Artykuły w CX News nr 2/44/2013:

Siemens przedstawia nowy model całkowitego kosztu posiadania Total Cost of Ownership – TCO

Kategoria: Finanse

Według najnowszej publikacji Siemens Financial Services (SFS) koncepcja całkowitego kosztu posiadania TCO, okre­ślającego całkowity koszt wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności, łącznie z kosztami ich pozyska­nia, użytkowania, utrzymania, szkoleń itd., ewoluuje. Coraz większa liczba menedżerów ds. finansów zaczyna uwzględ­niać w modelu TCO, dwa dodatkowe czynniki: kwestie zwią­zane z kosztem pieniądza w czasie oraz problem tak zwa­nego „zamrożonego kapitału“ oraz oszczędności poprzez wprowadzanie energooszczędnych rozwiązań.  

Naturalny kwas hialuronowy – gwarancja niezawodności

Autor: Agnieszka Gawin

Kategoria: Okulistyka

Szwedzka firma Bohus BioTech - specjalizuje się w produkcji do­skonałych preparatów wiskoelastycznych. Wszystkie produkty powstały na bazie kwasu hialuronowego, pozyskiwanego meto­dą ekstrakcji z grzebieni kogucich. Wyróżnia je między innymi: idealna struktura molekularna, pozwalająca na osiągnięcie zna­komitych efektów ochrony komórek śródbłonka oraz zachowa­nie optymalnej głębokości komory przedniej podczas kapsulo­reksji. 

Pierwsza soczewka trzyogniskowa do widzenia bliskiego, pośredniego i dalekiego

Autor: Ewelina Pałkiewicz

Kategoria: Okulistyka

W szybko rozwijającej się mikrochirurgii okulistycznej, ciągle poszukiwane są przez lekarzy i pacjentów produkty zarówno innowacyjne jak i bezpieczne. Mówiąc o soczewkach wielo­ogniskowych na rynku spotykamy soczewki dwuogniskowe – dedykowane do widzenia tylko w odległościach: bliskich i da­lekich. Problemem jest fakt widzenia pośredniego zwłaszcza dla pacjentów czynnych zawodowo, czy aktywnych sportowo, dla których komfort ostrości we wszystkich dystansach jest nie­zbędny do prawidłowego funkcjonowania i cieszenia się pełnią życia. 

Przełom w leczeniu chorób plamki - czy kolejny lek anty VEGF?

W grudniu 2012 roku został w Europie zarejestrowany, do leczenia neowaskularnej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wie­kiem (AMD), nowy lek o nazwie aflibercept dostępny pod nazwą handlową Eylea (Bayer Healthcare, Berlin, Niemcy). Rodzi się py­tanie, czy jest to kolejny na rynku preparat przeciwciał monoklo­nalnych, których działanie, wady i zalety są dobrze znane, czy też zupełnie nowa substancja pozwalająca w sposób znaczący zmienić istniejące schematy leczenia. 

Rekonstrukcja przedniego odcinka oka z wykorzystaniem sztucznej tęczówki

Do niedawna w wielu przypadkach po urazach oczu, nieroz­wiązywalnym problemem było pogorszenie jakości widzenia wynikające z braku tęczówki oraz związany z tym faktem de­fekt kosmetyczny. Obecnie dzięki nowoczesnym narzędziom chirurgicznym oraz stałemu rozwijaniu technik mikrochirur­gicznych, możliwa staje się poprawa wyników leczenia za­równo w sensie efektu funkcjonalnego jak i kosmetycznego. Tęczówka pełni funkcję przesłony regulującej ilość światła przechodzącego do wnętrza gałki ocznej oraz „bariery” od­dzielającej przedni i tylny odcinek oka. Poza tym, pełni rolę estetyczną, nadając niepowtarzalny wygląd oka każdej osobie. 

Kupując wideodermoskop na co zwrócić uwagę…

Zakup systemu obrazowania znamion, zwanego potocznie wideodermatoskopem, wiąże się z wieloma pytaniami oraz wątpliwościami. Dlaczego ceny aparatów dostępnych na rynku są tak zróżnicowane, z czego wynika cena? Na co zwrócić uwagę kupując wideodermatoskop i czym właściwie różnią się od siebie poszczególne systemy? Te i wiele innych pytań pojawiają się w momencie podjęcia decyzji o zakupie profesjonalnego sprzętu. Poniżej postaram się udzielić Państwu kilka podstawowych porad.

Laser CO2 – alternatywa dla tradycyjnej chirurgii powiek

W mojej praktyce okulistycznej często spotykam się z patologicz-nymi zmianami powiek, wymagającymi usunięcia ze względu na wskazania lekarskie. Należą do nich kępki żółte, torbiele, włók-niaki, zmiany brodawkowate, łagodne zmiany barwnikowe oraz guzki nowotworowe. Większość z nich można usunąć laserem chirurgicznym CO2 o długości fali 10 600 nm. Stanowi on dosko-nałą alternatywę dla tradycyjnego leczenia chirurgicznego. Pierw-sze zastosowanie tego typu lasera do cięcia tkanek miało miejsce w latach 60. ubiegłego wieku. Jest to metoda dobrze poznana, ale i stale udoskonalana, co czyni ten sprzęt coraz efektywniejszym oraz sprawniejszym.