Artykuły w CX News nr 2/70/2021:

Bezstresowa diagnostyka okulistyczna dzieci

Autor: Paulina Żurawska

Kategoria: Okulistyka

Regularne badanie wzroku jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala na wczesne rozpoznanie choroby i szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia. Pierwsze badanie warto wykonać już u najmłodszych dzieci, gdyż nieleczona wada może doprowadzić do niedowidzenia lub zeza w przyszłości. Badania kontrolne są bardzo istotne w przypadku małych pacjentów, którzy najczęściej nie są świadomi złej jakości swojego widzenia. Wizyta u okulisty z niemowlęciem zalecana jest także w przypadku, gdy któreś z rodziców lub członków bliskiej rodziny posiada dużą wadę wzroku.

Najmodniejszy kolor sezonu? - Żółty (577 nm)

Autor: Dariusz Łagan

Kategoria: Okulistyka

Lasery są nieodzownym narzędziem codziennej pracy okulisty. Dla nas natomiast są pasją. Ich ciągły rozwój i ewolucja motywuje nas do intensywnej pracy po to, aby dostarczyć lekarzom technologie zgodne z najnowszymi trendami w okulistyce. Efektem jest nowe, zróżnicowane portfolio laserów żółtych. Przyjrzyjmy się bliżej laserom wyposażonym w głowicę generującą falę terapeutyczną o długości 577 nm i pracującym zarówno w trybie CW, jak i oferującym terapię podprogową (mikropuls).

Nieludzkie oczy z chorobami ludzi

Historia okulistyki weterynaryjnej jest relatywnie krótka, bowiem sięga XVII wieku. Wcześniejsze dane literaturowe opisują anatomię, objawy, zauważają sezonowość ich występowania etc., ale jako dyscyplina medycyny, okulistyka zwierząt powstała około 1700 r. Przez wieki lekarze medycyny postrzegali okulistykę weterynaryjną jako dziedzinę porównawczą z korzyścią dla obu stron. Począwszy od wynalezienia oftalmoskopu w 1850 r., poprzez fakoemulsyfikację, tomografię itd., okulistyka ludzka i weterynaryjna idzie w parze po dziś dzień.

Nowości w Oertli

Autor: Łukasz Mach

Kategoria: Okulistyka

Ostatni rok był wyzwaniem dla całej branży medycznej. Również w okulistyce dało się odczuć skutki globalnej pandemii. Musieliśmy przekształcić funkcjonujące do tej pory schematy działań i dostosować je do nowych zasad. Nawet w szczycie pandemii serwisanci i inżynierowie aplikacyjni, rozumiejąc powagę swojej roli, pojawiali się w placówkach medycznych. Zachowując wszelkie procedury bezpieczeństwa sanitarnego, dbali o to, aby dostarczane urządzenia były sprawne, a przeszkolony personel mógł swobodnie wykonywać swoje zadania.

Odczarowujemy elektrofizjologię

Autor: Monika Ranta

Kategoria: Okulistyka

Elektrofizjologia - to słowo może wzbudzać negatywne skojarzenia. Kiedy zaproponowano mi pracę w LKC Technologies Inc. z tą grupą urządzeń miałam do tego ambiwalentny stosunek. Jednak po bliższym zapoznaniu się z tą dziedziną zweryfikowałam swoje nastawienie. Urządzenie RETeval® jest przenośne, łatwe w użyciu i przejrzyście interpretuje wyniki, co więcej - mieści się w damskiej torebce.

Kompleksowe wyposażenie oddziału okulistycznego – fotele i stoły zabiegowe UFSK

Szpital w Czeladzi to doskonały przykład na to, jak dobre zarządzanie stanowi przyczynek do ciągłego rozwoju. Pod koniec 2018 roku po gruntownej modernizacji oraz restrukturyzacji, Oddział Okulistyczny którym kieruję, mieszczący się w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi, został przeniesiony do Szpitala w Będzinie. Na podjęcie tej strategicznej decyzji miała wpływ przede wszystkim zwiększająca się liczba pacjentów oraz chęć rozszerzenia zakresu leczonych schorzeń okulistycznych. Obecnie oferujemy kompleksowe leczenie, takich chorób oczu jak: zaćma, jaskra, odwarstwienia siatkówki, retinopatia cukrzycowa czy problem opadającej powieki.

