Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Doświadczenia z sali operacyjnej z fakoemulsyfikatorem OS3

Autor:
Wiesław Kiszczyński, lek.

Na Oddziale Okulistycznym Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu od 4 lat pracujemy używając, jako jeden z podstawowych systemów do operacji, fakoemulsyfikatora OS3 OERTLI – jednostka podstawowa VC830100 z modułem OS3 VITREX VC 830201. W tym okresie wykonano około 4000 zabiegów operacyjnych zaćmy i 200 witrektomii.

Dr Kiszczynski

Posiadany przez nas wielofunkcyjny system OS3 to urządzenie charakteryzujące się 100% bezawaryjnością. Aparat zbudowany jest w oparciu o autonomiczne moduły, których obsługa jest niezwykle łatwa i intuicyjna. Przyjazny dla użytkownika interfejs oraz panel sterowania typu direct access umożliwiają zmianę parametrów lub trybu pracy, poprzez naciśnięcie pojedynczego przycisku. Ponadto, dzięki konstrukcji opartej o optymalne wykorzystanie praw fizyki, system jest gotowy do pracy w parę sekund. Aparat pracuje w oparciu o własny sterujący komputerowy system operacyjny, który niweluje problem „zawieszania” się systemu w czasie zabiegów. Urządzenie wyposażone jest w dobry i skuteczny system irygacji i aspiracji, z pełną stabilizacją komory przedniej zarówno z pompą perystaltyczną jak i Venturi’ego – wyboru rodzaju pompy można dokonać na każdym etapie zabiegu, również za pomocą przełącznika nożnego. Optymalne przekroje drenów oraz zastosowanie odpowiednich jakościowo akcesoriów umożliwiają bardzo dokładną regulację i przewidywalność parametrów oraz odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa pracy.

Twarde, brunatne zaćmy mogą być szybko i efektywnie usuwane przy małym udziale ultradźwięków za sprawą technologii easyPhaco. Zapewnia ona lepsze przyciąganie fragmentów soczewki oraz przeciwdziała zjawisku repulsji. Specjalny kształt końcówki do fako – kąt nachylenia Tipu sprawia, że wiązka energii est kierowana w odpowiednie, zaplanowane miejsce, a przy liniowym ustawieniu parametrów praca jest efektywna i efektowna. ysoki poziom bezpieczeństwa jest zapewniony też dzięki zwiększonemu przekrojowi kanału irygacyjnego.

System może pracować w trybie PULSE, BURST, CMP (zimne fako). Tryby można dopasować w zależności od twardości zaćmy. A kasety do systemu OS3 są dostępne w wersji jednorazowego jak i wielorazowego użytku. Jedna kaseta może służyć zarówno przy operacji zaćmy jak i witrektomii, co jest szczególnie ważne, gdy zaistnieje potrzeba wykonania szybkiej witrektomii. Istnieje także możliwość konfiguracji zestawów jednorazowych z opcją zachowania sterylności poszczególnych elementów (zużywasz co potrzebujesz, reszta pozostaje sterylna). Urządzenie posiada także dwa witrektomy: elektryczny i pneumatyczny oraz system iniekcji – ekstrakcji oleju silikonowego, a także wymiany płynu na powietrze. Dobrym rozwiązaniem jest diatermia do wykonywania kapsulotomii, zwłaszcza przy zaćmach dojrzałych i pęczniejących. Jak każde urządzenie, tak i to posiada również wady i jest to brak wbudowanego endolasera.

Doświadczenie w pracy z systemem firmy Oertli pozwala na stwierdzenie, iż jest to system niezawodny i doskonale sprawdzający się na sali operacyjnej do operacji przedniego oraz tylnego odcinka oka.

Autorzy
Wiesław Kiszczyński, lek.

Oddział Okulistyczny Reg...