Artykuły w CX News nr 4/30/2009:
Pożyczka od A do Z, czyli co pożyczkobiorca wiedzieć powinien
Autor: Ewa Rzegocka
Kategoria: Finanse
Zbliża się okres przedświąteczny, czas w którym zalewani jesteśmy przez media informacjami o kredytach i pożyczkach. Myślę jednak, że czas najwyższy przyjrzeć się tematowi od drugiej strony, biorąc pod uwagę szczególnie to co napisane małym drukiem.
Add-On nowe możliwości w chirurgii zaćmy
Autor: Agnieszka Gawin
Kategoria: Okulistyka
Tagi:Co polecić pacjentowi po operacji zaćmy, który chciałby pozbyć się okularów i zniwelować astygmatyzm lub widzieć tak jak umożliwiają to soczewki multifokalne? A gdy po poradę zgłosi się pacjent z wadą refrakcji wynikającą z błędnie skalkulowanej soczewki wewnątrzgałkowej? Czy jedynym rozwiązaniem takich sytuacji są ryzykowne operacje usuwania starej sztucznej soczewki i wymiany jej na inną? Odpowiedzią na te i inne pytania współczesnych i świadomych swoich oczekiwań pacjentów, jest oferta HumanOptics i soczewki Add-On.
FAROS - system do fakokoemulsyfikacji i witrektomii tylnej
Autor: Antoni Bijak
Kategoria: Okulistyka
Tagi:W poprzednich numerach CX News opisywałem możliwości dwóch syste-mów do mikrochirurgii firmy Oertli: OS3 NovitreX oraz SwissTech. Podczas ostatniego kongresu ESCRS, Oertli zaprezentowało najnowszy aparat do fakoemulsyfikacji oraz witrektomii tylnej.
Kącik Kateny: Pęsety do zadań specjalnych.
Autor: Agnieszka Gawin
Kategoria: Okulistyka
Tagi:Jedno narzędzie i dwie funkcje. Nowa pęseta firmy Katena została zaprojektowana tak, aby pozwolić jednym narzędziem wykonać dwie procedury, podczas zabiegu fakoemulsyfikacji.
Laser femtosekundowy – FEMTEC
Autor: Jan Łabza
Kategoria: Okulistyka
Tagi:W połowie lat dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku uwaga naukowców została skupiona na wynalezieniu laserów dostarczających coraz to niższych energii, ale o tej samej mocy chwilowej. Lasery femtosekundowe, będące ostatnim osiągnięciem w dziedzinie laserów znajdują coraz szersze zastosowanie - także w medycynie. Wykorzystują one bardzo krótkie impulsy światła o czasie od kilku do kilkudziesięciu femtosekund (1 femtosekunda to 10-15 sekundy). W niewielkim punkcie zostaje skupiona moc chwilowa powodująca powstawanie plazmy a następnie odparowanie tkanki w obszarze około 1 μm. Takie rozwiązanie pozwala w znaczny sposób ograniczyć uszkodzenie tkanek związane z wydzielaniem się energii cieplnej.
OCT do badania przedniego odcinka gałki ocznej CASIA SS-1000 Tomey
Autor: Jan Łabza
Kategoria: Okulistyka
Tagi:W przeciągu minionych dwunastu lat nastąpił ogromny rozwój możliwości bezinwazyjnego obrazowania struktur wewnętrznych gałki ocznej w technologii OCT (Optical Coherence Tomography – Koherentna Tomografia Optyczna). Porównanie obrazów uzyskanych na pierwszym komercyjnym aparacie z roku 1997 i współczesnych aparatach OCT pokazuje olbrzymią różnicę w jakości otrzymanych wyników. Największy postęp wykonywanych badań nastąpił w momencie przejścia z domeny czasowej na spektralną.
Spektralna Optyczna Koherentna Tomografia Rogówki i Przedniego Odcinka Nowej Generacji
Autor: dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik
Kategoria: Okulistyka
Tagi:Optyczna Koherentna Tomografia (OCT) jest techniką wizualizacji wykorzystywaną w okulistyce do obrazowania siatkówki i ciała szklistego oraz przedniego odcinka oka. Badanie to jest pomocne w diagnostyce licznych schorzeń, a uzyskiwane obrazy bywają nawet określane jako „biopsja optyczna”.
Accent Ultra - częstotliwość radiowa i ultradźwięki w jednym systemie
Autor: Marta Klimek
Kategoria: Dermatologia
Tagi:Za ultradźwięki przyjmuje się fale o częstotliwości oscylacji w przedziale 16 kHz do 100 MHz. W przyrodzie spotykane są one dosyć często – niektóre zwierzęta wykorzystują fale do echolokacji, delfiny na przykład posługują się nimi w poszukiwaniu pożywienia pod dnem zbiorników wodnych. Fale ultradźwiękowe znane są nam dzięki Piotrowi i Jakubowi Curie, którzy odkryli je w XIX wieku, zaś wpływem ultradźwięków na organizmy żywe zajął się w 1927 roku Paul Langevin. Do użytku medycznego ultradźwięki weszły w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia i od tego czasu, dzięki rozwojowi współczesnej elektroniki, znajdują coraz szersze zastosowanie w rehabilitacji, reumatologii, chirurgii, stomatologii oraz w dermatologii i medycynie estetycznej.
Laserowy system excimerowy 308 nm
Autor: dr n. med. Lidia Rajzer
Kategoria: Dermatologia
Tagi:Dotychczas światłolecznictwo mogło być realizowane za pomocą małych lamp do użytku domowego, paneli czy kabin obejmujących całe ciało pacjenta. Wykorzystuje się w nim zarówno światło UVA jak i UVB, emitowane przez odpowiednio dobrane lampy. Jednakże emisja promieniowania dotyczy zarówno miejsc chorobowo zmienionych jak i zdrowych obszarów. Dużo skuteczniejsze i bardziej precyzyjne jest leczenie łuszczycy, przyłuszczyc, atopowego zapalenia skóry, bielactwa czy trądziku światłem laserowym. Promieniowanie o długości 308 nm uzyskiwane z systemu excimerowego mimo, że dużo skuteczniejsze jeszcze do niedawna było zupełnie niedostępne ze względu na koszty i gabaryty potrzebnego do tego sprzętu.
Digital Diagnost VM - Mistrz w badaniach rentgenowskich
Autor: Aleksander Pękalski
Kategoria: Diagnostyka obrazowa
Tagi:Digital Diagnost to cyfrowy zestaw firmy Philips do podstawowej diagnostyki rentgenowskiej wyposażony w najnowszy płaski detektor cyfrowy PIXIUM 4600 o formacie 43x43 cm. Składa się z warstwy amorficznego krzemu i scyntylatora z jodku cezu, co zapewnia doskonałą jakość obrazu nawet przy niskiej dawce promieniowania, natomiast duży rozmiar panela zapewnia znaczną elastyczność doboru projekcji, nawet w przypadku pacjentów o większej masie ciała.