Słowo od wydawcy:

 Urszula Blichowska

Drodzy Czytelnicy,

czy wiecie, że w tym roku po raz pierwszy w Polsce wszczepiono sztuczną tęczówkę? Taki cud miał miejsce w Klinice Okulistycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Cud, bowiem w Europie, którą ciągle gonimy, takich zabiegów robi się około 50 rocznie. Relację z pierwszej implantacji sztucznej tęczówki w Polsce możecie przeczytać w niniejszym numerze. Pani dr n. med. Agnieszka Ćwiklińska w ciekawy i szczegółowy sposób opisuje przypadek z  lublińskiej sali operacyjnej, a także omawia po kolei etapy operacji.

Wspominam o tym nie bez powodu, a mianowicie, dostawcą wszczepionej tęczówki byliśmy my, czyli Consultronix. Dlatego z dumą i satysfakcją czytaliśmy artykuły, które ukazywały się w gazetach i wielu portalach internetowych. Niestety, brak refundacji takich operacji przez NFZ nie spowoduje nagłego wzrostu wszczepiania tęczówek w Polsce. Jednakże, miło mi Was poinformować, że kolejny zabieg wszczepiania sztucznej tęczówki odbędzie się już niedługo w Warszawie, na który czekamy z niecierpliwością.

Poza tym, polecam Wam artykuł o pierwszej dziecięcej sali hybrydowej w Europie, która powstanie w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, dzięki środkom z Fundacji Radia ZET. W okulistyce dr n. med. Iwona Filipecka opisuje akcję „Okuliści dla Afryki”, której sama była pomysłodawcą.

W dziale dermatologii zapraszam do przeczytania wywiadu z panią prof. dr hab. n. med. Lidią Rudnic-ką na temat dermoskopii w Polsce. Dalej w diagnostyce obrazowej możecie się zapoznać ze zmianami w ofercie firmy Siemens. W urologii dr Albert Gugała dzieli się swoimi doświadczeniami w pracy z aparatem Thermaspec. Serwis tym razem radzi nam jak skutecznie ładować akumulatory, by dłużej żyć.

Na końcu, znajduje się fotorelacja z obchodów 25-lecia istnienia naszej firmy Consultronix.

Życzę miłej lektury

Urszula Blichowska
Redaktor naczelny