Artykuły w CX News nr 1/51/2015:

Czy Leonardo da Vinci miał rację?

Autor: Dariusz Łagan

Kategoria: Okulistyka

Twórca Mona Lisy i Damy z Łasiczką, przez wielu z nas utożsamiany z najwyższym kunsztem w dziedzinie sztuk pięknych, był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli przełomowej epoki, która wyprowadziła ludzkość z ciemnych wieków średniowiecza – epoki renesansu. Właśnie w renesansie diametralnie zmieniły się poglądy, dążenia oraz powstał ideał człowieka renesansu, na którym skoncentrowana była ta przełomowa epoka.

OS4 - esencja perfekcji

Autor: Mateusz Rakoczy

Kategoria: Okulistyka

Z ogromną przyjemnością przedstawiam Państwu najnowsze i najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenie - aparat OS4. Jak ogromne emocje budzi, zapewne już Państwo wiedzą, bo jeszcze przed jego wprowadzeniem na rynek mieliśmy okazję ujrzeć to cudo szwajcarskiej techniki na Londyńskim ESCRS-ie. 

Prosto z kraju kwitnącej wiśni - nowości od Grand Seiko

Autor: Kamil Środa

Kategoria: Okulistyka

W świadomości użytkowników firma Grand Seiko jest synonimem solidności. Opinię taką japoński sprzęt zaskarbił sobie dzięki bardzo udanej serii autorefraktometrów o oznaczeniu GR. Są to urządzenia niezwykle proste w obsłudze, dokładne i niezawodne. Do perfekcji dopracowano elementy istotne przy badaniu refrakcji i keratometrii (modele GR-3300K i GR-3500K), ograniczając jednocześnie elektronikę jedynie do tego, co niezbędne. 

Zatyczki do kanalików łzowych - niezbędnik każdego gabinetu okulistycznego

Zespół suchego oka (ZSO) jest jedną z najczęstszych przewlekłych dolegliwości okulistycznych we współczesnych czasach. Związane z nim dolegliwości są przyczyną częstych wizyt w gabinecie okulistycznym. 

Dermoskopia w dermatologii estetycznej

Dermoskopia stanowiąc doskonałą metodę obrazowania wszelkich zmian w obrębie skóry gładkiej, włosów (trichoskopia) oraz płytek paznokciowych (onychoskopia) z możliwością archiwizacji wyglądu zmian i ich obiektywnej oceny w przedziale czasu można uznać za niezbędne narzędzie diagnostyczne wykorzystywane w dermatologii estetycznej. 

Rak podstawnokomórkowy - postać barwnikowa

Barwnikowa postać raka podstawnokomórkowego (ang. pigmented basal cell carcinoma, pBCC) to rzadko występująca postać raka podstawnokomórkowego o dość zróżnicowanym obrazie dermatoskopowym. Zabarwienie tego nowotworu jest związane z obecnością melaniny w komórkach nowotworowych nabłonkowych (brak w nich melanocytów).

Zalety wideodermoskopu w kontekście pakietu onkologicznego

Świętowany jeszcze nie tak dawno Nowy Rok był momentem wprowadzenia w życie zapowiadanych już od 2014 roku istotnych reform w służbie zdrowia, dotyczących zwłaszcza działalności ośrodków Podstawowej Opieki Zdrowotnej. To zmiany, na które z niecierpliwością czekają pacjenci, a które budzą zaniepokojenie w środowisku lekarskim. Zagadnieniem budzącym największe emocje jest pakiet onkologiczno – kolejkowy, dzięki któremu pacjenci z podejrzeniem nowotworu będą leczeni w ramach szybkiej terapii onkologicznej. 

Zastosowanie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej w diagnostyce tocznia rumieniowatego krążkowego

Toczeń rumieniowaty krążkowy oraz rozsiany toczeń rumieniowaty krążkowy uznawane są obecnie za odmianę liszaja rumieniowatego skórnego. W przebiegu wymienionych schorzeń zmiany lokalizują się głównie w okolicy skóry eksponowanej na promieniowanie ultrafioletowe - twarzy, małżowinach usznych dekolcie oraz powierzchniach wyprostnych przedramion. Zmiany skórne najczęściej mają charakter okrągłych lub owalnych, nacieczonych blaszek rumieniowych z występującymi w ich obrębie teleangiektazjami, złuszczaniem oraz rogowaceniem mieszkowym. Ustępują one centralnie z pozostawieniem odbarwionych, zanikowych blizn, które często szpecą twarz pacjenta.

Cyfrowo na nowo

W ofercie firmy Rayence pojawił się nowy, bezprzewodowy detektor o symbolu 1417WCC. Posiada rozmiar standardowej, dużej kasety RTG, co pozwala stosować go bez żadnych modyfikacji z każdym analogowym systemem rentgenowskim. Nie będzie także sprawiał problemów technikom przyzwyczajonym do zwykłych kaset. Z detektorem dostarczona może zostać opcjonalna osłona z uchwytem, która ułatwia jego przenoszenie i chroni przed zalaniem płynami przy wolnych ekspozycjach.

PET - podstawy działania

W ostatnim czasie tematem medycznym numer jeden w Polsce jest diagnostyka onkologiczna. Szczególne emocje wśród lekarzy i pacjentów wywołują wypowiedzi dotyczące zaawansowanych metod diagnostycznych, takich jak PET, bowiem dostępność do możliwości diagnozy w naszym kraju jest ciągle bardzo ograniczona. Z jednej strony, jest to związane z brakiem strategii i przemyślanych lokalizacji aparatów, a przez to utrudniony dostęp do samych urządzeń, zaś z drugiej, tak jak w przypadku całej służby zdrowia, złego systemu finansowania. Jednak widząc na horyzoncie latarnie z wielkim światłem zmian, pragnąłbym nieco przybliżyć podstawy działania oraz możliwości przywołanej metody diagnostycznej.