Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

Autor: lek. Katarzyna Zimmer

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/73/2022

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.

Aparatu używam na co dzień w gabinecie okulistycznym. Umożliwia mi on natychmiastową diagnozę, różnicowanie schorzeń oraz szybkie potwierdzenie, bądź wykluczenie rozpoznania. Podczas badania dna oka oftalmoskopowo, nie zawsze jesteśmy w stanie jednoznacznie ocenić złośliwość zmiany np. barwnikowej. Dzięki badaniu USG możemy szybko zweryfikować konieczność podjęcia dalszych kroków terapeutycznych i diagnostyki onkologicznej, gdzie w tych przypadkach czas odgrywa ważną rolę. Sprzęt SK MED umożliwia jednoczasową ocenę oraz pomiar wielkości zmiany z oceną jej powierzchni, głębokości i grubości. Dla ułatwienia można oznaczyć na każdym zdjęciu lokalizację zmiany wraz z jej opisem. Ponadto, badanie w lampie szczelinowej ma swoje ograniczenia szczególnie, jeśli przezierność ośrodków optycznych jest zaburzona. Dzięki badaniu USG możemy już podczas jednej wizyty w pełni ocenić przyleganie warstw ściany gałki ocznej, wykryć potencjalne zaburzenia w ciele szklistym oraz siatkówce, takie jak trakcje szklistkowo siatkówkowe zagrażające widzeniu lub już dokonane odwarstwienie siatkówki. Dzięki sprawnej diagnozie pacjent z danym schorzeniem może być od razu skierowany na konieczne leczenie operacyjne. Dokładny pomiar i lokalizacja schorzenia siatkówki, ocenione w badaniu USG, również wnoszą kluczowe informacje podczas kwalifikacji do ewentualnych zabiegów np. witrektomii oraz oceny ich zakresu. Kolejną grupą pacjentów, w której USG dostarcza najistotniejsze informacje, to osoby z utrudnioną koncentracją, np. noworodki czy małe dzieci. Bardzo często badanie przy lampie szczelinowej wywołuje strach oraz duży stres wśród najmłodszych pacjentów. Aby móc określić zakres schorzenia oraz kierunek diagnostyki pomocne okazuje się wykonanie właśnie USG. Badanie jest szybkie, nieinwazyjne, a po odpowiednim wytłumaczeniu dziecku jak będzie ono wyglądało - efekty oraz jakość uzyskanego obrazu są bardzo zadowalające. Na szybkość obsługi urządzenia, która jest niewątpliwie jednym z decydujących elementów skutecznego badania dziecka, wpływ ma także przejrzystość oprogramowania oraz intuicyjne menu funkcji USG.

W czasie mojej pracy głównie skupiam się na funkcji sondy B ultrasonografu. Jednakże warto wspomnieć o możliwości poszerzenia funkcjonowania urządzenia również o sondę A w przypadku np. pomiaru mocy wszczepów soczewek wewnątrzgałkowych, a także o sondę pachymetryczną. Intuicyjna obsługa aparatu oraz przyjazne oprogramowanie ułatwiają i wspomagają uzyskanie wiarygodnych pomiarów, co oczywiście wpływa na skuteczność zabiegu i zadowolenie pacjenta. Badanie USG uważam za niezbędne w codziennej praktyce okulistycznej oraz w stawianiu jednoznacznej diagnozy. Aktualnie nie wyobrażam sobie diagnostyki bez stosowania ultrasonografii! Według mojego doświadczenia stanowi ona jeden z kluczowych elementów diagnostyki wspomagającej podstawowe badanie okulistyczne, które nie tylko ją usprawnia, lecz także podnosi zadowolenie pacjentów. ♦

Więcej informacji na temat USG SK-3000A, SK MED, ultrasonografia oczu, badanie dna oka, szczegółowość obrazów, diagnostyka noworodków/małych dzieci, sondy znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Meridian MedicalOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Nowości w RETevalu®. Odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie

Firma LKC Technologies Ltd. zawsze stawiała sobie za cel rozwój produktu i, jeśli to technicznie możliwe, spełnianie oczekiwań klientów. 

W maju 2022 roku wprowadziliśmy na rynek nowe elektrody. Była to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na badania elektroretinografczne u bardzo małych dzieci. Jako, że nasi użytkownicy są już zaznajomieni z elektrodami Sensor Strip w ich regularnym rozmiarze, postanowiliśmy nie dokonywać rewolucji. Postawiliśmy na ewolucję, aby można było łatwiej interpretować wyniki. 

W CX News nr 2/73/2022 opublikowano również: