Słowo od wydawcy:

 Urszula Blichowska
Drodzy Czytelnicy,

oddaję w Wasze ręce kolejny, numer naszego Magazynu Medycznego CX News. Jak w każdym numerze, staraliśmy się, aby artykuły były nie tylko ciekawe i interesujące, ale również na wysokim poziomie pod względem merytorycznym. Zawsze dokładaliśmy wszelkich starań, aby informować Was o najnowszych technologiach i rozwiązaniach w medycynie. Nie inaczej jest i tym razem. Dlatego, też chcę zwrócić Waszą uwagę, że w ostatnim czasie coraz głośniej robi się wokół stawki VAT na wyroby medyczne. Obecnie w Polsce obowiązuje obniżona stawka w wysokości 8%. Konieczność wprowadzenia podwyżki wynika z regulacji podatku VAT w Unii Europejskiej, który ma zostać ujednolicony. A państwa członkowskie są zobowiązane do przestrzegania przepisów w tym właśnie zakresie. Niestety, Polska nie uzyskała zgody od Komisji na pozostawienie podatku VAT na obecnym poziomie 8%, gdyż zdaniem Komisji Europejskiej brak jest możliwości stosowania obniżonej stawki podatku VAT do pewnych kategorii towarów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług jako „Towary związane z ochroną zdrowia”, ponieważ nie można ich zakwalifikować do żadnej z pozycji znajdujących się w załączniku III do dyrektywy 2006/112/WE.
 
W związku z powyższym, wzrost stawki VAT z 8%, aż do 23% na wyroby medyczne wisi w powietrzu i jest bardzo prawdopodobne. Warto więc zastanowić się, czego brakuje w Waszych gabinetach, placówkach i szpitalach i zakupić brakujący sprzęt zanim klamka o podwyżce do 23% zapadnie? Jako dystrybutor sprzętu medycznego, jesteśmy gotowi dostarczyć Wam sprzęt którego potrzebujecie, jeszcze w tym roku. Zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą na stronie www.consultronix.pl.

Tymczasem, usiądźcie wygodnie w fotelu i zagłębcie się w lekturze. Mam nadzieję, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie.

Urszula Blichowska
Redaktor naczelny