Artykuły w CX News nr 3/63/2018:
Inżynier aplikacyjny rekomenduje: System trokarów Oertli®
Autor: Mariusz Jagiełowicz
Kategoria: Okulistyka
Chirurg witreoretinalny potrzebuje niezawodnego systemu trokarów jednoetapowych, który pozwala na sprawne i bezpieczne działanie przy zachowaniu najlepszych wyników pooperacyjnych. Warto wskazać główne cechy systemu wyznaczające standard pracy operatora...
Nowe podejście do badania refrakcji - Eye Refract™
Autor: Kamil Środa
Kategoria: Okulistyka
W trakcie tegorocznego kongresu PTO w Katowicach zaprezentowano najnowsze urządzenie Eye Refract™ firmy Visionix, wprowadzające znaczącą zmianę w podejściu do diagnostyki wad refrakcji i doboru korekcji okularowej. Ten pozornie prosty proces bywa przyczyną niezadowolenia pacjenta, któremu trudno przyzwyczaić się do nowo dobranych szkieł.
Perfekcja ukryta w szczegółach
Autor: Joanna Zapiór
Kategoria: Okulistyka
Jako firma cenimy sobie jakość, rzetelność i partnerstwo we współpracy. Dlatego też wzbogaciliśmy nasze portfolio wprowadzając markę HOYA – lidera w produkcji preloadowanych soczewek wewnątrzgałkowych.
Wielomodułowa platforma diagnostyczna - Heidelberg Engineering
Autor: dr n. med. Joanna Gołębiewska
Kategoria: Okulistyka
Witrektomia wczoraj i dziś
Autor: dr n. med. Piotr Rusek
Kategoria: Okulistyka
W chirurgii okulistycznej nastąpił rozwój miniaturyzacji narzędzi chirurgicznych, którego celem jest zmniejszenie urazu tkankowego i szybsza rekonwalescencja pacjenta. Dobrym przykładem jest postęp w witrektomii tylnej z wejścia przez część płaską ciała rzęskowego, tzw. pars plana (PPV, pars plana vitrectomy). Pierwszą witrektomię tylną wykonał Robert Machemer w 1970 roku w szpitalu Bascom Palmer w Miami na Florydzie. Trudno nam sobie to dzisiaj wyobrazić, ale w celu usunięcia krwotoku w ciele szklistym użył witrektomu o średnicy 17G przez sklerotomię o średnicy około 2.8 mm!
Zespół Suchego Oka - diagnoza i aplikacja zatyczek / Wywiad z pacjentką
Autor: Ewelina Pałkiewicz
Kategoria: Okulistyka
Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry
Autorzy: dr n. med. Jacek Calik, dr hab. n. med. Marcin Ziętek
Kategoria: Dermatologia
Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.
Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej
Autorzy: lek. Agata Błaszczak, prof. dr hab. n. med. Irena Walecka, lek. Klaudia Dopytalska, dr Piotrek Sobolewski
Kategoria: Dermatologia
Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.
Wykorzystanie laserowych światłowodów radialnych Slim (400 µm) w leczeniu endowaskularnym nawrotowych żylaków po zabiegach chirurgicznych
Kategoria: Flebologia i Proktologia
Żylaki nawrotowe po interwencjach chirurgicznych to częsty i trudny problem. Zdarzają się w 20%, a nawet – według niektórych autorów – w 80% przypadkach operacji żylaków.
VivaScope® dla chirurgii onkologicznej
Autor: Ewa Rzegocka
Kategoria: Onkologia i Radioterapia
Chirurgia onkologiczna jest czasochłonna i obarczona sporym ryzykiem, dlatego tak cenne dla chirurgów są nowoczesne metody obrazowania, zwiększające dokładność, a tym samym skracające czas procedury.