Słowo od wydawcy:

 Urszula Blichowska

W tym numerze szczególnie polecam artykuł o rekonstrukcji przedniego odcinka oka z wykorzystaniem sztucznej tęczówki, autorstwa wyśmienitych specjalistów w tej dziedzinie, prof. Marka Rękasa, oraz doktorów Michała Patyk i Dominika Bronickiego. Jest to już druga operacja wszczepienia sztucznej tęczówki, przeprowadzona w Polsce i miejmy nadzieję, że niedługo takie zabiegi będą u nas w standardzie. Poza tym w dziale okulistyki prezentujemy zupełnie nową, jedyną na rynku trzyogniskową soczewkę wewnątrzgałkową do widzenia bliskiego, pośredniego i dalekiego.

Zapraszam również do przeczytania bardzo ciekawego artykułu, będącego drugą odsłoną z akcji Okuliści dla Afryki dr Iwony Filipeckiej. W dziale dermatologii dr Halina Bręborowicz zapozna nas z alternatywą dla tradycyjnej chirurgii powiek. A następnie
doktorzy Sylwia Malinowska i Robert Mlosek udowodnią skuteczność lasera iPixel poprzez badania ultrasonografem wysokich częstotliwości.

Radzimy również na co należy zwrócić uwagę przy zakupie wideodermoskopu. Natomiast w diagnostyce obrazowej przedstawiamy nietypowe, bo kwiatowe zdjęcia rentgenowskie oraz zaprezentujemy najnowszy cyfrowy aparat rtg z ramieniem C firmy Siemens. Tym razem w urologii możecie przeczytać o kasecie Vela QI, który idealnie sprawdza się również w nieurologicznych zastosowaniach. W dziale kultura i nauka, jak zwykle można liczyć na Krzysztofa Piaseckiego i poćwiczyć umysł rozwiązując krzyżówkę. Na końcu tradycyjnie znajdziecie aktualny harmonogram szkoleń.

Urszula Blichowska
Redaktor naczelny