Słowo od wydawcy:

Anna Wachowska
Szanowni Czytelnicy

Z ogromną przyjemnością oddajemy w Państwa ręce kolejny numer naszego magazynu medycznego. Dokonaliśmy wszelkich starań, aby zebrać najnowsze informacje medyczne z całego świata. 

W bieżącym wydaniu na szczególną uwagę zasługuje opinia doktora Wiesława Kiszczyńskiego – na temat multifunkcyjnej platformy operacyjnej OS4. W dziale okulistyki doktor Katarzyna Molęda-Gładysz prezentuje zatyczki typu parasol, stosowane przy zespole suchego oka. 

W dziale dermatologii specjaliści w dziedzinie diagnostyki różnicowej, z użyciem refleksyjnej mikroskopii konfokalnej omawiają ciekawy przypadek wykluczenia u pacjentki czerniaka. 

W kolejnym dziale diagnostyki obrazowej przedstawiamy tomograf komputerowy, zaprojektowany do badania stóp pod naturalnym obciążeniem. Nietypowe urządzenie nie tylko skraca czas badania, ale także ogranicza dawkę promieniowania na jaką narażony jest pacjent. Promieniowanie rentgenowskie ma ogromne znaczenie w diagnostyce, niestety niesie ze sobą poważne konsekwencje. Musimy nauczyć się chronić przed nimi, zwłaszcza personel medyczny, który jest wystawiony na szkodliwe działanie promieniowania RTG każdego dnia. Zachęcam do przeczytania obszernego artykułu na ten temat naszego kolegi Wojciecha Kasparka. 

Tradycyjnie numer zamyka harmonogram szkoleń i kongresów, który na najbliższe tygodnie zapowiada się intensywnie. Dopiero co rozpakowaliśmy walizki po 31 Zjeździe Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, a już przygotowujemy się do kolejnego Zjazdu Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego, na który zapraszamy do Krakowa. Gorąco zachecam do odwiedzenia nas na stoisku nr 38. W połowie czerwca z kolei będą mogli nas Państwo spotkać na Zjeździe Okulistów Polskich we Wrocławiu. 

Życzę Państwu przyjemnej lektury.

Anna Wachowska
Redaktor naczelny