Doświadczenia z użytkowania OS4

Autor: dr Liem Trinh

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 4/54/2015

W ostatnim czasie miałem sposobność wypróbować nowy aparat OS4 firmy Oertli na sali operacyjnej i chciałbym podzielić się z Państwem moimi wrażeniami. 

Cechą najbardziej wyróżniającą aparat jest jego szwajcarski styl – niewyszukana forma i kompaktowa budowa. OS4 jest zauważalnie mniejszy i lepiej ustawny w stosunku do aparatów konkurencji. Uważam, że urządzenie zostało zaprojektowane w bardzo dobrze przemyślany sposób. Wszystkie ważne elementy umiejscowione są w przedniej części aparatu, na idealnej wysokości, pozwalającej na wygodną obsługę. Jednorazowa kaseta instaluje się automatycznie, nie naruszając obszaru sterylności. Wszystko to daje wyjątkowe efekty – aparat jest gotowy do pracy w czasie krótszym niż minuta. Co więcej, OS4 wyposażony jest w 15” ekran dotykowy o prostym, czytelnym interfejsie; ma to duże znaczenie podczas operacji, kiedy uwaga operatora skupia się na tak wielu zadaniach równocześnie. Jednym słowem, aparat dzięki swojej intuicyjności jest doskonałym asystentem chirurga podczas wykonywania operacji. OS4 charakteryzuje się również bogatą funkcjonalnością. Posiada wszystkie funkcje, w które może być wyposażony aparat fako: łączy fakoemulsyfukację z pełną witrektomią, daje ponadto możliwość ustawienia pracy w trybie endo-lasera do cyklofotokoagulacji. 

Platforma operacyjna OS4 posiada system trzech pomp, co oznacza, że w trakcie zabiegu mamy do dyspozycji równocześnie obie pompy, zarówno Venturiego, jak i perystaltyczną. Dzięki temu otrzymujemy pełną kontrolę nad podciśnieniem podczas operacji. Trzecią pompę stanowi imponujący system SPEEP mode (Speed and Precision), łączący zalety obu pomp. Bezprzewodowy sterownik nożny kontroluje pracę trzech głównych trybów operacyjnych: fako, witrektomii oraz lasera za pomocą liniowego lub dwuliniowego programu kierowania, w zależności od potrzeb operatora. Jest to możliwe dzięki funkcji rejestracji ruchów stóp w każdym kierunku. Na najwyższym poziomie został opracowany projekt oświetlenia: aparat posiada dwa źródła światła z szerokimi możliwościami indywidualnego dopasowania zarówno kolorystyki oświetlenia, jak i jego natężenia. 

W ramach podsumowania przybliżę moje osobiste wrażenia z pracy na OS4. Na pierwsze miejsce wysuwa się poczucie wyjątkowego bezpieczeństwa. Płynność, z jaką pracuje aparat oraz kielichowy kształt końcówki EasyTip dają możliwość wykonywania procedury fako przy wykorzystaniu infuzji aktywnej lub grawitacyjnej. Osobiście pracuję na okluzji i używam pompy Venturiego, aby utrzymać wysokie podciśnienie. W połączeniu z wysokim przepływem, możliwym do uzyskania dzięki zastosowaniu końcówek easyTip, otrzymuję efektywną i precyzyjną kontrolę trybu fako. Dodając do tego najwyższy poziom wydajności mocy fako, dzięki technologii easyPhaco otrzymuję doskonały efekt, sprowadzający czas wykonania procedury do absolutnego minimum. Bezprzewodowy sterownik nożny to dla mnie duży bonus. Dzięki temu udogodnieniu mogę usytuować go w dowolnym miejscu, najwygodniejszym podczas wykonywania zabiegu. Dwa źródła światła gwarantują doskonałą wizualizację struktur optycznych, co dodatkowo zwiększa komfort pracy. Kaniula do I/A, której używam, jest zakrzywiona, co znacznie ułatwia aspirację kory oraz tkanek, szczególnie w trybie SPEEP. 

