Artykuły w CX News nr 3/49/2014:
Analiza zmian parametrów komory przedniej oka po fakoemulsyfikacji zaćmy
Autor: dr n. med. Kamilla Barchan-Kucia
Kategoria: Okulistyka
Dzięki uprzejmości dr n. med. Kamilli Barchan-Kuci mamy przyjemność przedstawić konspekt pracy doktorskiej pani doktor pod tytułem: „Analiza zmian parametrów komory przedniej oka po fakoemulsyfikacji zaćmy”, pisanej pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Tomasza Żarnowskiego. Autorka prowadziła badania zmiany głębokości komory przedniej po wszczepieniu wewnątrzgałkowych soczewek najpopularniejszych na polskim rynku. Badania te wykazały, że Aspira –aA niemieckiej marki Human Optics wyróżnia się od innych nie tylko wyjątkową jakością wykonania, ale również pozytywnym wpływem na wskaźniki biometryczne gałki ocznej. Komentarz prof. dr hab. n. med. Tomasza Żarnowskiego wyjaśnia wagę podjętego tematu badań (przyp. red.).
Diatermia w mikrochirurgii oka
Autor: Anna Migdał
Kategoria: Okulistyka
Wykonanie wielu skomplikowanych zabiegów możliwe jest jedynie dzięki zastosowaniu metod elektrochirurgii. Cięcie z wykorzystaniem prądu o wysokiej częstotliwości, jako swego rodzaju alternatywa dla tradycyjnego cięcia skalpelem, zapewnia odpowiednią widoczność operowanej okolicy, dzięki czemu zabieg trwa krócej, a pacjent odczuwa mniejsze dolegliwości pooperacyjne. Z tych właśnie powodów diatermia chirurgiczna zdobywa coraz większe grono zwolenników, co przyczynia się bezpośrednio do udoskonalania sprzętu oraz technik zabiegowych z wykorzystaniem prądów wielkich częstotliwości.
Plusoptix A12C czy mniej może znaczyć lepiej?
Autor: Kamil Środa
Kategoria: Okulistyka
Na polskim rynku debiutuje właśnie najświeższa wersja autorefraktometru pediatrycznego niemieckiej firmy Plusoptix. Nowy model, oznaczony sygnaturą A12C, wdał się w swoją starszą siostrę „Emily” (A09). Mowa więc o przesiewowym urządzeniu do obuocznego badania refrakcji u najmłodszych, czyli dzieci od 3 miesiąca życia.
Spotkanie użytkowników lasera Valon na nordyckim kongresie okulistycznym
Kategoria: Okulistyka
Pięć lat po pierwszej instalacji lasera wieloogniskowego Valon jego użytkownicy spotkali się 19 sierpnia 2014 w Sztokholmie, w przeddzień Nordyckiego Kongresu Okulistycznego (NOK). Celem zgrupowania była wymiana doświadczeń i spostrzeżeń związanych z tą nowatorską metodą fotokoagulacji.
Łuszczyca zwyczajna dermoskopia w wybranych dermatozach
Autor: dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek
Kategoria: Dermatologia
Łuszczyca zwyczajna (psoriasis vulgaris) cechuje się występowaniem charakterystycznego wzorca dermoskopowego. W ogniskach dominuje wzorzec naczyniowy, z obecnością licznych naczyń typu kropek, równomiernie rozmieszczonych w obrębie zmiany, z towarzyszącym złuszczaniem o charakterze białej łuski (ryc. 1). W wyprysku również pojawiają się naczynia typu kropek, ale są one rozmieszczone w skupiskach wybranych części ogniska oraz prawie zawsze towarzyszy im złuszczanie żółtawej łuski. W dermoskopowej diagnostyce różnicowej w porokeratozie, poza obszarem naczyń typu kropek wraz z nieregularnymi naczyniami linijnymi, stwierdza się obecną białawą szczelinę otaczającą całość obwodowo.
Refleksyjna mikroskopia konfokalna w diagnostyce chorób włosów
Autorzy: prof. dr hab. n. med. Anna Wojas-Pelc, lek. Katarzyna Podolec
Kategoria: Dermatologia
Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. reflectance confocal microscopy RCM) jest nieinwazyjną metodą oceny struktur naskórka oraz powierzchownych warstw skóry właściwej.
Wideodermatoskop w praktyce
Autorzy: dr n. med. Halina Przeniczna, lek. Mariusz Władyga
Kategoria: Dermatologia
Od czterech lat, w codziennej praktyce pacjentom ze zmianami skórnymi wykonujemy wideodermatoskopię przy użyciu aparatu firmy FotoFinder. Wyróżniliśmy kilka grup pacjentów, u których zastosowanie tego systemu jest szczególnie korzystne.
Mammomat Fusion niezwykły aparat w zwykłym budżecie
Autor: Paweł Katarzyński
Kategoria: Diagnostyka obrazowa
Na rynek trafił wreszcie przystępny cenowo aparat oferujący kompleksowe rozwiązania w badaniach przesiewowych i diagnostycznych. Mowa o Mammomat Fusion czyli nowym aparacie w gamie mammografów oferowanych przez firmę Siemens.
SEM skaningowy mikroskop elektronowy
Autorzy: prof. dr hab. n. med. Anetta Undas, Jakub Siudut, Michał Ząbczyk
Kategoria: Diagnostyka obrazowa
W naturze człowieka leży dążenie do poznania rzeczywistości. Pierwszym etapem było odkrywanie świata w skali makro, które pozostawiało jednak zbyt wiele niewiadomych. Dzięki wynalezieniu pierwszego mikroskopu pojawiła się szansa zauważenia tego, co niewidoczne dla ludzkiego oka. Miało to miejsce w XVI wieku, kiedy to bracia Janssen stworzyli prosty układ optyczny pozwalający na dziesięciokrotne powiększenie obserwowanego obiektu. To odkrycie zapoczątkowało trwający po dziś dzień rozwój mikroskopii.
ED1000 rozwiązanie wstydliwych problemów
Autor: Przemysław Piątek
Kategoria: Urologia
Prywatne kliniki, chcąc wzmocnić swoją konkurencyjność na rynku coraz częściej decydują się na dywersyfikację świadczonych usług oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Z tego właśnie powodu, wiele z nich wykazuje coraz większe zainteresowanie, dostępnym od niedawna na polskim rynku aparatem Madispec ED1000, skutecznym narzędziem do leczenia zaburzeń erekcji.