Artykuły w CX News nr 1/35/2011:

Usługi finansowe

Kategoria: Finanse

W polskim systemie opieki zdrowotnej obserwujemy zjawisko „zamrożenia” kapitału w wysokości 180 milionów euro na zakup urządzeń do diagnostyki obrazowej i 360 milionów euro na inne kategorie sprzętu medycznego. Nowe badanie Działu Usług Finansowych Siemens (SFS) ukazuje gdzie nieskutecznie zainwestowano („zamrożono”) kapitał w polskim systemie opieki zdrowotnej.

Gazy śródoperacyjne - komfort na sali operacyjnej

Francuska frma Arcad jest znana nie tylko z produkcji olejów silikonowych, dekaliny i oktaliny ale również z gazów śródoperacyjnych używanych podczas operacji witreoretinalnych. Dzięki współpracy z lekarzami okulistami frma Arcad, w ciągu 15 lat istnienia na rynku, stworzyła produkty, które osiągnęły najwyższą jakość wśród preparatów używanych w codziennej praktyce chirurgicznej.

Nowe narzędzia Kateny do capsulorhexis

Amerykańska frma Katena wprowadziła na rynek dwie nowe pęsety do capsulorrhexis, posiadające znaczniki na przedniej powierzchni, które ułatwiają pracę przy 5 mm nacięciu torebki. 

Plusoptix Emily - diagnostyka u najmłodszych

Rodzice zazwyczaj nie wiedzą, że ich dzieci muszą „nauczyć się” dobrze widzieć. Oczy, nerw wzrokowy oraz mózg we wczesnym dzieciństwie uczą się ze sobą współpracować. Postępy dziecka w mowie czy w chodzeniu można z łatwością obserwować, natomiast to czy, i jak dziecko widzi pozostaje często dla rodziców niewidoczne.

Retinopatia cukrzycowa i jej leczenie.

Retinopatia cukrzycowa jest zaliczana do późnych powikłań choroby podstawowej. Obserwacja kliniczna dowodzi jednak, iż określenie „późne” bywa nierzadko czynnikiem nadmiernie uspokajającym zarówno pacjenta jak i lekarzy. Wiemy, że retinopatia cukrzycowa jest wiodącą przyczyną ślepoty w populacji chorych w wieku od 20-74 lat[15]. Chorzy na cukrzycę stoją przed 15-20x większym ryzykiem utraty widzenia w porównaniu do populacji nie obciążonych cukrzycą[15].

AccentFamily - Twoja droga do pięknego ciała

Niezależnie od stosowanej diety czy wykonywanych ćwiczeń, wraz z upływem czasu niektóre partie ciała ulegają szybszemu zwiotczeniu, zaś oznaki cellulitu pojawiają się u osób w każdym wieku, niezależnie od tuszy. Próby jego niwelacji, poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia, w wielu przypadkach okazują się nieefektywne.

Dermatoskopia dla początkujących - wprowadzenie

Dermoskopia (mikroskopia epiluminescencyjna, epiluminescence microscopy, skin surface microscopy) to metoda oceny in vivo struktur w obrębie naskórka i skóry właściwej. Stanowi niejako pomost pomiędzy badaniem znamion tzw. okiem nieuzbrojonym, a badaniem histopatologicznym. Początkowo dermoskopię wykorzystywano w różnicowaniu zmian barwnikowych i czerniaka w klasycznej dermoskopii, w chwili obecnej technika badania znajduje zastosowanie w diagnostyce chorób włosów (trichoskopia), dermatoz zapalnych (infamoskopia), infestacji (entodermoskopia) oraz ocenie naczyń (kapilaroskopia).

Metody obrazowania układu moczowo-płciowego

Choroby układu moczowo–płciowego dotyczą większości ludzi. U mężczyzn wiele dysfunkcji jest związanych z  gruczołem krokowym, u kobiet najczęstsze są choroby jajników oraz jajowodów.  We wszystkich tych przypadkach  najważniejsza jest odpowiednia diagnostyka. Ogólnie znane i zarazem podstawowe metody obrazowania układu moczowo–płciowego to radiografa (RTG), ultrasonografa (USG), tomografa komputerowa (TK), urografa oraz badania za pomocą rezonansu magnetycznego (MRi).

Philips prezentuje nowości w swojej ofercie

Na kongresie RSNA, który odbył się po koniec 2010 roku Philips zaprezentował nową linię rezonansów magnetycznych pod nazwą Ingenia oraz tomograf komputerowy Ingenuity.