, czy kancelarii prawnej, mogło funkcjonować również w szpitalu, przychodni albo gabinecie lekarskim? Otóż tak! Pod warunkiem, że jest ono dostatecznie elastyczne!


Konstruując System Berberis mieliśmy pełną świadomość specyfiki różnych branż. Wiedzieliśmy doskonale, że prawnik nie zaakceptuje programu przeznaczonego dla sklepu, a lekarz tylko uśmiechnie się z politowaniem. Dlatego też postanowiliśmy zbudować platformę, która byłaby na tyle uniwersalna, by korzystając z niej dało się stworzyć rozwiązanie dla niemal każdej branży. Z drugiej jednak strony chcieliśmy, aby odpowiednie prace dostosowawcze nie musiały trwać zbyt długo, więc nasza platforma sama w sobie jest już gotowym systemem i nawet bez owych prac może być użytkowana!

Czy my, jako firma, znamy się na specyfice branży medycznej, czy ją dobrze rozumiemy? Na pewno są tacy, którzy rozumieją ją lepiej od nas, a szukać ich należy, między innymi, wśród naszych partnerów. Nasza współpraca z nimi opiera się na tzw. strategii Co- development, zgodnie z którą współtworzą oni System Berberis korzystając z udostępnianych przez nas narzędzi i budują rozwiązania dziedzinowe, np. przeznaczone dla gabinetów lekarskich. My z kolei certyfikujemy owe produkty, wspieramy ich sprzedaż i dalszy rozwój.

Decydując się na Berberisa znacznie uprościsz swoją pracę oraz zautomatyzujesz szereg czynności. Przede wszystkim, wygodny kalendarz zapewni Ci efektywne zarządzanie terminami. Bezpośrednio z niego przejdziesz do karty pacjenta, uzyskasz wgląd w historię choroby i błyskawi-cznie sprawdzisz wprowadzone przez inne osoby wyniki badań, również takie, które mają postać elektronicznych załączników (np. USG czy RTG). Na koniec wreszcie odnotujesz swoją diagnozę, zalecenia odnośnie dalszego leczenia oraz ustalisz dzień i godzinę kolejnej wizyty. Wszystko w jednym miejscu! Jeżeli zajdzie potrzeba konsultacji z innym specjalistą, na Twoje życzenie uzyska on oczywiście wgląd w niezbędne dane. No i jeszcze raporty dla NFZ… Tu bez wątpienia również możesz liczyć na Berberisa.

Na rynku istnieją jednak systemy dedykowane wyłącznie dla placówek medycznych. Po co więc sięgać po rozwiązanie bardziej uniwersalne? Czym wyróżnia się Berberis? Powtórzmy raz jeszcze: elastycznością. Programy stworzone specjalnie dla jednej konkretnej branży od początku wydają się skostniałe – w istocie pisane są bowiem dla jednego, konkretnego odbiorcy (tego pierwszego), a przecież każdy jest trochę inny! Kupując taki system skazany jesteś więc zawsze na bolesny kompromis, polegający na tym, iż będziesz musiał dostosować się do czyjegoś, niekoniecznie najlepszego stylu pracy. Alternatywnie, część zadań pozostanie poza systemem. Jeżeli natomiast wybierzesz Berberisa oraz skorzystasz z fachowej pomocy naszej i naszych partnerów, będziesz mógł cieszyć się rozwiązaniem uszytym na miarę, zaś owo szycie nie będzie trwać długo i nie będzie kosztować kroci, bo przecież główny trzon jest już gotowy. Warto na koniec wspomnieć, że pierwsza wersja Berberisa weszła na rynek w 2001 roku, a pisząc ją bazowaliśmy na doświadczeniach zdobywanych w różnych firmach od połowy lat dziewięćdziesiątych!

Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z naszym Działem Sprzedaży lub jednym z naszych partnerów, a przede wszystkim koniecznie odwiedź nasz portal: http://bms.krakow.plOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Kultura i nauka:

Wirus, patogen, antygen. Czyli jak Natura komplikuje testy antygenowe

Trudno zaakceptować, że coś tak znikomego jak wirus, rzuci świat na kolana, osiągając mistrzostwo w zakaźności: obleciał kulę ziemską, przemierzył południki i równoleżniki, odwiedził przedszkola i emerytów oraz zmusił nas do zabawy w kotka i myszkę.

Panta rei

Długie wieczory, pogoda i ogólna sytuacja skłoniły mnie do zadumy. Tym razem nad tym, jak słowa zmieniają znaczenie wraz z upływem czasu. Ludzie uczeni nazywają to dryfem semantycznym. Podryfujmy zatem przez chwilę wspólnie. Zacznijmy od Józefa Ignacego Kraszewskiego, który główną bohaterkę „Starej Baśni” nazwał Dziwą. Dzisiaj facet, który tak zwróciłby się do kobiety, zapewne ryzykowałby kilka razów „z liścia”. A przecież by zostać Dziwą, kobieta musiała odznaczać się nie byle jakimi przymiotami ciała i ducha! Dlaczego dzisiaj to słowo stało się wulgaryzmem? Zapewne przez skojarzenie z podobnie brzmiącą „dziwką”, wywodzącą się wszak ze starosłowiańskiego děvъka (dziewczyna). A, że nieszczęsna Dziwa pochodzi od zupełnie innego, również starosłowiańskiego słowa divъ (podziw, zachwyt, zdumienie), nikogo już dziś nie rusza.

Proroctwa się spełniają, czyli felieton antyklerykalny

Św. Paweł (prywatnie mój ulubiony Apostoł) w jednym ze swoich listów napisał znamienne słowa: „Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł” (1 Kor. 10,12). Wracają one do mnie po tym niezwykłym i zaskakującym 2020 r., który szczęśliwie mamy już za sobą. Roku, który miał być ciekawszy od poprzednich, w którym mieliśmy być cały czas piękni, młodzi i bogaci. Wydawało się, że stoimy na twardym, a tymczasem szybko wszyscy upadliśmy. 

Marchewka

Czytam, że jest ogłoszony konkurs. Konkurs typu „nie kij a marchewka”. Chodzi o to, że w czasie pandemii wprowadzono mnóstwo obostrzeń. Za niestosowanie się do nich, grożą kary. 

„Strategie leczenia jaskry” – długo oczekiwana książka na polskim rynku wydawniczym

Właśnie ukazała się na rynku monografia „Strategie leczenia jaskry”. Książka ta powstała na bazie wieloletniego doświadczenia specjalistów z dwóch wiodących ośrodków okulistycznych w leczeniu jaskry w Polsce i uznawanych na świecie.