Moje ogólne wrażenie sprowadza się do stwierdzenia, że aparat OS4 jest wyjątkowo bezpieczny i wydajny, zarówno podczas procedury fako, jak i witrektomii. OS4 posiada wszystkie cechy nowoczesnego urządzenia. Łączy w sobie najwyższy poziom technologiczny z klasycznym, eleganckim wyglądem, tworząc wyjątkową, unikalną całość, zachwycającą przede wszystkim ze względu na możliwości, jakie odkrywa przed nami podczas operacji.
 
prof. Żarnowski
ZDANIEM EKSPERTA 
prof. dr hab. n. med. Tomasz Żarnowski 
Kierownik Kliniki Diagnostyki i Mikrochirurgii Jaskry Katedry Okulistyki UM w Lublinie 

Nowy fakowitrektom Oertli jest bardzo interesującym urządzeniem. Spełnia wymagania doświadczonego chirurga, daje ogromną swobodę pracy przy zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa. Podczas operacji zaćmy u pacjentów z zespołem pseudoeksfoliacji, aparat i konstrukcja tipa zapewniały wysoki komfort pracy, jednocześnie doskonale radząc sobie z brunatnymi soczewkami. Testując trzy pompy aparatu OS4, zwróciłem szczególną uwagę na dynamiczną charakterystykę ich pracy. Idealnie dopracowane parametry zapewniają wysoką stabilność komory, dzięki czemu nawet przy zerwaniu okluzji nie obserwuje się efektu surge. 
 
 
prof. Rejdak
ZDANIEM EKSPERTA
prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak
Kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej UM w Lublinie

Jednym z kluczowych czynników przy ocenie aparatu, jest dla mnie jakość dostarczanych akcesoriów. Sam aparat choć rewelacyjny technicznie, bez odpowiedniego osprzętu, może nie spełnić swojej roli. W przypadku Oertli o jakość nie trzeba się martwić. Testowane przeze mnie trockary były doskonałe i muszę przyznać, że praca z nimi to prawdziwa przyjemność. Noże idealnie wchodziły w twardówkę, o przypadkowym wypadnięciu nie było mowy, a po usunięciu trockarów rana perfekcyjnie się zasklepiała. Użycie szwów było zbędne. Ogromnie cenię też komfort pracy. Światło o zmiennej barwie, idealnie doświetlało siatkówkę, a używając lasera mogłem pracować na jednym, bezprzewodowym sterowniku nożnym. Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

RETeval® – rewolucja w elektroretinografii

Od ponad roku mam możliwość wykonywania elektroretinografii błyskowej (FERG) za pomocą nowego przenośnego aparatu RETeval firmy LKC Technologies (USA). Zintegrowana elektroda (tzw. pasek wskaźnikowy) w postaci naklejki na dolną powiekę eliminuje stres związany z kontaktem elektrody z okiem, nie przeszkadza w mruganiu, nie blokuje ruchów pacjenta w czasie adaptacji i znacząco zmniejsza ilość zakłóceń.

Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG

Abstrakt
Przedstawienie diagnozy trzech pacjentów pediatrycznych z chorobą monochromatyzmu czopkowego na podstawie testu S-cone ERG, zarejestrowanego przy pomocy urządzenia RETeval Complete.

Oczy Afryki

Do Polski powrócili wolontariusze Fundacji Redemptoris Missio - polscy okuliści: Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak i Maciej Matuszyński. Lekarze pracowali w prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek Szpitalu Misyjnym w Maganzo w Tanzanii. 

Usefulness of handheld electroretinogram system for diagnosing blue‑cone monochromatism in children

Orginalny artykuł autorstwa: Takashi Haseoka, Risako Inagaki, Kentaro Kurata, Shinji Arai, Yuri Takagi, Hiroko Suzuki, Akiko Hikoya, Kasumi Nishimura, Yoshihiro Hotta, Miho Sato, tłumaczony przez Paulinę Żurawską (Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG)

Okiem handlowca - ZSO

Diagnostyka Zespołu Suchego Oka to temat, który w ostatnim czasie mocno zyskuje na znaczeniu. W naszej ofercie pojawił się nowy rodzaj stacji diagnostycznej Visionix: model VX120+DE. Aparaty tej marki od lat znane są z multifunkcyjności. W ciągu zaledwie 90 sekund potrafią automatycznie wykonać wiele badań, takich jak: refrakcja, keratometria, aberrometria, tonometria, topografia, pachymetria, zdjęcia przekrojowe przedniego odcinka oka. Najnowsza wersja stacji diagnostycznej VX120+ DE daje dodatkowo możliwość diagnostyki Zespołu Suchego Oka.