Artykuły w CX News nr 2/32/2010:

MR-HIFU - nowa technologia do walki z mięśniakiem

Mięśniak, inaczej włókniak to najczęściej występujący niezłośliwy nowotwór macicy. Około 40-50% kobiet cierpi na to schorzenie, zaś przyczyny jego powstawania nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że nie występuje przed okresem dojrzewania oraz pojawia się przeważnie u kobiet, które nie miały dzieci, choć nie jest to regułą. Lekarze obserwują też skłonność do dziedziczenia tej dolegliwości, choć i ta prawidłowość nie zawsze się potwierdza. Duży wpływ na powstawanie mięśniaków może mieć także niewłaściwa dieta oraz stres.

Veradius - nowa technologia aparatów śródoperacyjnych

Wykonywanie skomplikowanych zabiegów inwazyjnych, wymaga aparatów o najwyższej klasie obrazowania, wyposażonych w najnowsze technologie oraz bogate oprogramowanie kliniczne. W efekcie znacznie ułatwia to prace zespołów medycznych i zwiększa komfort oraz bezpieczeństwo pacjenta.

Oertli Microsurgical European Academy by Consultronix. Już od jesieni!!

Kategoria: Szkolenia

Na początku marca 2010 r., wraz z naszymi partnerami, organizowaliśmy w Krakowie wetlab na temat chirurgii przedniego oraz tylnego odcinka oka. Poszczególne segmenty obejmowały: wykłady teoretyczne oraz zajęcia praktyczne prowadzone przez wybitnych specjalistów, prof. Wojciecha Omuleckiego, prof. Zbigniewa Zagórskiego, doc. dr. hab. Roberta Rejdaka oraz dr. Jacka Szendzielorza.

Choroby serca w dawnych czasach i pradzieje kardiologii. Część II

Opis śmierci krwiożerczego Attyli, wodza Hunów, który odtworzono na podstawie prastarych zapisów, mógłby odpowiadać obrazowi zawału serca. Attyla, zwany Biczem Bożym, po niepowodzeniach w Galii w 451 r., a następnie zniszczeniu szeregu miast na Półwyspie Apenińskim
i spustoszeniu Lombardii, nieco utracił zapał wojenny i wycofał się do swego obozu w Panonii. Można się tylko domyślać, iż zaczął z wolna podupadać na zdrowiu. Zmarł nagle, w 453 roku, w dzień ślubu z piękną Ildyką, księżną burgundzką. Kroniki podają, że zmarł na apopleksję, ale przyznać trzeba, że życie miał gwałtowne, zaś tuż przed śmiercią, emocji - co nie-miara.

Cisza

Wielkie wrażenie robiła cisza, jaka zapadła po wypadku. Przy tak wielu zabitych ani jednego odgłosu życia, jęku czy płaczu, nawet żadnego sygnału nadjeżdżających karetek pogotowia. Nie było kogo ratować. Złowieszcza wiadomość najpierw budziła niedowierzanie, ale potwierdzona, wewnętrznie paraliżowała, wyciszała ludzi refleksją o kruchości życia, wywoływała pytania, które na co dzień odsuwamy od siebie, uważając, że mamy jeszcze przed sobą dużo czasu, by na nie odpowiedzieć.

Po prostu, bosko!

Jak doniosły publikatory, 30 marca roku Pańskiego 2010 w siedzibie Organisation Européenne pour la Recherche Nucléaire, znanej jako CERN pod Genewą, inżynierom i fizykom udało się reaktywować super-zabawkę Large Hadron Collider (LHC). Reaktywować, bowiem pierwsze podejście dosłownie spalili. Remont zajął dwa lata. Jako, że wydano już grube miliardy, a sprawa dotyka trzewi jestestwa, postanowiłem rzucić na nią krytycznym okiem.

Świat ma sens ?

Autor: Witold Bereś

Kategoria: Kultura i nauka

Jest kwadrans po ósmej wieczorem, 16 maja 1943 roku. Już całkowicie ustał wszelki opór w warszawskim getcie, a jego mieszkańcy są wymordowani lub wywiezieni. Generał SS Jurgen Stroop osobiście wysadza w powietrze Wielką Synagogę przy ulicy Tłomackie i oznajmia: Es gibt keinen judischen Wohnbezirk in Warschau mehr.

 Nie ma już dzielnicy żydowskiej w Warszawie…

Teraz

Najprawdopodobniej kiedy to Państwo czytają jest już po wszystkim. Ale teraz, kiedy to piszę jeszcze nie. Właśnie: teraz – czas teraźniejszy. A podstawowym pytaniem, jakie ostatnio przewija się w mediach, jest: „jaka będzie kampania prezydencka?”. Nawet mniej istotne, wydaje się, kto będzie prezydentem, od tego, jaka będzie kampania. Różni komentatorzy przewidują: a to, że będzie agresywna, a to, że wyciszona, a to, że nie wiadomo. Po co sobie zadawać takie pytania? Przecież zaraz się okaże, jaka będzie. Jeśli ktoś się zastanawia, jaka będzie pogoda w sobotę – może to mieć jakieś znaczenie – albo pogoda się nadaje na wycieczkę, albo nie. Ale jaka będzie kampania?