Dzień serca

Autor: Krzysztof Piasecki

Kategoria: Kultura i nauka Artykuł opublikowano w CX News nr 4/42/2012

Od trzynastu lat w ostatnią niedzielę września na rynku w Krakowie odbywa się „Dzień serca”. W namiotach rozstawionych wokół wieży ratuszowej można sobie zmierzyć ciśnienie, poziom cukru itp. A na scenie odbywają się rozmowy z ludźmi znającymi się na sercu. Rozmowy te przerywane są występami artystycznymi. Wszyscy występują, jak to się kiedyś mówiło, społecznie. Dziś to się nazywa jakoś tak ładnie… coś jakby związane z królową… O! Pro Bono. Biorę udział w tych obchodach od kilku lat. Odmów kardiologom! Kardiologom można odmawiać jak się ma lat dwadzieścia. Swoją drogą, w miarę upływu czasu, coraz mniejszej liczbie specjalności medycznych można odmówić występu. Może tylko pediatrom. No więc nie odmawiam. A wszystko w nadziei, że dzięki temu rodzina nie będzie musiała odmawiać pacierza zbyt szybko. Oczywiście za mnie. Choć jak się tak dobrze zastanowić to przecież większość ludzi nie żyje. Mało tego, ludzie stają się ważniejsi po śmierci. Fryderyk Chopin żył 39 lat. A znany był, powiedzmy, lat 20. A po śmierci? Jest znany 163 lata. Są artyści, którzy sławni stają się dopiero po śmierci. Wtedy dopiero się ich docenia. Być może dlatego, że już nic nowego nie stworzą i przestają być konkurencją dla żyjących. Choć można sobie wyobrazić artystę tak wspaniałego, że nawet po śmierci go nie doceniono!! To pociecha dla wielu z nas. Przepraszam. Miało być o dniu serca. Zacytuję więc wierszyk, który napisałem i wyśpiewałem (w charakterze utworu piosenkopodobnego) podczas mojego występu w „Dniu serca”

Dziś „Dzień Serca” trudna rada,
Trzeba sobie cukier zbadać
Ograniczyć złe jedzenie,
Oraz zadbać o ciśnienie
To nie koniec bo jakoby,
Ma być też i dzień wątroby
I śledziony oraz płuc,
Oj wytrzymać te dni móc!
Raz mi Heniek rzekł z Gołdapi
„By wytrzymać trza się napić
I to zaraz już ! Nie zwlekać !”
I co będzie ? „Dzień człowieka!”
Tu wierszyk miał się skończyć. Kiedy jednak się dowiedziałem, że
90% mężczyzn po zawale przede wszystkim pyta lekarza o możliwość
uprawiania seksu dopisałem jeszcze jedną zwrotkę :
A jak dam wypijesz zdrowie
Zrobisz sobie i „dzień kobiet”
Potem w domu użyj męstwa
I osiągniesz „Dzień Zwycięstwa!”Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Kultura i nauka:

Wirus, patogen, antygen. Czyli jak Natura komplikuje testy antygenowe

Trudno zaakceptować, że coś tak znikomego jak wirus, rzuci świat na kolana, osiągając mistrzostwo w zakaźności: obleciał kulę ziemską, przemierzył południki i równoleżniki, odwiedził przedszkola i emerytów oraz zmusił nas do zabawy w kotka i myszkę.

Panta rei

Długie wieczory, pogoda i ogólna sytuacja skłoniły mnie do zadumy. Tym razem nad tym, jak słowa zmieniają znaczenie wraz z upływem czasu. Ludzie uczeni nazywają to dryfem semantycznym. Podryfujmy zatem przez chwilę wspólnie. Zacznijmy od Józefa Ignacego Kraszewskiego, który główną bohaterkę „Starej Baśni” nazwał Dziwą. Dzisiaj facet, który tak zwróciłby się do kobiety, zapewne ryzykowałby kilka razów „z liścia”. A przecież by zostać Dziwą, kobieta musiała odznaczać się nie byle jakimi przymiotami ciała i ducha! Dlaczego dzisiaj to słowo stało się wulgaryzmem? Zapewne przez skojarzenie z podobnie brzmiącą „dziwką”, wywodzącą się wszak ze starosłowiańskiego děvъka (dziewczyna). A, że nieszczęsna Dziwa pochodzi od zupełnie innego, również starosłowiańskiego słowa divъ (podziw, zachwyt, zdumienie), nikogo już dziś nie rusza.

Proroctwa się spełniają, czyli felieton antyklerykalny

Św. Paweł (prywatnie mój ulubiony Apostoł) w jednym ze swoich listów napisał znamienne słowa: „Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł” (1 Kor. 10,12). Wracają one do mnie po tym niezwykłym i zaskakującym 2020 r., który szczęśliwie mamy już za sobą. Roku, który miał być ciekawszy od poprzednich, w którym mieliśmy być cały czas piękni, młodzi i bogaci. Wydawało się, że stoimy na twardym, a tymczasem szybko wszyscy upadliśmy. 

Marchewka

Czytam, że jest ogłoszony konkurs. Konkurs typu „nie kij a marchewka”. Chodzi o to, że w czasie pandemii wprowadzono mnóstwo obostrzeń. Za niestosowanie się do nich, grożą kary. 

„Strategie leczenia jaskry” – długo oczekiwana książka na polskim rynku wydawniczym

Właśnie ukazała się na rynku monografia „Strategie leczenia jaskry”. Książka ta powstała na bazie wieloletniego doświadczenia specjalistów z dwóch wiodących ośrodków okulistycznych w leczeniu jaskry w Polsce i uznawanych na świecie.