Słowo od wydawcy:

Anna Barańska

Drodzy czytelnicy!

Czy arytmia serca może stać się nową epidemią? Opierając się na danych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego niestety należymy do państw, w których migotanie przedsionków występuje z częstością 600-699 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Z dużym prawdopodobieństwem te dane są mocno zaniżone. Nie można przechodzić obok nich obojętnie. Nieleczone zaburzenia rytmu serca zwiększają ryzyko udaru mózgu, niewydolności czy wręcz zatrzymania akcji serca. Arytmia łączona jest także z demencją czy depresją. Nie dziwi więc fakt, że z pomocą musi ruszyć najnowocześniejsza technologia i to w rewolucyjnym wydaniu.

Rok 2021 był dla nas przełomowy pod wieloma względami. Wymienię tylko jeden, najbardziej spektakularny przykład. Współpraca z firmą Stereotaxis zaowocowała imponującą inwestycją w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie. To miejsce szczególne, bo od czasów prof. Franciszka Walczaka, nestora polskiej elektrofizjologii, konsekwentnie propaguje zabiegowe leczenie arytmii. Tam właśnie zainstalowaliśmy pierwszy w Polsce i trzeci w Europie robot nowej generacji - Genesis. Pozwala on na wykonanie ablacji za pomocą miękkiego cewnika magnetycznego, którego ruchem wewnątrz serca steruje lekarz siedzący w kokpicie przy komputerze. Nie była to na pewno łatwa instalacja, ale my lubimy wyzwania. Więcej piszemy o tym na stronach 24-25. Wystarczy, że zdradzę, iż dla robota, który swoim wyglądem przypomina wyposażenie statku kosmicznego, musiało zostać wybudowane dedykowane pomieszczenie!

W bieżącym wydaniu znajdziecie ciekawe opinie ekspertów z kraju i ze świata. Z kolei skrót naszych nowości zebraliśmy w ramce poniżej. Postpandemicznie ruszamy pełną parą ze szkoleniami, a kongresy przenoszą się w końcu ze świata wirtualnego do realnego, dlatego niezmiernie cieszymy się na osobiste spotkania z Wami. Równocześnie zapraszam do naszych social mediów, gdzie jak zawsze publikujemy dla Was najnowsze newsy ze świata medycyny.

Oddając w Wasze ręce odświeżony numer CX News, mam ogromną nadzieję, że zmiany przypadną Wam do gustu.

P.S. Gdy piszę te słowa, trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Nie wiem, jaka będzie sytuacja, kiedy dostaniecie numer do rąk. Jesteśmy #SolidarniZUkrainą, staramy się realnie pomóc naszym sąsiadom. Przekazaliśmy już ponad 7 tysięcy litrów płynów dezynfekujących dla ukraińskich medyków i 2 palety materiałów mikrochirurgicznych dla szpitala we Lwowie. Uruchomiliśmy także pilotażową produkcję prototypów kocy ratunkowych, które trafią do stref ogarniętych wojną. Prowadzimy również szereg innych działań wraz z całym zespołem Consultronix oraz CX Engineering. Mocno trzymamy kciuki za wolną Ukrainę. 

 

Anna Barańska
Redaktor naczelny

Lista artykułów w CX News nr 1/72/2022: