Egzemplarze CX News:

CX News nr 1/72/2022

CX News nr 1/72/2022

Drodzy czytelnicy!

Czy arytmia serca może stać się nową epidemią? Opierając się na danych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego niestety należymy do państw, w których migotanie przedsionków występuje z częstością 600-699 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Z dużym prawdopodobieństwem te dane są mocno zaniżone. Nie można przechodzić obok nich obojętnie. Nieleczone zaburzenia rytmu serca zwiększają ryzyko udaru mózgu, niewydolności czy wręcz zatrzymania akcji serca. Arytmia łączona jest także z demencją czy depresją. Nie dziwi więc fakt, że z pomocą musi ruszyć najnowocześniejsza technologia i to w rewolucyjnym wydaniu.

Rok 2021 był dla nas przełomowy pod wieloma względami. Wymienię tylko jeden, najbardziej spektakularny przykład. Współpraca z firmą Stereotaxis zaowocowała imponującą inwestycją w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie. To miejsce szczególne, bo od czasów prof. Franciszka Walczaka, nestora polskiej elektrofizjologii, konsekwentnie propaguje zabiegowe leczenie arytmii. Tam właśnie zainstalowaliśmy pierwszy w Polsce i trzeci w Europie robot nowej generacji - Genesis. Pozwala on na wykonanie ablacji za pomocą miękkiego cewnika magnetycznego, którego ruchem wewnątrz serca steruje lekarz siedzący w kokpicie przy komputerze. Nie była to na pewno łatwa instalacja, ale my lubimy wyzwania. Więcej piszemy o tym na stronach 24-25. Wystarczy, że zdradzę, iż dla robota, który swoim wyglądem przypomina wyposażenie statku kosmicznego, musiało zostać wybudowane dedykowane pomieszczenie!

W bieżącym wydaniu znajdziecie ciekawe opinie ekspertów z kraju i ze świata. Z kolei skrót naszych nowości zebraliśmy w ramce poniżej. Postpandemicznie ruszamy pełną parą ze szkoleniami, a kongresy przenoszą się w końcu ze świata wirtualnego do realnego, dlatego niezmiernie cieszymy się na osobiste spotkania z Wami. Równocześnie zapraszam do naszych social mediów, gdzie jak zawsze publikujemy dla Was najnowsze newsy ze świata medycyny.

Oddając w Wasze ręce odświeżony numer CX News, mam ogromną nadzieję, że zmiany przypadną Wam do gustu.

P.S. Gdy piszę te słowa, trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Nie wiem, jaka będzie sytuacja, kiedy dostaniecie numer do rąk. Jesteśmy #SolidarniZUkrainą, staramy się realnie pomóc naszym sąsiadom. Przekazaliśmy już ponad 7 tysięcy litrów płynów dezynfekujących dla ukraińskich medyków i 2 palety materiałów mikrochirurgicznych dla szpitala we Lwowie. Uruchomiliśmy także pilotażową produkcję prototypów kocy ratunkowych, które trafią do stref ogarniętych wojną. Prowadzimy również szereg innych działań wraz z całym zespołem Consultronix oraz CX Engineering. Mocno trzymamy kciuki za wolną Ukrainę. 

Zobacz artykuły

Zobacz słowo od wydawcy

Pobierz egzemplarz CX News

CX News nr 3/71/2021

CX News nr 3/71/2021

Drodzy Czytelnicy!

Znów zaskoczyły nas coraz krótsze dni, zbyt szybka jesień i nawrót pandemii. Na szczęście mimo kapryśnej aury epidemicznej stopniowo ruszają targi, kongresy, a także nasze szkolenia stacjonarne. Cieszymy się z możliwości osobistego spotkania przynajmniej z częścią z Was. Nie rezygnujemy jednak z organizacji webinarów. Wręcz przeciwnie. Przed nami m.in. spotkanie z prof. dr hab. n. med. Dorotą Pojdą-Wilczek na temat ERG. Już 27 października br. będziecie mieli szansę poznać niektóre aspekty praktycznego wykorzystania badań elektrofizjologicznych. Obiecujemy, że to nie jest nasze ostatnie słowo w zakresie webinarów –plany mamy bardzo ambitne.

