Artykuły w CX News nr 4/54/2015:

Sprzęt medyczny z unijnych dotacji

Autor: Edyta Pęcherz

Kategoria: Finanse

W ostatnim czasie pojawiają się możliwości pozyskania dotacji na zakup sprzętu medycznego. Budżet unijny przeznaczony na wsparcie Polski na lata 2014-2020 dopiero rusza. Pierwsze konkursy ukazały się w programach ogólnopolskich, a w regionalnych spodziewane są w pierwszych kwartałach 2016 roku. 

2RT™ - najbardziej oczekiwana premiera roku

Autor: Dariusz Łagan

Kategoria: Okulistyka

Zwyrodnienie plamki żółtej jest główną przyczyną ślepoty w krajach wysokorozwiniętych. Pierwsze objawy choroby są dyskretne i często niezauważalne. Następuje niewielki spadek kontrastu i ostrości widzenia. Wraz z rozwojem choroby może nastąpić gwałtowne pogorszenie wzroku poprzez zniekształcenie obrazu oraz ubytki w centralnym polu widzenia. 

Barron - zestaw do transplantacji rogówki

Autor: Olga Sarnecka

Kategoria: Okulistyka

W naszej ofercie są pozycje, które na stałe zmieniły jakość wykonywania procedur okulistycznych. Jedną z nich jest zestaw do transplantacji rogówki Barron firmy Katena, która specjalizuje się od lat w produkcji wielorazowych narzędzi okulistycznych najwyższej klasy. Warto więc przypomnieć o zaletach zestawu, który cechuje: precyzja wykonania, bezpieczeństwo i wygoda użytkowania oraz ciągle aktualna innowacyjność. W skład zestawu wchodzą dwa podstawowe komponenty: trepan próżniowy dla biorcy oraz punch próżniowy dla dawcy. Uzupełnieniem zestawu może być dodatkowo sztuczna komora. 

CataRhex 3 - doświadczenia z użytkowania

Wykorzystując najnowszą wersję aparatu CataRhex 3, wykonano w naszym Centrum Okulistycznym około 40 operacji usunięcia zaćmy. 

Doświadczenia z użytkowania OS4

Autor: dr Liem Trinh

Kategoria: Okulistyka

W ostatnim czasie miałem sposobność wypróbować nowy aparat OS4 firmy Oertli na sali operacyjnej i chciałbym podzielić się z Państwem moimi wrażeniami. 

Zdaniem eksperta - rozmowa z prof. dr hab. med. Krystyną Czechowicz-Janicką, Instytut Oka w Warszawie

Rozmowa z prof. dr hab. med. Krystyną Czechowicz-Janicką na temat najnowocześniejszej terapii leczenia wczesnego stadium AMD

Diagnostyka plam soczewicowatych - za pomocą wideodermatoskopu i mikroskopu konfokalnego

Charakterystyka plam soczewicowatych i czerniaków wywowadzących się z plam soczewicowatych

Mędrca szkiełko i oko - „Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko”

Wideodermatoskopia pomocna przy weryfikacji pochopnej diagnozy w rozpoznaniu czerniaka podpaznokciowego.

Nowość na rynku EVLT - laser NeoV 1470 nm

Autor: Ewa Rzegocka

Kategoria: Dermatologia

W naszej ofercie dermatologicznej pojawił się nowy laser. Urządzenie izraelskiego producenta Neo Laser to technologia stworzona, aby skutecznie walczyć z niewydolnością żył. Stanowi optymalną metodę do mało inwazyjnej chirurgii wewnątrzżylnej. 

Rewolucja w 3D

Słów kilka o druku 3D i jego zastosowaniu w medycynie.