Wymiana przestarzałego sprzętu do obrazowania diagnostycznego w polskich placówkach opieki zdrowotnej w latach 2013–2015 będzie kosztować blisko 430 mln złotych. Podmioty świadczące usługi zdrowotne muszą wypracować racjonalne finansowo strategie wymiany starego sprzętu na nowy.
Jadąc do Kamerunu miałam wyobrażenie, że misja to kościół i katecheza. Jakże błędne to było myślenie, przekonałam się szybko. Siostry i księża to dla mnie istoty z innej planety. Twardzi, silni ludzie o wielkich sercach i pełni poświęcenia dla tych ludzi, dla tej ziemi. Niosą nie tylko wiarę. Zajmują się opieką medyczną, dają edukację, pokazują jak można zmieniać życie na lepsze nawet w tak trudnych warunkach. Poświęcają swoje życie i zdrowie, gdy trzeba pomagać innym. Podziwiam ich bardzo, my tu jesteśmy na chwilę. Oni na lata albo całe życie. Niektórzy są już ponad 20 lat, a Ksiądz Senior Stanisław Stanisławek jest w Afryce od 1974 roku, a od 1987 w Kamerunie.
Urządzenie OPTOS 200Tx jest pierwszym aparatem umożliwiającym ultra-szerokokątne obrazowanie siatkówki. Technika szerokokątnego obrazowania siatkówki wspiera starania okulistów w zakresie diagnozowania, analizowania, dokumentowania i monitorowania chorób oczu ze względu na możliwość wykrywania zmian, które pojawiają się w obwodowych częściach siatkówki, a mogą pozostać niezauważone przy użyciu tradycyjnych technik badawczych.
Aspira-aA niemieckiej firmy HumanOptics, to soczewka wewnątrzgałkowa, której nie trzeba przedstawiać, gdyż od lat cieszy się Państwa uznaniem i zaufaniem. Niemiecka dokładność i rzetelność w procesie produkcji, a także użycie doskonałego materiału akrylowego zaowocowały tym, że soczewka Aspira-aA jest dziś standardem w procesie implantacji.
Okulistyka pediatryczna, choć nie jest wyodrębnioną ustawowo specjalnością medyczną, wymaga od lekarza okulisty zajmującego się tym działem medycyny, specjalnych, dodatkowych umiejętności. Wiążą się one z odmiennościami rozwijającego się oka dziecięcego w porównaniu z okiem osoby dorosłej i koniecznością oceny tego stanu, a także specyfiką chorób narządu wzroku stwierdzanych u najmłodszych pacjentów, które nie występują w wieku dojrzałym.
Soczewki posiadają opatentowaną podwójnie asferyczną konstrukcję, która zapewnia szerokie pole obrazowania przy użyciu pośredniej metody badania. Szkło o niskiej dyspersji dostarcza większą rozdzielczość obrazu, a zmniejszona średnica pierścienia
i odległość robocza ułatwiają manipulację soczewką.
W imieniu komitetu naukowego VII Ogólnopolskiej Konferencji Edukacyjnej „Andrzejki Dermatologiczne 2013”, organizatora – Wydawnictwa Czelej oraz firmy Consultronix chciałbym zaprosić Państwa na wykład naszego gościa z Włoch – dr Giovanni Pellacaniego, profesora dermatologii w Klinice Dermatologii Uniwersytetu w Modenie i Prowincji Reggio Emilia.
Czy mogą sobie Państwo wyobrazić emocje jakie towarzyszyły Galileuszowi, gdy pierwszy raz oglądał gwiazdy w obiektywie lunety? Albo George’owi Eastman’owi gdy uwiecznił postrzegany obraz na kliszy Kodaka. A teraz proszę sobie wyobrazić lekarza, który bezinwazyjnie otrzymuje wysokiej rozdzielczości zdjęcia skóry, na poziomie komórkowym, wykorzystując technologię laserową. Tak szczegółowe obrazowanie skóry pozwala zwiększyć dokładność diagnozy nowotworu skóry, w którym ocena wizualna jest najważniejszym czynnikiem decyzyjnym. Ze względu na fakt, że czerniak w zaawansowanych stadiach jest nadal nieuleczalny, wczesne wykrycie jest najlepszą metodą do zmniejszenia śmiertelności. Dzięki połączeniu dermoskopii oraz mikroskopii konfokalnej, możliwe jest postawienie wczesnej diagnozy raka skóry oraz zmniejszenie ilości zbędnych zabiegów chirurgicznych. Dodatkowo, skojarzenie tych dwóch nieinwazyjnych metod diagnostycznych pomaga chirurgom i patologom precyzyjnie określić margines i lokalizację zmiany. Mikroskopia konfokalna staje się mostem pomiędzy badaniami dermoskopowymi a histologią i świadczy o najwyższym poziomie opieki nad pacjentami.
Firma FotoFinder, niemiecki producent wysokiej klasy wideodermoskopów, wprowadziła w ostatnim czasie do swojej oferty wiele nowości. Część z nich to poprawione wersje obecnie dostępnych systemów, a pozostałe to zupełnie nowe urządzenia.
Wzorzec siateczkowaty jest najczęstszym wzorcem zmian melanocytowych. Swoją nazwę zawdzięcza wyglądowi przypominającemu siateczkę. Najczęściej stwierdzany jest w łagodnych przypadkach nabytych znamion melanocytowych, jak również w brodawkach łojotokowych, plamie soczewicowatej, włókniaku twardym oraz uprzednio opisywanej dodatkowej brodawce sutkowej.