Wielokrotnie podkreślaliśmy, że mamy przyjemność współpracować z najlepszymi producentami sprzętu medycznego na świecie. Do naszych przyjaciół i wieloletnich partnerów z pewnością należy zespół FotoFinder. Aż trudno uwierzyć, że poznaliśmy się już ponad dwie dekady temu! Od tamtej pory sporo się zmieniło. Na początku byliśmy tylko dystrybutorem, by stopniowo stać się także partnerem tej renomowanej firmy. Może zaciekawi Was też to, że CX Engineering produkuje stoliki dedykowane do urządzeń FotoFinder. Z okazji 30-lecia jeszcze raz – sto lat!

To nie jedyna dobra wiadomość w tym wydaniu. Od 1 września br. firma Asico poszerzyła portfolio chirurgii okulistycznej znanej, amerykańskiej firmy Katena. Tym samym, Consultronix SA stał się dystrybutorem również marki Asico na terenie Polski.

Z kolei w części poświęconej kulturze i nauce zastanawiamy się m.in. - jak to jest z tą ekologią? Niektórzy mówią, że dobrze się sprzedaje tylko w Internecie i ładnie pasuje do selfie. Postanowiliśmy wyjść poza schemat wirtualnych działań i w realu dołączyć do ekologicznego projektu „Czysta Wisła – Why Not”. Część z nas zdecydowała się na chwilę zamienić swoje biurko na kajak i wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Śląskiego przepłynęliśmy całą Wisłę od jej źródeł do ujścia. Wierzymy, że badanie czystości wody ma sens i przełoży się na konkretne działania. Pierwsze wyniki badań poznamy podczas 5. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. Jeszcze na zakończenie pozwolę sobie zaapelować - chrońmy naszą Ziemię, bo mimo usilnych starań Elona Muska wciąż nie mamy planety B.

Zapraszam do lektury.

Zobacz artykuły

Zobacz słowo od wydawcy

Pobierz egzemplarz CX News

CX News nr 2/70/2021

CX News nr 2/70/2021

Drodzy Czytelnicy!
Mówi się, że każdy artysta był najpierw amatorem. Splot wielu wydarzeń decyduje, że jeden odnosi sukces jeszcze za życia, a inny wcale lub dopiero po śmierci. Zapewne zastanawiacie się jak wygląda sytuacja na rynku sztuki i czy warto w ogóle kupować dzieła młodych artystów? My wierzymy, że tak. Z tym optymistycznym przekonaniem rozpoczęliśmy akcję „CX Art – Tworzymy Galerię Młodej Sztuki w Krakowie”. Jak w tym wypadku wygląda przepis na sukces? Bierzemy kilkanaście młodych, utalentowanych osobowości, dodajemy trochę blasku i popularności oraz doprawiamy wszystko atrakcyjną nagrodą. W ten sposób udało nam się pozyskać dwa pierwsze dzieła „sztuki najmłodszej” do naszej Galerii. Więcej o laureatkach konkursu przeczytacie w naszym dziale Kultura i Nauka oraz w Miesięczniku „Kraków”, który patronuje akcji. 

Zobacz artykuły

Zobacz słowo od wydawcy

Pobierz egzemplarz CX News

CX News nr 1/69/2021

CX News nr 1/69/2021

Nareszcie nadszedł długo wyczekiwany 2021 rok. Czas na zmiany? Wierzymy, że tak i nie poprzestajemy tylko na słowach. Jedną z nich jest to, że mogę Państwa zaprosić do lektury kolejnego numeru CX Newsa jako nowa redaktor naczelna magazynu. Z nieukrywaną przyjemnością będę się z Wami cyklicznie spotykać na łamach pisma.

Zobacz artykuły

Zobacz słowo od wydawcy

Pobierz egzemplarz CX News