Artykuły w CX News nr 1/17/2006:

Mechanizm Finansowania Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweski Mechanizm Finansowania

Autor: Grzegorz Godziek

Kategoria: Finanse

Dziś, zgodnie z obietnicą z poprzedniego numeru, nieco więcej o środkach z tzw. Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Sektorowy program operacyjny

Autor: dr Jacek Świtała

Kategoria: Finanse

Bieżący rok nie będzie należał do szczególnie atrakcyjnych w zakresie dostępności bezzwrotnej pomocy finansowej dla inwestycji z sektora medycznego. W roku 2006 kończy się okres programowania polityki strukturalnej, kończą się też pieniądze przeznaczone na jej realizację. Chociaż prawdopodobnie zostanie jeszcze ogłoszony co najmniej jeden termin naboru wniosków w ramach działania 2.3. Sektorowego Programu Operacyjnego – Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, którego założenia są najbardziej atrakcyjne dla przedsiębiorców (możliwa do otrzymania dotacja wynosi nawet 1,25 mln zł), to doświadczenia z jego realizacji wskazują, iż branża medyczna nie może liczyć na jakiekolwiek preferencje – tylko nieliczne firmy z tego sektora otrzymały dotacje. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku działania 3.4.

Laserowa korekcja presbiopii

Korekcja presbiopii staje się coraz ważniejszym celem chirurgii refrakcyjnej. Istnieje kilka możliwości znacznego uniezależnienia się od okularów osób po 45r życia, przy czym najistotniejsze to wymiana naturalnej soczewki na soczewkę akomodującą lub wieloogniskową (PRELEX – Presbyopic Lens Exchange) oraz chirurgiczna korekcja presbiopii.

Nowy Excimer firmy WaveLight

Allegretto Wave oraz Allegretto Wave Eye-Q firmy Wavelight są nowoczesnymi laserami excimerowymi dla potrzeb chirurgii refrakcyjnej, pracującymi w trybie „flying spot”. Zastosowane w nich nowej generacji głowice (w pełni chłodzone powietrzem) korzystnie wpływają na wymiary lasera, co jest istotne przy urządzaniu sali operacyjnej.

Nowy Perymetr AP-200 BY- przełom w diodowej perymetrii statycznej blue-yellow

Perymetria statyczna blue-yellow, znana również jako SWAP (Short Wavelength Automated Perimetry) jest nowoczesną nieinwazyjną metodą diagnostyczną, pozwalającą na wczesne wykrywanie jaskrowych ubytków w polu widzenia.

System archiwizacji obrazów AcquMed

Kategoria: Okulistyka

System archiwizacji obrazów i filmów może współpracować z praktycznie każdą lampą szczelinową i mikroskopem operacyjnym obecnymi na polskim rynku.

Ultrasonograf UD-6000

Ultrasonograf UD-6000 firmy Tomey posiada szeroki zakres pomiarowy w zakresie 15-35 mm oraz aż do 46 mm, przy użyciu dostępnej opcjonalnie sondy 40 MHz, a także wielu formuł kalkulacyjnych takich jak Haigis, SRK-T, SRK-II, Showa, Holladay oraz Hoffer-Q.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy dla najmniejszych pacjentów

Jeden z programów medycznych, realizowany konsekwentnie przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dotyczy retinopatii wcześniaków. Z pewnością, kolejne finały owocują nowym specjalistycznym sprzętem i aparaturą medyczną, umożliwiającą podjęcie i kontynuowanie diagnostyki i terapii retinopatii wcześniaków, zgodnie z obowiązującymi standardami światowymi.

Aknicare - skuteczny sposób na trądzik

Kategoria: Dermatologia

Tag:

Trądzik pospolity to przewlekłe schorzenie związane z nadczynnością gruczołów łojowych. Dotyczy głównie ludzi młodych, to znaczy od 12 do 18 roku życia, ale dotyka także osoby w średnim wieku. Trądzik objawia się łojotokiem o różnym stopniu nasilenia oraz nadmiernym rogowaceniem naskórka przy ujściu mieszka włosowego. I choć nie zawsze skóra łojotokowa jest skórą z trądzikiem, to istnieje związek między ilością wydzieliny gruczołów łojowych skóry a nasileniem trądziku.