e-Dermoskopia

Autor: Justyna Wiśniowska

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 4/50/2014

e-Dermoskopia to nowe pojęcie z dziedziny dermatologii klinicznej, które coraz częściej pojawia się w czasopismach branżowych i na konferencjach tematycznych. Dlatego warto zgłębić powiązaną z nim terminologię, przeanalizować możliwości oraz dostępne na rynku rozwiązania. 

Zgodnie z najbardziej na świecie rozpoznawalnym e-słownikiem utworzonym przez portal Wikipedia przedrostek „e” oznacza nic innego jak „elektroniczny”. Umieszczenie go przed dowolnym rzeczownikiem łączy słowo ze światem wirtualnym, odnosi go do zastosowania w technologii elektronicznej i do przesyłania danych za pośrednictwem elektronicznych mediów, zwłaszcza internetu. 

Dermoskopia jest metodą diagnostyczną stosowaną do oceny zmian skórnych, mającą szczególne znaczenie w diagnostyce różnicowej czerniaka złośliwego. Idąc tym tropem, e-Dermoskopia polega na diagnozowaniu lub pozyskiwaniu wiedzy dermatologicznej „na odległość”, poprzez internetowe konsultacje na linii lekarz – pacjent lub przez wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy lekarzami za pośrednictwem internetu. 

Wśród firm zajmujących się dermoskopią FotoFinder jako pierwszy zaproponował mobilne, podręczne urządzenie do obrazowania znamion – nakładkę na iPhone’a FotoFinder handyscope. Nakładka jest ciekawą alternatywą dla dermoskopu ręcznego. Dzięki układowi soczewek skorelowanych z aparatem fotograficznym iPhone’a zapewnia 20-krotne powiększenie optyczne (najpopularniejsze dermoskopy ręczne zapewniają powiększenie 10-krotne). Kluczem do sukcesu i krokiem w stronę wirtualnej przyszłości jest jednak współpracująca z nakładką aplikacja handyscope. Umożliwia ona wykonanie zdjęcia znamienia, jego dokładny opis i lokalizację na ciele pacjenta oraz szybkie i łatwe przesyłanie zdjęć z wykorzystaniem technologii doskonale znanej przez każdego z nas tj. wiadomości e-mail. Standardowe systemy przekazu zdjęć, takie jak telefonia (mms) lub faksy, nie były w stanie zapewnić odpowiedniej jakości obrazu, kluczowej dla prawidłowej diagnostyki. Przekazywanie obrazów drogą mailową przyczyniło się do rozkwitu e-Dermoskopii umożliwiając przesyłanie danych obrazowych bez uszczerbku na ich jakości. 
 
Handyscope 

Obecnie w wielu krajach rozwijane są projekty teledermatologiczne angażujące grupy inżynierów, techników, lekarzy pierwszego kontaktu, dermatologów i onkologów. Dzięki urządzeniom i aplikacjom typu handyscope, pracują oni nad ulepszeniem i przyspieszeniem diagnostyki złośliwych nowotworów skóry, zmniejszeniem ilości niepotrzebnych, inwazyjnych biopsji oraz nad usuwaniem niegroźnych znamion. 

Projekty telemedyczne to dla specjalistów dermatologii nie tylko oszczędność kosztów, ale również czasu poświęcanego na wykonanie badania. Natomiast korzyścią dla pacjenta, poprzez dostępność tego typu aparatury w gabinecie u lekarza pierwszego kontaktu, jest łatwiejszy dostęp do diagnostyki. Dla przykładu: pacjent z niepokojąco wyglądającym znamieniem jest diagnozowany przez lekarza pierwszego kontaktu. Ten, dzięki nakładce wykonuje zdjęcie, przypisuje do znamienia lokalizację wraz z krótkim opisem i wysyła do specjalisty dermatologa odpowiedzialnego za dany region, który dokonuje wstępnej analizy i kieruje dalszym leczeniem. 

Nakładka w połączeniu z aplikacją zapewnia także dermatologom kompleksowe zaplecze podczas organizowania akcji przesiewowych. Wystarczy jedno kliknięcie, aby wykonać wysokiej jakości zdjęcie automatycznie opisane datą i godziną, potem jeszcze krótka chwila na uzupełnienie w formularzu aplikacji podstawowych danych pacjenta, aby na swoim iPhonie stworzyć wirtualną bazę danych. 
 
