Słowo od wydawcy:

Krzysztof Smolarski
Drodzy Czytelnicy!
Można śmiało powiedzieć, że CX News urodził się z biedy i niedostatku. Zwyczajnie, nie stać nas było na skuteczną promocję w periodykach medycznych.
 
Byliśmy dumni po ukazaniu się pierwszego numeru. Mówiąc szczerze, tylko moje zdjęcie profilowe było w nim „jako takie”. Nawet nam na myśl nie przyszło, że zaczęło się coś znaczącego w historii Consultronix. Każde kolejne wydanie było lepsze, co zważywszy na okoliczności, nie było takie trudne.
 
Do dziś zachodzę w głowę, jakim sposobem namówiłem profesorów Marka Prosta, Jerzego Szaflika i Zbigniewa Zagórskiego, by już od piątego wydania zechcieli do nas pisać? Dziesiąty numer gościł po raz pierwszy Krzysztofa Piaseckiego, Andrzeja Mleczkę i Sobiesława Zasadę. W 15 obchodziliśmy z Krzysztofem Jasińskim 40-lecie Teatru Stu, a od 17 zadomowił się u nas Witek Bereś, Leszek Mazan i nieżyjący już Marek Pacuła. W 19 ujawnił się talent historyczno-literacki naszego ówczesnego szefa IT, Zbyszka Mazgaja. Przełomowy pod względem layoutu był numer 24, ale w pełni profesjonalny dopiero 35, kiedy nadano nam numer ISSN 2081-3422. Wtedy też zadebiutował, na łamach naszego magazynu, swoim felietonem śp. biskup Tadeusz Pieronek.
 
Warto podkreślić, że od samego początku CX News był w całości „tworzony” siłami naszych pracowników. Pierwsze cztery wydania robiliśmy z Jagodą Piątek, następnie mianowałem się redaktorem naczelnym (piękny tytuł!). Prowadziłem CX News’a do numeru 22, natomiast 23 to sprawka Bożeny Sotoły, a już teraz Wawrzyńczyk, 24-30 Ani Marasek, a następnie stery przejęła Ula Wszołek, która kierowała magazynem od 31 do 48 numeru oraz od 59 do teraz, w międzyczasie zmieniając się w Blichowską. Wydania 49 do 58 redagowała Ania Wachowska, a robiła to tak dobrze, że obecnie kontynuuje karierę w USA. Nad stroną graficzną czuwała Danuta Ney Smolarska – zbieżność nazwisk nieprzypadkowa. Natomiast korektą tekstów – co nie przysparza jej przyjaciół – zajmuje się Sylwia Bębenek.
 
Gościliśmy na naszych łamach najwybitniejszych medyków różnych specjalności. Zmieniały się im tylko tytuły przed nazwiskami – czy zatem „CX News jest trampoliną do kariery”?
 
Byli wielcy artyści, ludzie nauki, kultury, biznesu, sportu oraz polityki. A pondto generał, mistrz świata, a także naczelnik TOPR. Zdarzały się ostre polemiki, ale zawsze byliśmy otwarci na różne punkty widzenia i merytoryczną dyskusję. Łącznie przez 20 lat pisało dla nas ponad 400 autorów, aż 42 z zagranicy z 16 państw, od Australii poprzez Kanadę, USA, Brazylię, Kuwejt, Izrael do prawie całej Europy. W tym gronie było więcej niż 70 profesorów, a ponad jedna czwarta to samodzielni pracownicy naukowi.
 
Z wielką satysfakcją obserwowaliśmy naszą konkurencję starającą się nas kopiować – jak się okazywało – to nie takie proste.
Istotny wkład w rozwój CX News ma Klub Krakowski, którego 20. członków było i jest naszymi felietonistami. Pismo napędza również zapał naszych pracowników – redaktorów poszczególnych działów, którzy dbają o merytorykę periodyku – przecież przede wszystkim jesteśmy magazynem medycznym.
 
Wszystkie te wspaniałe nazwiska znajdziecie Państwo na stronie www.cxnews.pl.
 
Autorom i Współpracownikom chciałbym w tym miejscu serdecznie podziękować za wkład w sukces jakim jest Magazyn Medyczny CX News, nieprzerwanie wydawany od roku 2000 w 19. tysiącach egzemplarzy.
 
Planowaliśmy zorganizować spotkanie wszystkich autorów, niestety COVID-19 pokrzyżował te plany, ale już dziś zapraszam na 25-lecie CX Newsa we wrześniu 2025 roku, gdyż jak prognozuje prof. Marek Sanak pandemię będziemy mieli już za sobą.
 
Ale największym skarbem jesteście Wy – nasi wierni czytelnicy.
 
Między innymi dzięki CX News’owi udało nam się stworzyć zacne grono przyjaciół Consultronixu, co jest ogromną wartością i kapitałem na przyszłość!

Krzysztof Smolarski
Prezes Consultronix SA

Lista artykułów w CX News nr 2/68/2020: