Słowo od wydawcy:

Krzysztof Smolarski

Szanowni Państwo,
jestem pod wrażeniem ostatniej książki Witolda Beresia „Nasza Historia. 20latRP.pl”. Gorąco Państwa namawiam do tej lektury. Mnie ona uświadomiła, jak ulotna jest nasza pamięć, jak łatwo spreparować, pogmatwać i w końcu zmiąć w kulkę to, co tak naprawdę było piękne i wzniosłe. „Gruba kreska Mazowieckiego” wyciągnięta z lamusa w1990 r. jako oręż polityczna, po to aby go pogrążyć, do dziś sugeruje jakoby Mazowiecki dał przyzwolenie komunie i  dawnym służbom, na dalsze spokojne funkcjonowanie. A co On w Sejmie powiedział? - „Rząd, który utworzę nie ponosi odpowiedzialności za hipotekę, którą dziedziczy. Ma ona jednak wpływ na okoliczności,w których przychodzi nam działać. Przeszłość odkreślamy grubą linią. Odpowiadać będziemy jedynie za to, co uczyniliśmy, by wydobyć Polskę z obecnego kryzysu”. Warto czasem wrócić do źródeł, prawda?

A czy pamiętacie Państwo, że 14 marca 1990 roku inflacja wyniosła 1360%?!!!, a potem jakiś dureń w Sejmie powtarzał, że „Balcerowicz musi odejść”!!! Tak, tamta ekipa wyciągnęła Polskę z głębokiego kryzysu. Sejm Kontraktowy, w moim przekonaniu najlepszy od 100 lat i to zarówno ze strony Solidarnościowej jak i reżimowej, wykonał gigantyczną pracę legislacyjną i w konsekwencji umożliwił przeprowadzenie pakietu reform Balcerowicza. Czy wyobrażacie sobie Państwo dzisiejszy Sejm zgodnie uchwalający reformę choćby takiego KRUS-u? Niemożliwe, chociaż WSZYSCY wiedzą, że ten wrzód trzeba przeciąć. Politycy zachowują się stosownie w zależności od tego czy są w opozycji czy koalicji, sprawa się nie posuwa ani o krok, a wszyscy za to płacimy.

Szkoda, że nasi politycy zapominają o wierności ideałom i odpowiedzialności za swoje decyzje, bezideowcy- częsty gatunek w naszym Parlamencie, czy menażeria w stylu Samoobrony, którzy znają się absolutnie na wszystkim i zawsze mają gotową odpowiedź dlaczego inni są źli, dlaczego ostatnie 20 lat zostało zmarnowane, dlaczego w Polsce jest kryzys? Oni tak długo będą mieli doskonałe samopoczucie (i dobre uposażenie z naszych kieszeni) dopóki będziemy na nich głosować.

Ale póki co, cieszmy się wspomnieniami z wakacji, i bądźmy dumni z ostatnich 20 lat III RP.

Krzysztof Smolarski
Prezes Consultronix SA