Artykuły w CX News nr 3/53/2015:

Dbajmy o jakość i komfort pracy - czyli BVI na sali operacyjnej

Autor: Agnieszka Gawin

Kategoria: Okulistyka

To, że materiały jednorazowe znacząco poprawiają jakość pracy na okulistycznej sali operacyjnej wiemy wszyscy. Faktem jest również tendencja do zwiększania w szpitalach ilości „jednorazówek” i wypierania akcesoriów, które trzeba poddawać sterylizacji. Tendencja ta wynika z kilku zasadniczych powodów: po pierwsze bezpieczeństwa, po drugie łatwości użycia, po trzecie customizacji i wreszcie po czwarte ceny.

Jakość ma znaczenie - Aspira –aA / Aspira 3P–sSa

Od trzech lat, po usunięciu zaćmy metodą fakoemulsyfikacji, wszczepiamy zwijalne soczewki typu Asipra –aA firmy Human Optics. Do połowy 2015 roku wykonaliśmy ponad dwa i pół tysiąca takich zabiegów. Bazując na ogromnym doświadczeniu, z pełnym przekonaniem stwierdzam, że soczewki wszczepia się niezwykle łatwo, znakomicie adaptują się w torebce, nie obserwujemy odczynu zapalnego po operacji, a także uzyskujemy bardzo dobre efekty optyczne.

Mistrz ZEN pochodzi z Australii

Autor: Dariusz Łagan

Kategoria: Okulistyka

Filozofia zen wymyka się jednoznacznej definicji, najogólniej mówiąc, jest to specyficzny sposób życia, który opiera się na wyciszeniu, medytacji i kontemplacji. Ma ona swoje korzenie w tradycji japońskiej. Zrodziła się w buddyjskich świątyniach shoin, w miejscach, gdzie mnisi oddawali się lekturze i medytacji. W ogrodach zen najważniejsza jest przestrzeń, a w medytacji uwolnienie swoich myśli. Według zen przestrzeń przenika cały wszechświat. Idea zen stała się inspiracją nie tylko dla filozofów, ale również dla projektantów sztuki użytkowej, czy też architektów. Istotą sztuki zen jest to, aby swoje otoczenie oczyścić ze wszystkich zbędnych elementów tak, aby stworzyć przestrzenne, skromne wnętrza. Wszelkie bibeloty i niepotrzebne przedmioty powinniśmy usunąć, aby zyskać czystą, niezakłóconą przestrzeń do refleksji i koncentracji. Dzięki temu nawet w małych wnętrzach można uzyskać nieco wolnego miejsca.

Spełniając oczekiwania

16 lipca 2015 roku szwajcarska marka Oertli Instrumente AG otrzymała certyfikat CE na platformę operacyjną OS4 przeznaczoną do zabiegów witrektomii, zaćmy oraz jaskry.

Szerokokątna skaningowa oftalmoskopia laserowa w praktyce klinicznej

Każda wizyta w gabinecie okulistycznym powinna wiązać się z oceną obwodu dna oka. Bywa to jednak wyzwaniem – wąski kąt przesączania, utrudniony wgląd z powodu przeszkód w ośrodkach optycznych i trudno rozszerzająca się źrenica mogą nie pozwolić na wykonanie pełnego badania okulistycznego. Niestety u wielu pacjentów, u których szczególnie zależy nam na zobaczeniu peryferyjnych części siatkówki, okazuje się to największym wyzwaniem. Wśród tej grupy bardzo licznie reprezentowani są pacjenci z cukrzycą oraz ze stanami zapalnymi błony naczyniowej. W obu tych schorzeniach często wskazane jest wykonanie angiografii fluoresceinowej, przede wszystkim celem określenia zmian niedokrwiennych oraz zapalnych – położonych także na dalekim obwodzie dna oka.

Visionix VX120 - technologia przyszłości na wyciągnięcie ręki

Autor: Kamil Środa

Kategoria: Okulistyka

„Okulistyczny efekt WOW!” – tak w ostatnim numerze zapowiadałem najnowszą stację diagnostyczną Visionix VX120, która właśnie debiutuje na naszym rynku. Niezwykle ciepłe przyjęcie, ale i ogrom pytań skłonił mnie, by nie zostawiać tego tematu jedynie na etapie zapowiedzi, a choć odrobinę go rozwinąć.

Laser rubinowy Q–switch Sinon - w likwidacji przebarwień powstałych w przebiegu leczenia niewydolności żylnej

Około połowa Polaków obserwuje na swoich nogach zmiany spowodowane niewydolnością żylną tj. poszerzone, wybrzuszone żyły, żylaki, drobne pajączki, a także przebarwienia skóry wynikające z upośledzenia w jej odżywianiu lub po przebytych stanach zapalnych. Dla pacjentów leczenie schorzeń żylnych to nie tylko problem medyczny, ale także estetyczny, nierzadko ważniejszy, szczególnie dla kobiet.

Onychoskopia - dermoskopia w grzybicy płytek paznokciowych

Dermoskopia w dermatologii ogólnej znajduje coraz szersze zastosowanie w diagnostyce wybranych jednostek chorobowych. W ciągu kilku ostatnich lat opisano kilkanaście obrazów dermoskopowych wybranych jednostek chorobowych aparatu paznokciowego. Dermoskopia wykonywana w obrębie płytki paznokciowej nosi nazwę onychoskopii. Należy pamiętać, aby dokładnie obejrzeć wszystkie płytki paznokciowe jak i również wykonać dermoskopię wolnego brzegu płytki paznokciowej tzw. end–on–dermoscopy. W dermoskopii płytek paznokciowych najlepiej jako immersantu wykorzystać żel ultrasonograficzny zapewniając dobre przyleganie dermoskopu i możliwość regulowania siły nacisku.

Refleksyjna mikroskopia konfokalna a wczesne wykrywanie raka podstawnokomórkowego

Autor: lek. Joanna Łudzik

Kategoria: Dermatologia

Rak podstawnokomórkowy (Basal Cell Carcinoma – BCC) skóry jest najczęstszym nowotworem złośliwym u ludzi rasy kaukaskiej. Dotychczas był wiązany z występowaniem u pacjentów w podeszłym wieku, choć niestety coraz częściej obserwujemy jego obecność na skórze coraz młodszych osób.

Fartuchy ochronne - przykry obowiązek czy dobro własne?

Wraz z rozwojem nauki i technologii medycyna wzbogaca się o coraz dokładniejsze metody i narzędzia diagnostyczne, które wraz z dłuższym czasem obecności na rynku stają się bardziej dostępne w placówkach zdrowotnych. Dzięki temu szpitale mogą pozwolić sobie na nowsze, lepsze aparaty do prześwietleń z użyciem promieniowania RTG. Warto jednak zastanowić się czy nowoczesna diagnostyka ma wyłącznie pozytywne strony?