Doda na wszystko

Autor: Witold Bereś

Kategoria: Kultura i nauka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/17/2006

Doda! Każdy, kto otarł się o media, zna ją. Biust i bezguście. Religijność i seks. Ostry język i rock. To, że gwiazdka stara się wybić skandalem i cyckami – to zrozumiałe. Ale w model Dody zapatrzyła się też rządząca klasa polityczna.

„Przecież Pani wie, jak to się robi. Dziennikarze kłamią. Mają już gotowy mój obraz i po prostu go powielają” – powiedziała niedawno pop - gwiazda. To samo mówi Jarosław Kaczyński, który nawet chciał powołania specjalnej komisji badającej, jak to jest możliwe, że media nie kwiczą z zachwytu, gdy o nim piszą.

Nasza gwiazdka nie wstydzi się iść po całości: „Nie mam silikonu w cyckach!”. Równie odważna jest chyba tylko Renata Beger, która głośno się chwali, że lubi seks jak koń owies.

Doda zasłynęła też błyskotliwą egzegezą Pisma Świętego: „Jezus też się bzykał. Ja się wgłębiłam i generalnie wiem, jaka była sytuacja. Była taka laska, którą chcieli ukamienować. On powiedział, że kto pierwszy rzuci kamień i tak dalej, pamiętasz? No i on ją doskonale później wybzykał! On miał kontakty z kobietami! Wyznawał zasadę, że >>nic, co ludzkie, nie jest mi obce<< i tak dalej”. W tym miejscu aż prosi się o szczególną dedykację dla katolickiego posła Giertycha, który podkreśla, że dzieci powstają tylko wtedy, gdy rodzice płodzą je w związku sakramentalnym.

Ale Doda to nie tylko seks i skandal. Niedawno tabloid „Fakt” odkrył Dodę – poetkę w jej tekście »Dwie bajki«. Słusznie. O czym bowiem snuje narrację podmiot liryczny? „Nigdy nie pomyślałabym / Że mnie spotka miłość / Którą kochać chcę / Tego któremu zabroniona ja i on mi też”.

Niesłychane! Już w pierwszych słowach kopernikańskie odkrycie! Wynika z niego, że czasami można spotkać miłość, której się nie kocha. Równe mądre byłoby tylko stwierdzenie „nigdy nie pomyślałabym, że można zjeść zupę łyżką”. Ostatni raz tak piękne frazy poetyckie wygłaszał minister spraw wewnętrznych Dorn (hobby – pisanie fraszek), gdy grzmiał, że ci, którzy bronią apolitycznej administracji, bronią tak naprawdę „pijaków i zomowców”.

Jednak najciekawiej brzmi w ustach Dody dwuwiersz, z którego minister Wassermann mogłaby zrobić swoje życiowe motto: „Nigdy nie czułam bólu / Jakim jest myśl”.

Wniosek pierwszy: minister Wassermann mógłby robić za Rambo.

Wniosek drugi. Doda nim ukończyła 21 lat, już osiągnęła w życiu dużo: w prasie pokazała biust, w telewizji łono i uprawiała seks przed kamerami.

Niestety, w przypadku ekipy rządzącej dziś Polską, nawet na tyle nie można liczyć.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Kultura i nauka:

Influencerka

Do napisania tego tekstu skłoniła mnie taka oto informacja: „nasza 15-letnia córka całkiem nieźle się urządziła, jest influencerką, ma 160 tys. followersów i od samych tylko firm kosmetycznych co tydzień dostaje parotysięczne prezenty, byle by tylko tą, a nie inną szminką przed kamerką usmarowała sobie usta". Zacząłem drążyć temat i okazało się, że aby dziś stać się autorytetem dla 160 tysięcy nastolatków, należy najpierw przez parę lat coś trenować, na przykład taniec albo pływanie, a gdy już się znudzi, zacząć gwałtownie odrabiać zaległości imprezowe, by wreszcie z pomocą rodziców przestać ćpać i skończyć szkołę podstawową - podziwu godny sukces!!!

Czysta Wisła - Why Not

Pandemia pokazała jasno, jak negatywny wpływ na planetę ma globalna gospodarka. Przyszedł czas walki o poprawę warunków naszego wspólnego środowiska naturalnego. Jako Fundacja Why Not chcemy aktywnie się w nią włączyć. Stąd projekt związany z Wisłą, największą dziką (nieuregulowaną) rzeką w Europie. Najwyższy czas, by rozpocząć systematyczne działania, dążące do poprawy czystości jej wód. 

Czysta Wisła - Why Not - Dr hab. Andrzej Woźnica

Celem wyprawy było przyjrzenie się całej Wiśle i zebranie danych na temat jakości i ilości wód na całym jej przebiegu. Obecnie woda z rzeki jest pobierana i badana tylko w ok. 20 stałych punktach, ale my w trakcie spływu, w ramach akcji „Czysta Wisła – Why Not”, analizowaliśmy ją co kilometr na jej całej ok. 1000-kilometrowej długości. Już po przepłynięciu pierwszych odcinków naukowcy zauważyli sterty śmieci. Zaobserwowaliśmy niesamowitą ilość plastiku wyrzuconego w różnych miejscach. ♦

Czysta Wisła - Why Not - Dr hab. Damian Absalon

Nasze badania są unikatowe, ponieważ jesteśmy w stanie zatrzymać rzekę w jednym kadrze, w krótkim czasie. Ich idea jest taka, że chcemy pokazać hot spoty, czyli miejsca najbardziej zagrożone i zanieczyszczone. Czasami na punktach monitoringowych nie widać, kto jest odpowiedzialny za to, że na danym odcinku rzeki jakość wody jest taka kiepska. ♦ 

Czysta Wisła - Why Not - Agnieszka Sotoła

Akcja „Czysta Wisła - Why Not” od razu mnie zainteresowała. Czemu? Po okresie pandemicznej izolacji wreszcie coś się dzieje, mamy szansę na spotkania towarzyskie, a ja lubię ludzi! Do tego bliska mi jest kwestia ochrony środowiska i jestem przekonana, że trzeba o tym mówić głośno i na wiele sposobów. Aneta Sotoła była uprzejma stworzyć ze mną team, nie tylko rodzinny i zawodowy, ale też kajakowy. W oczekiwaniu na godzinę „zero” przyglądałyśmy się prognozie pogody — pełne optymizmu, bo w końcu poniedziałek był skąpany w słońcu. O 3:30 ze snu wyrwał mnie dźwięk budzika, otworzyłam oczy i byłam pewna, że śnię. Strugi deszczu za oknem i pytanie — co dalej... Kawa i decyzja. Mamy plan, działamy! I tak w ulewnym deszczu, zaczynając po godz. 4 (dodam w nocy!), przepłynęłyśmy najdłuższy odcinek — 27 km. Było fantastycznie i piszemy się na kolejne takie lub inne akcje! ♦