Laserowa korekcja refrakcji to najnowocześniejsza metoda korekcji krótkowzroczności, astygmatyzmu, nadwzroczności i złożonych wad wzroku, wykonywana na świecie od 1988 roku. Zabieg modeluje krzywiznę rogówki w taki sposób, aby zlikwidować całkowicie wadę wzroku. Szacuje się, że do tej pory przeprowadzono już ponad 12 milionów takich operacji na świecie. Zabiegowi laserowej korekcji wzroku poddają się przede wszystkim reprezentanci grup zawodowych, gdzie dobry wzrok bez użycia okularów jest wymogiem, tj. sportowcy, policjanci czy piloci, ale również osoby prowadzące aktywny tryb życia, czy po prostu chcące zrezygnować z noszenia okularów. Dynamiczny postęp technologiczny w tej dziedzinie dodatkowo sprzyja popularyzacji chirurgii refrakcyjnej.
Najstarsze doniesienie, dotyczące przemieszczenia soczewki, pochodzi z 1854r., kiedy to Albrecht Von Graefe opisał to zaburzenie i zwrócił uwagę na jego wrodzony charakter.
Jak co roku w sylwestrowy wieczór kończy się pewien etap, który będziemy wspominać bądź z nostalgią, bądź z łezką w oku, czy też z uśmiechem na twarzy. Otwieramy kolejny rozdział, którego karty przyjdzie nam zapisać.
Męty w ciele szklistym są bardzo częstym problemem z którym zgłaszają się pacjenci w różnym wieku do gabinetu okulistycznego. Do tej pory okuliści informowali pacjentów, że muszą z tym dyskomfortem żyć i zalecali podawanie kropli lub preparatów typu Vitroft lub Vitreo. Pacjenci byli także informowani o skutecznym, operacyjnym sposobie leczenia – witrektomii, która wiąże się jednak z dużym ryzykiem powikłań. Okuliści mieli także do dyspozycji trzeci sposób leczenia: witreolizę laserową. Do niedawna była to metoda mało popularna ze względu na małą skuteczność. Zabieg był jednocześnie trudny do wykonania, ponieważ był przeprowadzany przy użyciu laserów NdYAG przystosowanych głównie do odcinka przedniego oka.
Profesor zaprosił mnie do swojego niewielkiego gabinetu. Z jednej jego strony piętrzyły się dokumenty, z drugiej stało biurko, znad którego biły po oczach czarno – białe fotografie. – Porozmawiajmy o przeszłości – rzucił z uśmiechem. Spoza tego uśmiechu wyzierała serdeczność, inteligencja i dowcip. – Porozmawiajmy… – odparłam rozsiadając się wygodnie w fotelu.
Stolte Soft IOL Cutter firmy KATENA
U osób z niepełnosprawnością intelektualną znacznie częściej, niż u osób zdrowych występują liczne choroby narządu wzroku. Znaczny odsetek stanowią niewykryte, istniejące wady refrakcji, których zdiagnozowanie u tych pacjentów może być utrudnione, ze względu na ich szczególne wymagania i potrzeby.
W niniejszym artykule opisany został przypadek pacjenta badanego na Wydziale Dermatologii Uniwersytetu w Modenie i Reggio Emilia (UNIMORE), specjalizującym się w badaniach nad nowotworami skóry. Badany pacjent był 50-letnim mężczyzną, bez wcześniejszego wywiadu w kierunku czerniaka, także w gronie rodziny. Został skierowany przez lekarza rodzinnego do kliniki w celu uzyskania drugiej opinii na temat znamienia (Ryc. 1A) znajdującego się na jego lewym boku. Badanie ręcznym dermoskopem ujawniło dodatkową, niepokojącą zmianę barwnikową (Ryc. 1B) o kryteriach dermoskopowych kwalifikujących znamię do dalszych badań za pomocą refleksyjnej mikroskopii konfokalnej. Wśród kryteriów klasyfikujących znamię do obserwacji znajdowała się: asymetria budowy, nieregularna siatka barwnika, hiperpigmentacja na brzegach, niebiesko-biały welon oraz peppering (Ryc. 2). Badanie refleksyjnym mikroskopem konfokalnym wykonano za pomocą aparatu VivaScope 1500 (VS1500).
Refleksyjna mikroskopia konfokalna jest obecnie istotnym badaniem uzupełniającym, które pozwala na bardzo wczesne rozpoznanie czerniaka oraz wykluczenie lub potwierdzenie czerniaka w przypadkach, kiedy obraz dermatoskopowy oraz wideodermatoskopowy jest niejednoznaczny.
e-Dermoskopia to nowe pojęcie z dziedziny dermatologii klinicznej, które coraz częściej pojawia się w czasopismach branżowych i na konferencjach tematycznych. Dlatego warto zgłębić powiązaną z nim terminologię, przeanalizować możliwości oraz dostępne na rynku rozwiązania.