Artykuły w CX News nr 3/22/2007:

Kabiny do fototerapii

Autor: Anna Piotrowska

Kategoria: Dermatologia

Kabiny do fototerapii amerykańskiego producenta, firmy Daavlin, wyposażone mogą być w 24 lub 48 lamp zarówno promieniowania UVA jak i NB UVB lub ich kombinacji, w zależności od przewidzianych zastosowań.

Laser Er:YAG Burane XL

Sprawdzony od lat laser erbowo-jagowy Burane został wyposażony w aplikator FX4, dzięki któremu zastąpiono jedną wiązkę laserową zespołem kilkudziesięciu mikro wiązek, o dobrze kontrolowanej głębokości penetracji, działających dużo bardziej równomiernie a jednocześnie mniej inwazyjnie.

Rumień w trądziku różówatym – patogeneza, pielęgnacja i leczenia

Trądzik różowaty (rosacea) jest uciążliwą, przewlekłą chorobą obejmującą około 10% populacji. Najczęściej dotyka osób o jasnej karnacji (fototyp skóry  I/II). Choroba może ujawnić się już w drugiej dekadzie życia, chociaż większość pacjentów gabinetów dermatologicznych przekroczyło już 40 r.ż. Wśród chorych dominują kobiety, ale u mężczyzn częściej dochodzi do ciężkiej postaci końcowej rozwoju rosacea: rhinophyma, stanowiącej istotny defekt kosmetyczny.

System częstotliwości radiowej Accent firmy Alma

Niezależnie od stosowanej diety czy wykonywanych ćwiczeń, wraz z upływem czasu niektóre partie ciała ulegają szybszemu zwiotczeniu, zaś oznaki cellulitu pojawiają się u osób w każdym wieku, niezależnie od tuszy. Próby jego niwelacji, poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia, w wielu przypadkach okazują się nieefektowne.

Przewoźny aparat RTG Basic

Autor: Iza Pytko

Kategoria: Radiologia

Tag:

Znany i lubiany przewoźny aparat RTG Basic firmy Intermedical został wyposażony w nowy panel kontrolny z graficznym wyświetlaczem typu „touch screen”.

Radius DFG – cyfrowy aparat RTG z ramieniem C

Wydaje się, że wprowadzanie rozwiązań cyfrowych w aparatach RTG stało się obecnie jednym z ważniejszych trendów rozwoju w radiologii. Tą drogą podąża także firma IMD (InterMedical), która konsekwentnie wprowadza w swoich aparatach coraz nowsze i efektywniejsze cyfrowe rozwiązania technologiczne. Na wystawie MEDICA 2007 w Dusseldorfie InterMedical przedstawił między innymi kolejną wersję cyfrowego aparatu śródoperacyjnego – Radius DFG.

Piwnica na dobre i na lepsze

Autor: Witold Bereś

Kategoria: Kultura i nauka

Pamiętam jak pod koniec lat 70. wymknąłem się do zakazanej Piwnicy, gdzie – jak babcia mawiała – była jeno ruja i poróbstwo. Ale i ci, którym ruja i poróbstwo nie szkodziły, przekonywali, że Piwnica to trup, a artyści skończyli się z odejściem Demarczyk. Dziwnych terminów nie rozumiałem, więc poszedłem. I do dziś nie żałuję. Choć nadal słyszę: - Daj sobie spokój z tą piwnicą, skończyła się wraz z odejściem (tu wpisać: Turnaua, Szałapak, Preisnera…).