Słowo od wydawcy:

Anna Wachowska
Drodzy Czytelnicy

Niezmiernie miło mi przekazać w Państwa ręce kolejny numer naszego magazynu. Wprawdzie kończący się maj nie obdarzył nas w tym roku szczodrze dobrą pogodą, ale na pewno dodał pozytywnej energii. 

Zagościła ona również w firmie Consultronix, która może poszczycić się wprowadzeniem do oferty produktów dwóch światowych producentów. Pierwsza firma, pochodząca ze Stanów Zjednoczonych Mevion Medical Systems, specjalizuje się w produkcji aparatury do terapii protonowej. Natomiast firma Visionix, produkująca sprzęt okulistyczny wprowadziła na rynek stację diagnostyczną posiadającą ogromne możliwości. Pozwala ona na badanie refrakcji, keratomii, tonometrii bezkontaktowej, pachymetrii, topografii, aberrometrii oraz wielu innych parametrów okulistycznych, a wszystko w jednym urządzeniu. 

Ponadto w tym numerze CX News odnajdziecie Państwo jeszcze szereg innych, ciekawych tematów z pogranicza medycyny, ale i nie tylko. W dziale okulistyki dr Kazało przedstawia odmienne zastosowanie wiertarki do usuwania ciał obcych z rogówki. Dr Słowińska opisuje przypadek zdiagnozowania trzech czerniaków w jednej rodzinie w przeciągu roku, a dr Kamińska- -Winciorek opowiada o wygranym konkursie World Dermoscopy Championship, który się odbył podczas IV Światowego Kongresu Dermoskopii w Wiedniu. W dziale diagnostyki obrazowej eksperci z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II dzielą się z nami informacjami na temat kardiologicznego rezonansu magnetycznego wykonywanego u pacjentów z metalowymi implantami. 

W dziale kultura i nauka czekają na Państwa, tradycyjnie już, felietony ks. bp Tadeusza Pieronka i Krzysztofa Piaseckiego, a na zakończenie serdecznie zachęcam do zapoznania się z harmonogramem szkoleń organizowanych przez firmę Consultronix. 

Życzę wakacyjnych uniesień i przyjemnej lektury,

Anna Wachowska
Redaktor naczelny