 Hub

Ta zaproponowana przez FotoFinder wirtualna baza danych Hub jest internetową platformą umożliwiającą przechowywanie i organizowanie obrazów dermoskopowych uzyskanych za pomocą nakładki. Jaki był zamysł internetowej bazy danych? Celem jej utworzenia było zorganizowanie miejsca w sieci, umożliwiającego zarówno prywatnym grupom lekarzy, jak i dużym projektom telemedycznym, stworzenie bezpiecznego archiwum zdjęć dermoskopowych, do których, za pośrednictwem internetu, z dowolnego miejsca na świecie ma dostęp określone grono użytkowników. Tak utworzona galeria zdjęć wyświetla obrazy znamion w kolejności chronologicznej dla każdego pacjenta wraz z opisami i umożliwia łatwe drukowanie raportów w formacie PDF. Dodatkowym atutem Huba jest możliwość uzyskania drugiej opinii na temat znamienia, wspomagającej postawienie diagnozy uzyskanej w zaledwie kilka godzin przez renomowaną grupę lekarzy o światowej sławie.

FotoFinder umożliwia każdemu specjaliście dopasowanie świata wirtualnego do własnych potrzeb. Proponuje rozwiązania zarówno dla lekarzy posiadających prywatną praktykę jak i dla tych, którzy wolą działać na większą skalę i dzięki nowoczesnej technologii przełamywać geograficzne bariery, aby poprzez wymianę opinii jeszcze skuteczniej pomagać pacjentom. 

e-Dermoskopia to przede wszystkim szansa dla wielu pacjentów na szybką i trafną diagnozę, niezależnie od miejsca zamieszkania i dostępu do opieki specjalistycznej. Obserwując jak dynamicznie i w jak ciekawym kierunku rozwija się dermoskopia, zachęcam Państwa do otworzenia się na wirtualne nowości, do śledzenia trendów dermoskopowych, a po szczegółowe informacje serdecznie zapraszam do kontaktu z firmą Consultronix.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki FotoFinderOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Diagnostyka wieloobiawowej choroby uwarunkowanej genetycznie. Doświadczenie z pracy na systemie vexia

Jestem użytkownikiem FotoFinder od 15 lat. Obecnie pracuję na modelu vexia z kamerą medicam 800. Każdy pacjent z chorobami skóry i przed zabiegami medycyny estetycznej ma wykonywaną pełną dokumentację w systemie FotoFinder, która pozwala ocenić przebieg terapii.

Okno w głąb skóry. Nieinwazyjna histopatologia XXI wieku w zasięgu ręki

Historia histologii sięga XVII wieku. Barwniki, parafina, kriostaty, pierwsze mikroskopy – wszystko to doprowadziło do tego, gdzie obecnie jesteśmy. Momentu, gdy na podstawie niewielkiego wycinka tkanki specjaliści decydują o rozpoznaniu rzutującym na przyszłość każdego zaniepokojonego swoim stanem pacjenta. 

Dołącz do rodziny FotoFinder. Zapraszamy do akcji partnerskiej

FotoFinder podczas 30 lat działalności dowiódł, że liczy się dla niego nie tylko jakość produkowanych urządzeń lecz także wymiar edukacyjny, dzięki czemu skupił wokół siebie światowej klasy specjalistów. Utrzymując rodzinny charakter, firmie udało się zbudować współpracującą ze sobą społeczność posiadaczy marki. Z FotoFinder jesteśmy związani od ponad 15 lat. Przez ten czas wspólnie wprowadziliśmy na polski rynek kilkaset urządzeń. Muszę podkreślić, że nawet te najstarsze wciąż funkcjonują i dobrze spełniają swoje zadanie, co potwierdza, że jakość i niezawodność są ważnymi zaletami tej marki. Pierwszy wideodermoskop FotoFinder powstał w niewielkiej niemieckiej miejscowości jako efekt pracy rodzinnej firmy. Od tamtej pory nieustanny rozwój technologii szedł w parze z konsekwentnym rozbudowywaniem społeczności użytkowników tej marki. Imponujący jest ogrom pracy, jaki zespół FotoFinder włożył w stworzenie sieci edukacyjnej. Doświadczeni specjaliści dermoskopii nieodpłatnie i rzetelnie dzielą się wiedzą z każdym, kto chce być częścią tej wyjątkowej grupy. Zarówno wykłady prowadzone w trakcie międzynarodowych kongresów, jak i comiesięczne piątkowe spotkania on-line w ramach FotoFinder Academy, sprawiły, że tysiące lekarzy z całego świata otrzymuje stałe wsparcie w pogłębianiu wiedzy i w samym procesie stawiania diagnozy.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego - Orit Markowitz MD

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.

W CX News nr 4/50/2014 opublikowano również: