Artykuły w CX News nr 4/46/2013:
700% normy, czyli jak w wygodny i bezpieczny sposób zwiększyć wydajność pracy
Autor: Dariusz Łagan
Kategoria: Okulistyka
Współczesny nacisk na tempo i efektywne wykorzystanie czasu pracy przyprawia lekarzy o ból głowy. Największym dylematem jest zachowanie najwyższego standardu wykonywanych świadczeń, w obliczu coraz bardziej złożonych procedur i ograniczonego czasu. Szukamy coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań jednocześnie dbając o równowagę budżetu.
Chirurgia witreoretinalna 23G - specjalistyczne narzędzia
Autor: Ewelina Pałkiewicz
Kategoria: Okulistyka
Firma Katena, od lat znany i ceniony na rynku producent narzędzi mikrochirurgicznych wzbogaciła swoją ofertę o nową linię wielorazowych narzędzi do chirurgii witreoretinalnej 23G.
Doświadczenia z sali operacyjnej z soczewkami HumanOptics
Autor: lek. Leszek Joński
Kategoria: Okulistyka
Na platformie Aspiry, firma HumanOptics stworzyła soczewkę dyfrakcyjno-refrakcyjną Diffractiva -aA, która umożliwia pacjentom widzenie w pełnym spektrum, dając im pełną gwarancję niezależności od okularów. Istotą działania tych soczewek jest ich budowa, na którą składa się 9 pierścieni dyfrakcyjnych w części centralnej soczewki oraz powierzchnia refrakcyjna na jej peryferiach
Oleje i gazy firmy Arcad Ophta - doskonałe preparaty do zabiegów witreoretinalnych
Autor: Olga Sarnecka
Kategoria: Okulistyka
Francuska firma Arcad Ophta posiada w swojej ofercie gamę preparatów, stosowanych w zabiegach okulistycznych. Oferowane produkty powstały przy współpracy z lekarzami okulistami, których doświadczenie i wiedza pomogły osiągnąć najwyższą jakość produkowanych preparatów.
Majstersztyk w praktyce
Autor: Kathrin Niemela
Kategoria: Dermatologia
Wzięłam do ręki długopis firmy Montblanc by dokładniej mu się przyjrzeć. Co zobaczyłam? Zamiast „Meisterstück” był napis „Meisterstuck”. Pomyślałam, że za tak niską cenę (bo to w przeliczeniu tylko 3 euro) nie będę zwracać uwagi na taką błahostkę jak brak umlautu nad literą. Wypróbowałam go. Nagle na stronach mojego przewodnika dostrzegłam duże, niebieskie kleksy.
Mikroskop konfokalny - kliniczne zastosowanie
Autor: Alexander Witkowski
Kategoria: Dermatologia
Mikroskopia konfokalna umożliwia obserwację skóry w rozdzielczości zbliżonej do histologicznej, pozwalając użytkownikowi wypełnić lukę między oceną kliniczną / dermoskopową, a histopatologiczną. Prawidłowe wykorzystanie tej technologii pozwala na znaczny spadek przypadków usuwania zmian niezłośliwych u pacjentów, i co ważniejsze – na wczesną diagnozę czerniaka.
Rak podstawnokomórkowy - bosal cell carcinoma
Autor: dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek
Kategoria: Dermatologia
Rak podstawnokomórkowy (BCC) należy w chwili obecnej do najczęstszych nowotworów złośliwych u ludzi. Zazwyczaj dotyczy osób powyżej 60 roku życia, jednak średnia wieku gwałtownie obniżyła się i nowotwór ten coraz częściej pojawia się u osób w wieku poniżej 50 roku życia.
Szczegółowa analiza z Trichoscale
Autor: Ewa Rzegocka
Kategoria: Dermatologia
Firma FotoFinder wprowadziła na rynek najnowsze oprogramowanie Trichoscale stworzone i przeznaczone do skutecznej analizy włosów. Zastosowano liczne nowe funkcje podnoszące poziom precyzji w ocenie włosa, które w znaczący sposób odróżniają go od programów obecnie dostępnych na rynku.
Czy musi ważyć.. - skuteczna ochrona przeciw promieniowaniu X?
Autor: Przemysław Piątek
Kategoria: Diagnostyka obrazowa
Na rynku coraz większą popularnością cieszą się tak zwane fartuchy „ultralekkie”, wykonane z materiałów nie zawierających ołowiu. Trudno się dziwić lekarzom wybierającym takie rozwiązanie – stanie podczas zabiegu w ciężkich fartuchach czasami nawet i po kilka godzin to prawdziwa męczarnia. Czy ich pojawienie się wieszczy koniec fartuchów ołowiowych i kompozytowych zawierających ołów? Czy zostaną one wyparte przez ”nowocześniejsze” rozwiązania -podobnie jak silniki gaźnikowe zastąpione przez te z wtryskiem? Przyjrzyjmy się kilku faktom.
Czy nadszedł już czas? - badania przesiewowe w kierunku raka płuca
Autor: dr n. med. Piotr Grzanka
Kategoria: Diagnostyka obrazowa
Rak płuca jest najczęstszą nowotworową przyczyną zgonów. Szansę na skuteczne, chirurgiczne leczenie mają niemal wyłącznie chorzy, u których wykryto zmianę we wczesnym stadium (T-1).
Od wielu lat trwają badania nad różnymi sposobami wczesnego wykrywania raka płuca. Obecnie jedyną efektywną metodą jest niskodawkowa tomografia komputerowa – TK (low-dose computed tomography; LDCT).