Słowo od wydawcy:

 Urszula Blichowska

Drodzy Czytelnicy,

czy wiecie skąd się wzięła chirurgia plastyczna w Polsce? Już w okresie Polski Międzywojennej, w 1929 roku w gazecie „Dobry wieczór” ukazał się tekst o „Sposobie na krzywe nogi”, z czym często borykają się kobiety. Pozwolę sobie przytoczyć fragment:
„Gdy kobieta chce się podobać nie istnieją dla niej żadne przeszkody. (...) Oto przed paru dniami w jednej z warszawskich lecznic prywatnych zjawiła się młoda, 26-letnia niewiasta, pracownica firmy „Singer”, która wyraziła pragnienie poddania się operacji... wyprostowania nóg, z natury nieco krzywych. (...) Operacja odbyła się. Początkowo usiłowano przepiłować obie nogi, z chwilą jednak, kiedy to z pewnych powodów okazało się niemożliwe, musiano kości połamać, po czym zestawiono je odpowiednio, no i resztę... pozostawiono czasowi. Ładnych kilka miesięcy przeleżeć będzie musiała nieruchomo niezwykła pacjentka w zakładzie doktora S., zanim powróci do normalnego stanu, a co najgorsze, nie ma żadnej gwarancji, czy ta okropna operacja przyniesie w końcu tak upragniony przez nią skutek. A więc początek zrobiony. Maluczko, a będziemy świadkami powstawania specjalnych instytutów, „chirurgii upiększającej”".

Po tylu latach, nic się nie zmieniło, nadal wszyscy marzymy o byciu pięknym, a ciągły rozwój technologii w medycynie estetycznej pozwala na ich spełnianie. Zatem zapraszam Was wszystkich do przeczytania krótkiej relacji z corocznego spotkania użytkowników systemów Alma Lasers oraz FotoFinder, którą w tym roku uświetnili swoimi wykładami eksperci z medycyny estetycznej Piotr Sznelewski, Grażyna Kamińska-Winciorek oraz Małgorzata Gaworczyk. Dodatkowo w dziale dermatologii zapoznacie się z trendami w deramtoskopii oraz jak skutecznie likwidować popękane naczynka. W dziale okulistyki dr Agnieszka Bielińska przybliża nam różne aspekty dotyczące przeszczepiania rogówki. Nowości nie zabraknie i tutaj, będzie można przeczytać o nowej technologii wprowadzonej przez firmę Optos o szerokokątnym obrazowaniu siatkówki, a także o nowym bezkonkurencyjnym błękicie trypanu firmy Arcad. W diagnostyce obrazowej i urologii będziecie mogli zapoznać się z kolejnymi urządzeniami firmy Siemens Healthcare. W dziale kultura i nauka Krzysztof Piasecki oraz Leszek Mazan z pewnością rozbawią każdego czytelnika, a w wakacyjne dni, krzyżówka umili Wam czas. Na koniec, jak zawsze, znajdziecie aktualny harmonogram szkoleń. To tylko część artykułów, z którymi będziecie mogli się zapoznać w tym numerze, dlatego gorąco zachęcam do lektury.

Urszula Wszołek

Urszula Blichowska
Redaktor naczelny