Artykuły w CX News nr 1/43/2013:

ZMIANY, ZMIANY, ZMIANY ... - w ofercie firmy Siemens

Rok 2013 dla każdego wydaje się tajemniczy - dla jednych przez „pechową” 13 w dacie, dla innych bo nie ma go w kalendarzu Inków, a dla mieszkańców dalekiego wschodu będący Rokiem Węża wielką niewiadomą z szeregiem przepowiedni o niepewnej przyszłości. W przypadku polskiej medycyny nie potrzebujemy mędrców, którzy by nam wróżyli jutro ze znakiem zapytania – my mamy NFZ. Jednak właśnie na ten rok, inżynierowie z Erlangen przygotowali szereg zmian w ofercie aparatów rentgenowskich.

Thermaspec do termoterapii BPH - doświadczenia w pracy

Autor: Albert Gugała

Kategoria: Urologia

Benign prostatic hyperplasia, czyli BPH – łagodny rozrost gruczołu krokowego to najczęstszy problem urologiczny z którym mężczyźni zgłaszają się do poradni urologicznej szukając pomocy. Obecnie dysponujemy szerokim wachlarzem terapeutycznym, zmniejszającym objawy dolegliwości dolnych dróg moczowych - LUTS (low urinary tract symptoms). Począwszy od obserwacji, poprzez leczenie farmakologiczne (alfa-blokery, finasteryd, dutasteryd, leki antycholinergiczne, inhibitory PDE5 itd.), leczenie zabiegowe, małoinwazyjne, operacje endoskopowe i klasyczną chirurgię.

Consultronix idzie w świat! produkcja lokalna - dystrybucja globalna

Autor: Piotr Barański

Kategoria: Produkcja

Mijają cztery lata od momentu kiedy objąłem stery nad działem produkcyjnym firmy Consultronix. Dla tych z Państwa, którzy nie wiedzą, informuję, że nasza firma produkuje stoliki okulistyczne „na miarę”. Początki jak zawsze były ciężkie, ale wraz ze wsparciem kolegów i koleżanek z zespołu powiem szczerze: osiągnęliśmy międzynarodowy sukces!!!

Naładuj swoje akumulatory

Autor: Szymon Jurdziak

Kategoria: Serwis

Proszę sobie wyobrazić sytuację, że Panowie Volt, Edison i Tesla zmarnowali swoje talenty. Wszystkie urządzenia w Państwa Szpitalach i Klinikach mogłyby wtedy wziąć udział w reklamie pewnego koncernu samochodowego. Zaraz po ich uruchomieniu pojawiłyby się kłęby dymu i charakterystyczny warkot (oczywiście jeśli Panowie Diesel i Benz nie poszliby w ślady wspomnianych wcześniej). Na szczęście w XXI wieku korzystamy ze zdobyczy techniki Wielkich Wynalazców, dzięki czemu nie tylko nie wdychamy tak wiele spalin, ale i urządzenia, przez nas wykorzystywane, stały się mobilne. Zawdzięczamy to w dużej mierze bateriom oraz akumulatorom. Zwłaszcza te ostatnie są przyszłością,mimo że w telewizji co chwilę zadają temu kłam biegające różowe króliki.

Errata

Kiedy napisałem ten tytuł zdałem sobie sprawę, że dawno nie widziałem erraty i może ona już nie występuje. Jeśli tak, to młodsi ode mnie (o co w końcu nie tak trudno) mogą w ogóle nie wiedzieć o co chodzi. Wyjaśniam więc: w czasach kiedy czytało się książki często na stronie tytułowej była przyklejona karteczka zatytułowana „errata”. Zawierała ona wykaz błędów, najczęściej wykrytych podczas druku, które występowały w książce. Było napisane, na przykład, tak: „na stronie 21 wiersz 12 jest: „kochał” winno być: ”nie kochał”. Teraz natykamy się na komunikat „Error!” w komputerze i to jest dziecko erraty. Przechodzę do meritum.

Jak bardzo podróże kształcą

Jak bardzo podróże kształcą przekonałem się będąc na Kubie. Moja wiedza o Kubie brała się z propagandy najpierw komunistycznej, a potem antykomunistycznej: zły komunista Fidel, dramatyczna sytuacja gospodarcza kraju, represje wobec licznej opozycji i generalnie bieda i dziadostwo.

O tym, jak niebyt byt ukształtował

Czy zastanawialiście się ile drzew jest marnowanych na wypracowania w rodzaju Jak samolot zmienił świat? Po co pisać o rzeczach oczywistych? Czyżby lakoniczne: „Koń - jaki jest, każdy widzi” wiktoriańskich encyklopedystów miało być łabędzim śpiewem epoki rozumu? Dlatego postanowiłem pochylić się nad dziejową rolą wynalazków jeszcze niedokonanych. Tak, tak, wiem! Powiecie, że to czysta mniemanologia...
A może jednak...

Tak weszlismy w drugie ćwierćwiecze!

Fotografie z 25 lecia Firmy Consultronix

Uznać swą niezdolność

Szerokim echem w światowej opinii publicznej odbiła się wiadomość o rezygnacji papieża Benedykta XVI z posługi biskupa Rzymu z którą związana jest nierozłącznie najwyższa władza w Kościele katolickim. W dziejach Kościoła zdarzało się to kilkakrotnie, ale na ogół były to rezygnacje wymuszone przez władzę świecką. Jak dotąd dwóch papieży zrzekło się urzędu z własnej woli, pap. Celestyn V w 1294 r. i pap. Grzegorz XII w 1415 r. Obydwie były podyktowane dobrem Kościoła. Celestyn, wiekowy pustelnik szybko zauważył, że nie podoła zadaniu, Grzegorz ustąpił, by ratować jedność wspólnoty w obliczu schizmy zachodniej i rysującej się ostro walki o władzę.

Wspomnienie

Teczka dokumentów mojego pradziadka. Zwykłe informacje o życiu urzędnika w imperium Franciszka Józefa, w drugiej połowie XIX wieku. Wśród papierów kartka, wyrwana z zeszytu i zapisana ołówkiem, ukazuje dramatyczne losy człowieka, których oficjalne papiery dokumentować nie mogły.