Artykuły w CX News nr 4/54/2015:
SOMATOM Scope - niewielki tomograf z wielkimi możliwościami
Autor: Paweł Katarzyński
Kategoria: Diagnostyka obrazowa
Obecnie od jednostek ochrony zdrowia oczekuje się stałego podnoszenia jakości usług oraz zapewnienia dostępności opieki dla jak największej ilości pacjentów. Wszystko to w oparciu o niewystarczający budżet. Aby spełnić stawiane przed nimi oczekiwania, placówki medyczne muszą poprawić efektywność finansową, czyli robić więcej, wykorzystując mniej zasobów. W sferze sprzętu medycznego oznacza to, iż należy inwestować w sprzęt, który zapewni dostęp do pełnej gamy możliwości klinicznych, bez kompromisów jeżeli chodzi o wydajność. Kwestią kluczową jest: jak to osiągnąć w ograniczonym budżecie?
Termoterapia gruczołu prostaty
Autor: Przemysław Piątek
Kategoria: Urologia
Łagodny rozrost gruczołu prostaty (BPH) jest problemem występującym powszechnie, zalicza się go do najczęstszych chorób mężczyzn po 40 roku życia. Według statystyk dotyka ponad połowę mężczyzn, którzy ukończyli 50 lat i ponad 75% po 80–tym roku życia. W związku z częstością występowania rozrostu gruczołu prostaty naukowcy od dawna szukają sposobów na ograniczenie dolegliwości i zwiększenie komfortu życia pacjenta.
Bezpieczeństwo przede wszystkim - czyli jak zadbać o swoją bazę danych
Autor: Kacper Wiśniowski
Kategoria: Serwis
Rozpoczynamy cykl artykułów, które pomogą Państwu zatroszczyć się o bazy danych mieszczące się w Waszych komputerach. W kilku częściach przedstawimy jak dokonać archiwizacji baz danych w poszczególnych systemach przechowujących dane pacjentów i historię ich diagnostyki.
Harmonogram*
Autor: Magdalena Grzesiak
Kategoria: Szkolenia
Harmonogram szkoleń prowadzonych przez firmę Consultronix
Czy rzeczywiście wiemy, co wybieramy?
Autor: bp Tadeusz Pieronek
Kategoria: Kultura i nauka
Wydarzenia, których byliśmy świadkami w ostatnich dniach w Polsce wskazują, że przysłowia, które są przejawem mądrości ludzkiej, rzeczywiście mają w sobie coś, co świadczy o umiejętności obserwacji, oceny i wyciągania wniosków z tego, co się dzieje w społeczeństwie, decydującym w wolnych, demokratycznych wyborach o kształcie państwa i o jego polityce wewnętrznej i zagranicznej.
„Jedynie dwie rzeczy są ewentualnie nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota, z tym, że co do Wszechświata nie mam pewności” - Albert Einstein
Autor: Zbigniew Mazgaj
Kategoria: Kultura i nauka
W listopadzie roku bieżącego przypada setna rocznica opublikowania ogólnej teorii względności, idei której waga porównywalna jest z Principiami sir Issaca. Takiej okazji CXNews nie mógł zignorować. Przyjrzyjmy się zatem, jak do tego doszło.
Nie widzę przeszkód
Autorzy: Jurek Płonka, Michał Truszkowski
Kategoria: Kultura i nauka
Wywiad z tuzinkową osobą, która pomimo przeciwności losu - utraty wzroku - nie poddaje się i dąży do zdobycia wszystkich szczytów należących do Korony Europy.
„Obyś żył w ciekawych czasach”
Autor: Krzysztof Smolarski
Kategoria: Kultura i nauka
Siedzenie
Autor: Krzysztof Piasecki
Kategoria: Kultura i nauka
Chciałbym poświęcić kilka chwil siedzeniu. Nie chodzi mi o tak nazywaną część ciała, tylko o czynność. To bardzo ważna czynność. Dużo ważniejsza niż chodzenie czy stanie. No może jeszcze leżenie budzi podobne emocje. Ale mówi się przecież „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia” a nie leżenia. Mówi się: „wiedzą sąsiedzi gdzie kto siedzi”. A sąd? W sądzie trzeba nawet wstać by usłyszeć ile się będzie siedziało. Sąd to dziwne miejsce. Oskarżony bywa skuty, ale łańcuch na szyi ma sędzia. Oskarżony stoi, sędzia siedzi, a ten mówi „wysoki sądzie”.
Tate, jedziemy do Krakowa!
Autor: Leszek Mazan
Kategoria: Kultura i nauka
Pierwszym, znanym nam lekarzem polskim i w Polsce praktykującym był absolwent szkoły medycznej w Montpellier pod Paryżem – dominikanin ojciec Mikołaj. Uzyskał sławę, skutecznie lecząc w roku 1276 księcia Leszka Czarnego z paraliżu członka, ergo z niemożności konsumpcji małżeństwa. Kolejne doktory, których nazwiska odnotowały polskie kroniki – to już w większości Żydzi. W Krakowie w roku 1504 pracować będą np. lekarze okuliści: Abraham i Eliasz: ten ostatni gwarantuje – słuchajcie, słuchajcie! – w wypadku nieudanej terapii zwrot pieniędzy za lekarstwa, sporządzane najczęściej z doskonałych na oczy gnijących dżdżownic. Praktykujący pod Wawelem kolejni Izraelici to często urodzeni w Krakowie absolwenci uniwersytetu w Padwie: w Polsce, jako innowiercy, nie są przyjmowani na Akademię Krakowską. Po uzyskaniu we Włoszech dyplomu lekarskiego wracają w rodzinne strony. Pracy jest aż nadto, przecież od 1475 roku działa nad Wisłą szpital żydowski, a po ślubie Zygmunta Starego z piękną Włoszką Boną Sforza zapotrzebowanie na usługi lekarskie, świadczone głównie przez znających język włoski Żydów (dwór jest nader liczny), ogromnie wzrosło. Polacy skarżą się najczęściej na dolegliwości żołądkowe – no, ale kogóż to nie będzie bolał brzuch po tych... jakże im to? – sałatach, kalafiorach czy pomidorach? ...