Artykuły w CX News nr 4/30/2009:

Mobili... Mobile … Mobilny

Mobilność (z ang. Mobile, z łac. Mobili, czyli ruchomy), jest to cecha, która obok prędkości naznacza dzisiaj większość dziedzin życia. Nie omija to również medycyny, która permanentnie unowocześniana stara się sprostać wymogom.

Nasza pierwsza instalacja w American Heart of Poland

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu naszą pierwszą instalację systemu rezonansu magnetycznego Intera 1.5 T firmy Philips. System został zainstalowany i uruchomiony w Małopolskim Centrum Sercowo - Naczyniowym PAKS w Chrzanowie. Jest to jedna z trzynastu klinik American Heart of Poland Sp. z o.o.

Ochrona przed niewidzialnym

Śmiało można powiedzieć, że większość pracowni RTG – zwłaszcza pracowni zabiegowych - jest nie-dostatecznie wyposażona w środki ochrony przed promieniowaniem. Dotyczy to zarówno środków ochrony dla pacjentów, ale także – a może przede wszystkim - dla obsługi.

Dobry lekarz i szczypta Berberysu

Autor: Anna Majorek

Kategoria: Kultura i nauka

Pani w szkole zapytała: „Dzieci, co robi lekarz?”, a cała klasa odpowiedziała chórem: „Leczy!”

Jak świętować?

Autor: Witold Bereś

Kategoria: Kultura i nauka

Zwykle przed Bożym Narodzeniem zastanawiamy się – jak przeżyć Święta?


Ja wolałbym jednak postawić w końcu pytanie inne – po co święta? Nie tylko te, bożonarodzeniowe, ale w ogóle – po co Polakom święta?

Lucy, jesteś piękna...

W roku Pańskim 1995 Chińczykom udało się odkopać skamielinę opierzonego dinozaura, nazwanego potem Sinosauropteryx, czyli „opierzony chiński jaszczur”. Z początku nikt im nie uwierzył, ale otwarcie znalezisk dla „ludzi Zachodu” i następne odkrycia potwierdziły to, co niejaki Thomas Henry Huxley, znany pod ksywą Buldog Darwina, przewidział już w 1868 roku: ptaki są spokrewnione z teropodami, drapieżnymi dwunożnymi dinozaurami. Zapanowała istna euforia. Niektórzy paleontolodzy ogłosili nawet światu, że tyranozaur był przerośniętym kurczakiem! Nie przeczę, potrząsający opierzonym kuperkiem T.rex wyglądałby uroczo, ale...

Mam coś z głową

Ukradziono mi kołpaki. Było to pod domem kultury w Opocznie. Poinformowałem o tym fakcie dyrektora tegoż domu. Traktując to powiadomienie bardziej jako ciekawostkę niż doniesienie o przestępstwie, bo w odzyskanie kołpaków nie wierzyłem. Aż tu nagle po około 6 miesiącach dzwoni do mnie policja z Opoczna. „Panu podobno skradziono kołpaki?” „Tak, a skąd panowie wiecie?” „Od dyrektora domu kultury. Bo wie pan odkryliśmy dziuplę (to jest miejsce zgromadzenia kradzionych rzeczy) z kołpakami, ale nie możemy nikomu postawić zarzutów, bo nikt o skradzeniu kołpaków nie zawiadomił policji. Może pan zgłosi kradzież?

W cieniu własnych osiągnięć

Obserwując, nie notowany w dziejach ludzkości, postęp nauki, właściwie we wszystkich dziedzinach, a szczególnie w tych najbardziej spektakularnych, związanych z informatyką i genetyką, trzeba sobie zadać pytanie, w czym i w jaki sposób wzbogacają one człowieka w tym, co najważniejsze, a więc w jego osobowej wartości, w jego człowieczeństwie.

Wady ułożenia narządów ciała człowieka w dawnych pismach

Zaburzenie podstawowej orientacji narządów trzewnych stanowiło od niepamiętnych czasów wyraz tak wielkiej patologii, że nie tylko zdumiewało dawnych lekarzy, ale nawet odkryte przypadkowo w ciele człowieka budziło lęk przed nieznanym, niezrozumiałym i niemieszczącym się w ustalonych regułach przyrody wynaturzeniem.