Artykuły w CX News nr 3/33/2010:
American Diabetes Association w Orlando
Autor: doc. dr hab. Barbara Mirkiewicz-Sieradzka
Kategoria: Okulistyka
Od wielu już lat mam okazję uczestniczyć, w najbardziej prestiżowym na świecie, odbywającym się, co roku kongresie, American Diabetes Association. W tym roku 70th Scientific Sessions of American Diabetes Association odbył się na Florydzie w Orlando w dniach 25-29 czerwca. W przeciwieństwie do innych zjazdów diabetologicznych, na kongresie amerykańskim obowiązkowo poruszane są bardzo szeroko zagadnienia okulistyczne, w których przedstawiane są najnowsze wyniki badań etiopatogenezy i leczenia retinopatii cukrzycowej.
Nowa Diffractiva -aA i -aAY - połączenie doskonałe
Autor: Joanna Zapiór
Kategoria: Okulistyka
Tagi:Dążąc do stworzenia idealnej soczewki wewnątrzgałkowej, firma HumanOptics postawiła na zmiany. Nie drastyczne, ale rozsądne. Nie duże, ale pokaźne. Tym sposobem powstała całkowicie nowa soczewka dyfrakcyjno-refrakcyjna.
Prawa fizyki a wszczepy wewnątrzgałkowe. Moduł Younga - definicja.
Autor: dr n. med. Jacek Szendzielorz
Kategoria: Okulistyka
Tagi:Chirurg okulista podejmując decyzję o operacji chorego na zaćmę stoi przed wyborem odpowiedniej soczewki wewnątrzgałkowej. Pozwolę sobie zwrócić uwagę Szanownego Czytelnika na ważny wskaźnik, warunkujący zarówno komfort i bezpieczeństwo wszczepu, jak również potencjalną stabilność soczewki w torebce w odległym czasie, po operacji oka. Ta cecha soczewki określana jest jako „moduł Young’a”.
Lasery do zadań specjalnych
Autor: Ewa Rzegocka
Kategoria: Dermatologia
Tagi:Wczesna jesień to początek sezonu obfitującego w różnego rodzaju zabiegi laserowe. Po letnich urlopach do gabinetów lekarskich zaglądają najczęściej pacjenci z różnego rodzaju przebarwieniami posłonecznymi. Chłodniejsza i mniej nasłoneczniona pora roku to także dobry czas na początek leczenia blizn czy resurfacing. Aby być dobrze przygotowanym do tego sezonu należy wyposażyć swój gabinet w wysokiej klasy sprzęt medyczny.
Niektóre sposoby zastosowania ultradzwięków
Autor: mgr Jacek Szwedo
Kategoria: Dermatologia
Tagi:Ultradźwięki to drgania mechaniczne rozprzestrzeniające się (w postaci fali) w ośrodkach posiadających masę. W wyniku wytwarzanych drgań, cząstki ośrodka doznają przyspieszeń tworząc naprzemiennie układające się strefy niskiej oraz wysokiej gęstości. Takie zaburzenia przesuwają się zgodnie z częstotliwością generatora niosąc ze sobą energię. W wyniku przewodzenia, pochłaniania i odbijania tej energii przez różne warstwy tkanek ludzkich możemy je badać. Jest to tak zwane bierne oddziaływanie ultradźwięków, czyli takie, które nie zmienia badanej tkanki.
Hybrydowa sala operacyjna. Częsć I
Autor: Aleksander Pękalski
Kategoria: Diagnostyka obrazowa
Tagi:Czy wiecie Państwo co to jest hybrydowa sala operacyjna? Pewnie tak, ale czy na pewno myślimy o tym samym?
"Proszę sobie wyobrazić usunięcie pestek z jabłka bez konieczności rozcięcia owego jabłka - to jest HIFU"
Autor: Jerzy Konstanty
Kategoria: Diagnostyka obrazowa
Tagi:W poprzednim numerze „CX NEWS” opisana została nowa metoda nieinwazyjnej ablacji mięśniaków macicy (MR-HIFU), łącząca dwie technologie: HIFU (High Intensity Focused Ultrasound), która dzięki przetwornikowi skupia energię ultradźwięków w dowolnym miejscu wewnątrz ciała, oraz MRI, dzięki któremu można oglądać obraz 3D i monitorować temperaturę w czasie rzeczywistym. Sama metoda HIFU, która została dopuszczona do walki z mięśniakiem przez FDA (Food And Drug Administration - Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) w październiku 2004 roku jest stosowana jeszcze m.in. w leczeniu raka kości, mózgu, piersi, wątroby, trzustki, nerek, odbytnicy, prostaty czy jąder.
Ultrasonografia ciągle się rozwija
Autor: lek. Andrzej Fedak
Kategoria: Diagnostyka obrazowa
Tagi:Ultrasonografia ciągle się rozwija, jest najtańszym dostępnym badaniem, badaniem najmniej obciążającym pacjenta, badaniem dającym najszybciej informację o jego stanie.
Przyjdź po zastrzyk nowej wiedzy
Autor: Magdalena Grzesiak
Kategoria: Szkolenia
Pomysł organizacji Wetlabów narodził się u nas już jakiś czas temu, padały stwierdzenia: „byłoby fajnie”, „bylibyśmy pierwsi”, „na pewno warto”. Na fali ogólnego entuzjazmu podjęliśmy decyzję: „Robimy!”
Choroby serca w dawnych czasach i pradzieje kardiologii. Część III
Autor: prof. Janusz Skalski
Kategoria: Kultura i nauka
Jean Baptiste Sénac (1693-1770), lekarz nadworny Ludwika XV i uczony, często wymieniany jest jako najbardziej zasługujący na miano twórcy rodzącej się w XVIII wieku dziedziny – nazwanej później kardiologią. W swej książce z 1794 r. o chorobach serca – Sur la structure du coeur, son sanation et ses maladies – omówił schorzenia serca w sposób odbiegający od dotychczasowych mglistych wyobrażeń o tym narządzie. Było to opracowanie przejrzyste i nowoczesne, świadczące o dobrej wiedzy praktycznej autora, świetnego obserwatora i diagnosty.