Doświadczenia z użytkowania OS4

Autor: dr Liem Trinh

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 4/54/2015

W ostatnim czasie miałem sposobność wypróbować nowy aparat OS4 firmy Oertli na sali operacyjnej i chciałbym podzielić się z Państwem moimi wrażeniami. 

Cechą najbardziej wyróżniającą aparat jest jego szwajcarski styl – niewyszukana forma i kompaktowa budowa. OS4 jest zauważalnie mniejszy i lepiej ustawny w stosunku do aparatów konkurencji. Uważam, że urządzenie zostało zaprojektowane w bardzo dobrze przemyślany sposób. Wszystkie ważne elementy umiejscowione są w przedniej części aparatu, na idealnej wysokości, pozwalającej na wygodną obsługę. Jednorazowa kaseta instaluje się automatycznie, nie naruszając obszaru sterylności. Wszystko to daje wyjątkowe efekty – aparat jest gotowy do pracy w czasie krótszym niż minuta. Co więcej, OS4 wyposażony jest w 15” ekran dotykowy o prostym, czytelnym interfejsie; ma to duże znaczenie podczas operacji, kiedy uwaga operatora skupia się na tak wielu zadaniach równocześnie. Jednym słowem, aparat dzięki swojej intuicyjności jest doskonałym asystentem chirurga podczas wykonywania operacji. OS4 charakteryzuje się również bogatą funkcjonalnością. Posiada wszystkie funkcje, w które może być wyposażony aparat fako: łączy fakoemulsyfukację z pełną witrektomią, daje ponadto możliwość ustawienia pracy w trybie endo-lasera do cyklofotokoagulacji. 

Platforma operacyjna OS4 posiada system trzech pomp, co oznacza, że w trakcie zabiegu mamy do dyspozycji równocześnie obie pompy, zarówno Venturiego, jak i perystaltyczną. Dzięki temu otrzymujemy pełną kontrolę nad podciśnieniem podczas operacji. Trzecią pompę stanowi imponujący system SPEEP mode (Speed and Precision), łączący zalety obu pomp. Bezprzewodowy sterownik nożny kontroluje pracę trzech głównych trybów operacyjnych: fako, witrektomii oraz lasera za pomocą liniowego lub dwuliniowego programu kierowania, w zależności od potrzeb operatora. Jest to możliwe dzięki funkcji rejestracji ruchów stóp w każdym kierunku. Na najwyższym poziomie został opracowany projekt oświetlenia: aparat posiada dwa źródła światła z szerokimi możliwościami indywidualnego dopasowania zarówno kolorystyki oświetlenia, jak i jego natężenia. 

W ramach podsumowania przybliżę moje osobiste wrażenia z pracy na OS4. Na pierwsze miejsce wysuwa się poczucie wyjątkowego bezpieczeństwa. Płynność, z jaką pracuje aparat oraz kielichowy kształt końcówki EasyTip dają możliwość wykonywania procedury fako przy wykorzystaniu infuzji aktywnej lub grawitacyjnej. Osobiście pracuję na okluzji i używam pompy Venturiego, aby utrzymać wysokie podciśnienie. W połączeniu z wysokim przepływem, możliwym do uzyskania dzięki zastosowaniu końcówek easyTip, otrzymuję efektywną i precyzyjną kontrolę trybu fako. Dodając do tego najwyższy poziom wydajności mocy fako, dzięki technologii easyPhaco otrzymuję doskonały efekt, sprowadzający czas wykonania procedury do absolutnego minimum. Bezprzewodowy sterownik nożny to dla mnie duży bonus. Dzięki temu udogodnieniu mogę usytuować go w dowolnym miejscu, najwygodniejszym podczas wykonywania zabiegu. Dwa źródła światła gwarantują doskonałą wizualizację struktur optycznych, co dodatkowo zwiększa komfort pracy. Kaniula do I/A, której używam, jest zakrzywiona, co znacznie ułatwia aspirację kory oraz tkanek, szczególnie w trybie SPEEP. 

Moje ogólne wrażenie sprowadza się do stwierdzenia, że aparat OS4 jest wyjątkowo bezpieczny i wydajny, zarówno podczas procedury fako, jak i witrektomii. OS4 posiada wszystkie cechy nowoczesnego urządzenia. Łączy w sobie najwyższy poziom technologiczny z klasycznym, eleganckim wyglądem, tworząc wyjątkową, unikalną całość, zachwycającą przede wszystkim ze względu na możliwości, jakie odkrywa przed nami podczas operacji.
 
prof. Żarnowski
ZDANIEM EKSPERTA 
prof. dr hab. n. med. Tomasz Żarnowski 
Kierownik Kliniki Diagnostyki i Mikrochirurgii Jaskry Katedry Okulistyki UM w Lublinie 

Nowy fakowitrektom Oertli jest bardzo interesującym urządzeniem. Spełnia wymagania doświadczonego chirurga, daje ogromną swobodę pracy przy zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa. Podczas operacji zaćmy u pacjentów z zespołem pseudoeksfoliacji, aparat i konstrukcja tipa zapewniały wysoki komfort pracy, jednocześnie doskonale radząc sobie z brunatnymi soczewkami. Testując trzy pompy aparatu OS4, zwróciłem szczególną uwagę na dynamiczną charakterystykę ich pracy. Idealnie dopracowane parametry zapewniają wysoką stabilność komory, dzięki czemu nawet przy zerwaniu okluzji nie obserwuje się efektu surge. 
 
 
prof. Rejdak
ZDANIEM EKSPERTA
prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak
Kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej UM w Lublinie

Jednym z kluczowych czynników przy ocenie aparatu, jest dla mnie jakość dostarczanych akcesoriów. Sam aparat choć rewelacyjny technicznie, bez odpowiedniego osprzętu, może nie spełnić swojej roli. W przypadku Oertli o jakość nie trzeba się martwić. Testowane przeze mnie trockary były doskonałe i muszę przyznać, że praca z nimi to prawdziwa przyjemność. Noże idealnie wchodziły w twardówkę, o przypadkowym wypadnięciu nie było mowy, a po usunięciu trockarów rana perfekcyjnie się zasklepiała. Użycie szwów było zbędne. Ogromnie cenię też komfort pracy. Światło o zmiennej barwie, idealnie doświetlało siatkówkę, a używając lasera mogłem pracować na jednym, bezprzewodowym sterowniku nożnym. Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.