Artykuły w CX News nr 1/43/2013:

Daytona - dopasowana do twoich potrzeb

Autor: Dariusz Łagan

Kategoria: Okulistyka

Technologia optomap od samego początku jej istnienia wzbudziła zachwyt użytkowników. Możliwość wykonywania szerokokątnych zdjęć dna oka, w zakresie aż 2000, stworzyła nowe spojrzenie na diagnostykę zmian zlokalizowanych na peryferiach siatkówki. Geneza wspaniałego wynalazku, jakim jest system obrazowania optomap, ma smutny początek. W roku 1990 pięcioletni Leif, syn Douglasa Andersona (założyciela Optos’a) stracił wzrok w jednym oku z powodu zbyt późnego wykrycia odwarstwienia. Stało się tak mimo regularnie przeprowadzanych badań wzroku. Konwencjonalne testy były uciążliwe, szczególnie dla małego dziecka. Ideą zbudowania nowego urządzenia było znalezienie sposobu ułatwienia badań siatkówki oraz zmniejszenie skali problemu utraty wzroku, spowodowanego zbyt późnym wykryciem chorób.

Katena na sali operacyjnej - trudne przypadki mikrochirurgiczne

Autor: Ewelina Pałkiewicz

Kategoria: Okulistyka

Mała źrenica pacjenta podczas operacji zaćmy jest dużym utrudnieniem mogącym prowadzić do nierównej i zbyt małej kapsuloreksji oraz do zniszczenia tęczówki. Firma Katena wychodząc naprzeciw oczekiwaniom chirurgów, proponuje narzędzia niezbędne w takich przypadkach.

Okuliści dla Afryki - odsłona pierwsza

Autor: dr Iwona Filipecka

Kategoria: Okulistyka

Okuliści dla Afryki, to spontaniczna akcja zorganizowana z potrzebyserca i odrobiny rozumu. Gdyby było go więcej, pewnie nigdy nie doszłaby do skutku. W czerwcu 2012 roku po 5 min. rozmowy z organizatorem akcji „Dentysta w Afryce” doktorem Konradem Rylskim zadałam pytanie: Nie potrzebujecie okulisty? A potem się zaczęło. Po rozmowach z misjonarkami w Kamerunie okazało się, że potrzeby są ogromne. Zaproponowałam Agnieszce Lembowicz, optometrystce z prowadzonej przeze mnie Kliniki Okulus, aby pojechała ze mną. Razem zrobimy więcej. Sama nie przebadałabym 1700 dzieci i ponad 100 dorosłych w 6 misjach w niecałe trzy tygodnie. Pomysł był taki, że jedziemy na polskie misje we wschodniej, najbiedniejszej części Kamerunu.

Soczewka PodEye - hydrofobowa rewolucja

Autor: Agnieszka Gawin

Kategoria: Okulistyka

Szeroka oferta soczewek dostępnych w portfolio naszej firmy, skupiała się dotychczas na modelach wykonanych z trzech materiałów: akrylu hydrofilnego, silikonu oraz PMMA. Jednak oferta w tej konfiguracji nie zaspokajała potrzeb wszystkich chirurgów. Nie mieliśmy popularnych na naszym rynku soczewek z akrylu hydrofobowego. Szukając firmy, która mogłaby wypełnić lukę w naszym asortymencie, postanowiliśmy w 2010 roku rozpocząć współpracę z belgijskim producentem soczewek wewnątrzgałkowych, firmą PhysIOL.

Soczewki do zadań specjalnych

Krótka charakterystyka soczewek oferowanych przez firmę Volk

Sztuczna tęczówka - pierwsza implantacja w Polsce

W dniu 12 stycznia 2013 roku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie, dzięki staraniom pana prof. Tomasza Żarnowskiego (kier. Kliniki Diagnostyki i Mikrochirurgii Jaskry) oraz pana dr Dariusza Haszcza (Klinika Okulistyki Ogólnej, kier. prof. Robert Rejdak), miałam przyjemność asystować przy pierwszej w Polsce implantacji sztucznej tęczówki firmy Dr. Schmidt Intraocularlinsen.

ClearLift - laserowy lifting w 5 minut!

Autor: Marta Klimek

Kategoria: Dermatologia

W numerze 4/42/2012 mieliście już Państwo okazję zapoznać się z niektórymi możliwościami nowej głowicy laserowej, Q-Switch Pixel, dostępnej z systemem Harmony XL. Tym razem chciałabym przybliżyć zabieg ClearLift, o który warto wzbogacić ofertę swojego gabinetu.

Dermatoskopia w Polsce - wywiad z profesor Lidią Rudnicką

Dermoskopia i trichoskopia stają się coraz popularniejszymi badaniami w Polsce. Jakie warunki powinny być spełnione aby dobrze wykonać badanie? W jaki sprzęt powinien być wyposażony gabinet dermatologiczny? I wreszcie jakie są zalety wideodermoskopów? Na te i inne pytania odpowiada prof. Lidia Rudnicka, kierownik Klinikii Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie.

Przełom w diagnostyce czerniaka - VivaScope 1500 - biopsja in vivo

Autor: Ewa Rzegocka

Kategoria: Dermatologia

Tradycyjne metody obrazowania skóry to w większości inwazyjne, czasochłonne procedury diagnostyczne. Skaningowy mikroskop konfokalny oferowany przez firmę Mavig pozwala w innowacyjny sposób zobrazować struktury skóry, krok po kroku, z mikroskopową dokładnością. Mikroskopia konfokalna znajduje zastosowanie w wielu obszarach badawczych, tj. diagnostyka raka skóry, chorób zapalnych skóry, a także w przemyśle kosmetycznym.

Chrońmy nasze oczy - to nasz najważniejszy zmysł

Zabiegi interwencyjne z wykorzystaniem fluoroskopii są szeroko stosowane zarówno w Europie jak i Stanach Zjednoczonych. Liczba tego typu procedur wzrastała regularnie w ciągu ostatnich 20 lat. Fluoroskopia wiąże się z wieloma korzyściami dla pacjenta, jednak to o czym jeszcze część lekarzy zapomina to fakt, iż łączy się jednocześnie z generowaniem promieniowania rentgenowskiego. Jest to szczególnie dotkliwe właśnie w przypadku lekarzy, którzy ze względu na charakterystykę swojej pracy są narażeni na promieniowanie w znacznie większym stopniu niż pacjent. Dlatego bardzo istotne jest jak największe obniżenie dawki promieniowania pochłanianej przez operatora. Efekt ten można uzyskać dzięki zastosowaniu odpowiednich tarcz i ekranów ochronnych oraz akcesoriów ochrony osobistej. Do tej ostatniej grupy można zaliczyć takie elementy jak osłony tarczycy, fartuchy, okulary i rękawice ochronne.