Artykuły w CX News nr 3/57/2016:
Lepiej widzieć - lepiej żyć - o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnością intelektualną
Autor: mgr Marta Uzdrowska
Kategoria: Okulistyka
Czy zastanawialiście się Państwo kiedyś jak ważny jest dla nas zmysł wzroku? Aby się o tym przekonać wystarczy zamknąć oczy i spróbować wykonać najprostsze codzienne czynności. Niemal wszystko, co robimy dokonuje się pod kontrolą naszych oczu. Można więc śmiało powiedzieć, że wzrok jest najważniejszym zmysłem dla człowieka.
Najświeższe okulistyczne wieści po kongresie ESCRS
Autor: Olga Sarnecka
Kategoria: Okulistyka
Drodzy Państwo, za nami kolejna edycja najważniejszego wydarzenia na mapie europejskich spotkań okulistycznych – 34. Kongres Europejskiego Towarzystwa Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej (ESCRS). Tegoroczny zjazd odbył się w Kopenhadze w dniach 10-14 września. Nasi eksperci z działu okulistyki wrócili ze spotkań pełni świeżych pomysłów, uzbrojeni w wiedzę oraz informacje o nowościach na międzynarodowym rynku okulistycznym.
Optico LTD - brytyjski producent narzędzi mikrochirurgicznych
Autor: Paulina Cywka
Kategoria: Okulistyka
Optico LTD to niezależna, brytyjska firma, specjalizująca się w produkcji tytanowych narzędzi mikrochirurgicznych. Fundamentem, na którym opiera się jej prężny rozwój jest zespół wykwalifikowanych specjalistów, bazujących na wieloletnim doświadczeniu w produkcji narzędzi okulistycznych. Głównym założeniem Optico jest dostarczanie niezawodnych instrumentów przy wysoce zindywidualizowanym podejściu do klienta. Wynika to z przekonania twórców marki Optico, że każdy klient jest wyjątkowy, a potrzeba stałej jakości uniwersalna.
Pęseta Arita - do udrożniania gruczołów Meiboma
Autor: Daria Bortniczak
Kategoria: Okulistyka
Mam przyjemność zaprezentować Państwu nową pęsetę mikrochirurgiczną z cyklu „narzędzia do zadań specjalnych“. Projekt został stworzony przez dr. Reiko Arita, pochodzącego z miasta Saitama w Japonii.
Ultra (mobilne) dźwięki
Autor: lek. med. Wojciech Adamski
Kategoria: Okulistyka
Czy w erze Angio OCT i laserów okulistycznych jest nadal miejsce w naszej specjalności dla nowości ultrasonograficznych? Odpowiedź musi być twierdząca, ponieważ nadal zakres badania odcinka przedniego, siatkówki, ciała szklistego i oczodołu innymi metodami nie jest wystarczający. Z drugiej strony, rozwój technologii medycznych powoduje wzrost naszych oczekiwań technicznych w stosunku do urządzeń diagnostycznych. Miniaturyzacja z zachowaniem lub nawet podwyższeniem standardu obrazowania, to już powszechność.
Widzenie uniwersalne - soczewką Diffractiva
Autor: dr n. med. Witold Korzekwa
Kategoria: Okulistyka
Zgodnie z obowiązującą teorią, zmiany toczące się z wiekiem w zakresie ludzkiego narządu wzroku sprowadzają się do dwóch zasadniczych procesów. Z jednej strony osłabieniu ulega mechanizm akomodacyjny, oparty na reakcji mięśni rzęskowych, z drugiej soczewka staje się coraz mniej elastyczna i przeźroczysta. Problemy widzenia dynamicznego, konieczność używania okularów podczas zmiany odległości wykonywanej pracy oraz dolegliwości spowodowane zmniejszaniem się zakresu ogniskowania są odczuwalne, w zależności od wyjściowej wady wzroku, już w 30/40 roku życia. Jest to więc czas dużej aktywności społecznej i zawodowej, kiedy organizm powinien nadal „funkcjonować prawidłowo”. Na tym etapie zmian fizjologii narządu wzroku konieczne jest zastosowanie okularów. Jest to również, niestety, pierwszy etap przyzwyczajania pacjenta do swoistej „protezy” akomodacyjnej.
Wielozadaniowa kaniula FLACS
Autor: Anna Migdał
Kategoria: Okulistyka
Firma Beaver-Visitec International wprowadziła do swojej oferty kolejny, innowacyjny instrument - kaniulę FLAC, przeznaczoną do pracy przy cięciach wykonywanych podczas zabiegu usunięcia zaćmy, przy użyciu lasera Femto.
Dermatologia estetyczna
Autor: lek. med. Iwona Stajkowska
Kategoria: Dermatologia
Jak większość lekarzy w swojej praktyce lekarskiej pracowałam zarówno w szpitalnym oddziale dermatologicznym, w przychodniach w ramach kontraktu z funduszem zdrowia jak i w gabinecie prywatnym. Każde z tych miejsc pracy jest specyficzne i wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta z uwagi na problemy z jakimi się spotykamy oraz oczekiwania pacjentów.
Nowości FotoFinder - dokumentacja i obiektywna ocena łuszczycy z PASIvision
Autor: Justyna Wiśniowska
Kategoria: Dermatologia
Prosto ze spotkania dystrybutorów FotoFinder w Bad Birnbach (Niemcy), przywożę gorące jak bawarskie bajgle i odświeżające niczym piwo na Oktoberfeście nowości!
Obumieranie tłuszczowate
Autor: dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek
Kategoria: Dermatologia
Obumieranie tłuszczowate (necrobiosis lipoidica) należy do rzadkich chorób skóry, mogących w 40% współistnieć z cukrzycą.