Artykuły w CX News nr 4/46/2013:

700% normy, czyli jak w wygodny i bezpieczny sposób zwiększyć wydajność pracy

Autor: Dariusz Łagan

Kategoria: Okulistyka

Współczesny nacisk na tempo i efektywne wykorzystanie czasu pracy przyprawia lekarzy o ból głowy. Największym dylematem jest zachowanie najwyższego standardu wykonywanych świadczeń, w obliczu coraz bardziej złożonych procedur i ograniczonego czasu. Szukamy coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań jednocześnie dbając o równowagę budżetu.

Chirurgia witreoretinalna 23G - specjalistyczne narzędzia

Autor: Ewelina Pałkiewicz

Kategoria: Okulistyka

Firma Katena, od lat znany i ceniony na rynku producent narzę­dzi mikrochirurgicznych wzbogaciła swoją ofertę o nową linię wielorazowych narzędzi do chirurgii witreoretinalnej 23G.

Doświadczenia z sali operacyjnej z soczewkami HumanOptics

Autor: lek. Leszek Joński

Kategoria: Okulistyka

Na platformie Aspiry, firma HumanOptics stworzyła soczewkę dyfrakcyjno-refrakcyjną Diffractiva -aA, która umożliwia pa­cjentom widzenie w pełnym spektrum, dając im pełną gwaran­cję niezależności od okularów. Istotą działania tych soczewek jest ich budowa, na którą składa się 9 pierścieni dyfrakcyjnych w części centralnej soczewki oraz powierzchnia refrakcyjna na jej peryferiach

Oleje i gazy firmy Arcad Ophta - doskonałe preparaty do zabiegów witreoretinalnych

Autor: Olga Sarnecka

Kategoria: Okulistyka

Francuska firma Arcad Ophta posiada w swojej ofercie gamę preparatów, stosowanych w zabiegach okulistycznych. Oferowa­ne produkty powstały przy współpracy z lekarzami okulistami, których doświadczenie i wiedza pomogły osiągnąć najwyższą jakość produkowanych preparatów.

Majstersztyk w praktyce

Autor: Kathrin Niemela

Kategoria: Dermatologia

Wzięłam do ręki długopis firmy Montblanc by dokładniej mu się przyjrzeć. Co zobaczyłam? Zamiast „Meisterstück” był napis „Meisterstuck”. Pomyślałam, że za tak niską cenę (bo to w przeliczeniu tylko 3 euro) nie będę zwracać uwagi na taką błahostkę jak brak umlautu nad literą. Wypróbowałam go. Nagle na stronach mo­jego przewodnika dostrzegłam duże, niebieskie kleksy.

Mikroskop konfokalny - kliniczne zastosowanie

Mikroskopia konfokalna umożliwia obserwację skóry w roz­dzielczości zbliżonej do histologicznej, pozwalając użytkow­nikowi wypełnić lukę między oceną kliniczną / dermosko­pową, a histopatologiczną. Prawidłowe wykorzystanie tej technologii pozwala na znaczny spadek przypadków usu­wania zmian niezłośliwych u pacjentów, i co ważniejsze – na wczesną diagnozę czerniaka.

Rak podstawnokomórkowy - bosal cell carcinoma

Rak podstawnokomórkowy (BCC) należy w chwili obecnej do najczęstszych nowotworów złośliwych u ludzi. Zazwyczaj dotyczy osób powyżej 60 roku życia, jednak średnia wieku gwałtownie obniżyła się i nowotwór ten coraz częściej poja­wia się u osób w wieku poniżej 50 roku życia.

Szczegółowa analiza z Trichoscale

Autor: Ewa Rzegocka

Kategoria: Dermatologia

Firma FotoFinder wprowadziła na rynek najnowsze oprogra­mowanie Trichoscale stworzone i przeznaczone do skutecznej analizy włosów. Zastosowano liczne nowe funkcje podnoszące poziom precyzji w ocenie włosa, które w znaczący sposób od­różniają go od programów obecnie dostępnych na rynku.

Czy musi ważyć.. - skuteczna ochrona przeciw promieniowaniu X?

Na rynku coraz większą popularnością cieszą się tak zwane fartuchy „ultralekkie”, wykonane z materiałów nie zawierają­cych ołowiu. Trudno się dziwić lekarzom wybierającym takie rozwiązanie – stanie podczas zabiegu w ciężkich fartuchach czasami nawet i po kilka godzin to prawdziwa męczarnia. Czy ich pojawienie się wieszczy koniec fartuchów ołowio­wych i kompozytowych zawierających ołów? Czy zostaną one wyparte przez ”nowocześniejsze” rozwiązania -podob­nie jak silniki gaźnikowe zastąpione przez te z wtryskiem? Przyjrzyjmy się kilku faktom.

Czy nadszedł już czas? - badania przesiewowe w kierunku raka płuca

Rak płuca jest najczęstszą nowotworową przyczyną zgonów. Szansę na skuteczne, chirurgiczne leczenie mają niemal wyłącznie chorzy, u których wykryto zmianę we wczesnym stadium (T-1).

Od wielu lat trwają badania nad różnymi sposobami wczesnego wykrywania raka płuca. Obecnie jedyną efektywną metodą jest ni­skodawkowa tomografia komputerowa – TK (low-dose computed tomography; LDCT).