Nasze doświadczenia z soczewką ASPIRA-aA (HumanOptics)

Operacja zaćmy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych na świecie. W Polsce przeprowadzanych jest ponad 300 tysięcy zabiegów rocznie[1]. Trwa wyścig pomiędzy firmami medycznymi proponującymi coraz lepsze narzędzia i implanty chirurgiczne. Poszerza się spektrum materiałów i konstrukcji wykorzystywanych do produkcji soczewek wewnątrzgałkowych. Często uczymy się ich właściwości przez lata własnych doświadczeń i obserwacji. Materiały, z których produkowane są soczewki wewnątrzgałkowe wywołują specyficzną odpowiedź tkankową i tolerancję biologiczną określaną biokompatybilnością. W odniesieniu do IOL możemy mówić o biokompatybilności naczyniówkowej (reakcja komórkowa) oraz torebkowej (reakcja torebek soczewki)[2]. Poniżej przedstawiamy nasze doświadczenia z soczewką ASPIRA-aA.

Okiem handlowca

Kategoria: Mikrochirurgia oka

Soczewki diagnostyczne Katena linii Diamond to wysoka jakość optyki. W ofercie dostępne są popularne wersje soczewek bezkontaktowych 20, 28, 60, 78 i 90D, a także kontaktowe trój- i czwór-lustra. Szczególnej uwagi warta jest ultraszerokokątna soczewka Retina 200, umożliwiająca dokładną obserwację obwodu siatkówki w zakresie 200 stopni, bez zniekształcania obrazu. Soczewki Diamond pokryte są twardą powłoką diamentową, co zapewnia im odporność na zarysowania. Dodatkowo posiadają powierzchnię antyrefleksyjną. Każda soczewka obudowana jest ultralekkim, czarnym pierścieniem, wykonanym z wysokiej jakości gumowego materiału, mającego funkcję antypoślizgową.

Perfekcja z kraju kwitnącej wiśni Vivinex™ multiSert™ – doskonała soczewka w nowej odsłonie

Hoya Corporation jest światowym ekspertem w dziedzinie optyki. Ponad 75 lat doświadczenia w tej branży daje marce bardzo silną pozycję na rynku. Hoya Surgical Optics, jako część grupy Hoya Corporation, specjalizuje się w produkcji soczewek wewnątrzgałkowych w systemie preloaded. Pozycję światowego lidera w tej grupie soczewek marka zapewniła sobie dzięki przekraczającej 10 mln ilości wszczepionych implantów.

Soczewki diagnostyczne firmy Katena

Portfolio Kateny znam doskonale, ponieważ firma ta ma bardzo dobrą renomę w zakresie produkcji narzędzi mikrochirurgicznych. Kiedy przedstawiciel Consultronix pojawił się z ofertą soczewek diagnostycznych, w oparciu o dobre doświadczenia z firmą, postanowiłam spróbować. To była słuszna decyzja. Soczewki wyróżniają się świeżym, atrakcyjnym wyglądem. Korpus ma kolor złoty, a miejsce uchwytu zostało pokryte czarnym, eleganckim materiałem, który zapewnia stabilny chwyt, ograniczając możliwość wyślizgnięcia się soczewki z dłoni. Całość prezentuje się estetycznie i nowocześnie. Co najważniejsze, z moich obserwacji wynika, że jakość optyki jest na bardzo dobrym poziomie. Soczewki idealnie sprawdzają się w codziennej diagnostyce z wykorzystaniem lampy szczelinowej. Biorąc pod uwagę wykonanie produktu, miło zaskoczyła mnie również cena.