Artykuły w CX News nr 2/52/2015:

Mobilna ochrona dla lekarzy

Firma Mavig, jako światowy lider w produkcji najwyższej klasy akcesoriów do ochrony radiologicznej, nieustannie dąży do doskonalenia swoich produktów oraz wprowadzania nowych. W procesie tworzenia innowacyjnych rozwiązań, Mavig największy nacisk kładzie na jakość ochrony przed promieniowaniem X. Firma nie poddaje się trendom rynku, które tylko pozornie poprawiają ergonomię pracy lekarzy, a w rzeczywistości, za jej teoretyczną poprawą kryje się zwykle pogorszenie ochrony. Podczas kongresu ECR w Wiedniu mieliśmy okazję zobaczyć dwie nowości, które pozwalają na jeszcze lepsze zabezpieczenie przed promieniowaniem rentgenowskim, dodatkowo zwiększając wygodę pracy. 

Obrazowanie 3D stóp pod obciążeniem

Na polskim rynku pojawiło się nowe urządzenie do diagnostyki stopy, oraz stawu skokowego. To popularny wśród ortopedów w Stanach Zjednoczonych oraz w krajach zachodnich pedCAT. Produkt firmy Curvebeam pozwala zobaczyć stopę w zupełnie nowej perspektywie - w trzech wymiarach pod naturalnym obciążeniem. 

Protonowy „Gigant” - Mevion S250

Mamy przyjemność poinformować Państwa, że firma Consultronix podpisała umowę dystrybucyjną z amerykańską firmą Mevion Medical Systems specjalizującą się w produkcji aparatury do terapii protonowej. 

Harmonogram*

Autor: Magdalena Grzesiak

Kategoria: Szkolenia

Harmonogram na rok 2015

Kawa po turecku

Telewizja publiczna uraczyła nas tasiemcem ukazującym dzieje Imperium Osmańskiego z jedynie słusznej perspektywy haremu. Nie zamierzam oceniać walorów owego dzieła. Uzmysłowiłem sobie wszakże, jak nikłą wiedzę posiadamy o tym kraju. Powszechne skojarzenia to wiktoria wiedeńska, müsli, kawa po turecku i tureckie kazanie. No, może jeszcze Władysław Warneńczyk1 i kare2 konie, ale tu już chodzę po brzytwie… To zastraszająco niewiele, jak na imperium rozciągające się niegdyś od Maroka po Eufrat i od Węgier po Ocean Indyjski, które przez kilka stuleci szachowało Europę. Czas to zmienić. 

Moim Przyjaciołom

Spotykamy się od czasu do czasu. Dokładnie tak. Wtedy kiedy wszyscy mamy czas. Całe szczęście mamy jeszcze zajęcia – pracujemy choć wiek już emerytalny. Teraz też umawialiśmy się Zbyszek, Andrzej i ja. Zbyszka boli serce i męczy się wchodząc na schody. Andrzej od miesiąca nie może pozbyć się zapalenia gardła. Tylko ja… mam wysunięty dysk i przeziębienie. Przyszło mi do głowy, że się sypiemy. I powstał poniższy wierszyk

Nasze absurdy codzienne

Staram się nie oglądać telewizji, reklam w szczególności, ostatnio jednak zdarzyło mi się zerknąć na jeden reklamowy blok. Część publicystyczną poprzedziła piękna reklama Pakietu Onkologicznego, zamówiona przez Ministerstwo Zdrowia. Każdy wie, że reklamuje się dobra, których podaż znacznie przekracza popyt, tak by skłonić potencjalnego nabywcę do skorzystania właśnie z naszej, a nie konkurencyjnej oferty. 

Nie bądźmy obojętni

Żyjące w Polsce pokolenia, zwłaszcza te starsze, doznały wielu cierpień, biedy, poniżenia, dramatów i tragedii, zwłaszcza związanych z II wojną światową i z czasami komunistycznego zniewolenia. Jednak już od ćwierćwiecza żyjemy w niepodległym, wolnym państwie, ale chociaż nie stanowimy ani potęgi militarnej, ani gospodarczej, to mimo wszystko nie powinniśmy narzekać, ale dziękować Bogu za to, kim jesteśmy i co mamy. 

TENE, BENE, HALTE FEST!

Autor: Leszek Mazan

Kategoria: Kultura i nauka

Nad Wartą i Odrą płonęły jeszcze pogańskie ogniska, na piaskach Mazowsza, gdzie dziś stoi Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina oddawano jeszcze hołdy bogowi Swarożycowi gdy krakowianie, ochrzczeni przez Cyryla i Metodego pławili się już w szczęściu chrześcijaństwa. Cudownym zbiegiem okoliczności przyjęliśmy chrzest dobre sto lat wcześniej niż reszta tego nieszczęsnego kraju. To widać do dziś: jesteśmy inni, lepsi, bardziej cnotliwi, gospodarni, oszczędni, otwarci na potrzeby bliźnich. Skromność, której nauczyli nas święci misjonarze, nie pozwala wymieniać wszystkich naszych przewag dzięki którym Kraków, zgodnie z boską wolą, stał się pępkiem świata. Nie Delfy. Kraków, Kraków, Kraków.